Serdecznie zapraszamy do lektury dwunastego numeru czasopisma „Animal Expert”. W tym wydaniu omawiamy m.in. pozytywne szkolenie psa, problemy behawioralne kotów niewidomych, czy zabawy psów. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Do niedawna fakt, że kot domowy jest jednocześnie kotem wychodzącym nikogo nie dziwił. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się wpływowi tego stworzenia na inne gatunki żyjące w naturze. Okazuje się, że nawet regularnie karmiony kot domowy poluje, generując wysoką śmiertelność małych zwierząt i niszczy populację wrażliwszych gatunków. Nie jest on naturalną częścią ekosystemu, co jest często ignorowanym faktem. Wpływ kota wychodzącego na przyrodę jest tematem aktualnego numeru, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze zdaniem ekspertów w tej niezwykle aktualnej kwestii.
Rośnie liczba właścicieli sięgający po szelki dla kota podczas spacerów. To sposób na zapewnienie bezpieczeństwa pupilowi – także podczas podróży czy wizyty u weterynarza. Zawsze jednak konieczna jest wcześniejsza nauka noszenia szelek oraz wybór odpowiedniego modelu tak, aby zwierzę czuło się w nich komfortowo. Magdalena Nykiel wyjaśnia naszym czytelnikom, jak prawidłowo wprowadzić szelki dla kota.
Na łamach niniejszego numeru przedstawione zostało również żywienie szczeniąt. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk opisuje karmienie zastępcze, kolejność odkarmiania, pobieranie pokarmu, korzystanie z pomocy matki zastępczej, rolę siary i możliwości wykorzystania preparatów mlekozastępczych. Porównujemy również mleko krowie i kozie. W artykule pt. „Prawidłowe żywienie szczeniąt” znajdą Państwo także przepis na gotową mieszankę i możliwość rozszerzania diety.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Problemy behawioralne kotów niewidomych”. Zwierzęta niepełnosprawne obecnie często otrzymują coraz troskliwszą opiekę dostosowaną do ich indywidualnej sytuacji. Ponadto codzienne życie kotów niewidomych w znanym im środowisku może przebiegać bez większych trudności, ponieważ korzystają one w sprawny sposób z pozostałych zmysłów. Jeśli jednak chodzi o możliwe problemy behawioralne kotów, mogą one potrzebować więcej czasu na adaptację do nowych warunków, np. w lecznicy, a w nowym mieszkaniu. Magdalena Nykiel opisuje, jak funkcjonuje kot niewidomy oraz jak zapewnić mu najlepszą opiekę.
Polecamy również artykuł pt. „Ochrona przed ektopasożytami – kompleksowo i na dłużej”. Ektopasożyty, czyli organizmy bytujące na skórze i w sierści psów oraz kotów mogą stać się źródłem poważnych problemów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które przedstawiamy Państwu w najnowszym numerze. Wskazujemy na wygodę ich stosowania, sposób aplikacji, przyglądamy się także produktom bio.
Zabawy psów mogą dostarczyć właścicielowi wielu informacji na temat stanu emocjonalnego i motywacji tych zwierząt . Przykładowo zachowania, które obserwujemy u psów, które dopiero się poznały rzadko są zabawą, ponieważ zazwyczaj mowa tu o zachowaniach demonstracyjnych, gdzie ukłon to przedstawienie drugiego psa. Mają służyć sprawdzeniu, który z nich jest silniejszy. Paulina Ziółkowska wyjaśnia naszym czytelnikom specyfikę zabawy psów.
Emocje psa są ważnym elementem w szkoleniu pozytywny. Wykorzystane we właściwy sposób stanowią doskonałe narzędzie, którego nie należy ignorować. Szkolenie psa powinno bazować na wykorzystaniu bodźców, które wywołują emocje. Mogą być to różnego rodzaju smaczki oraz zabawki. Im więcej pozytywnych bodźców, tym chętniej pies będzie wykonywał nasze polecenia. To oczywiście tylko jeden z elementów pozytywnego szkolenia psa. Szczegóły tego zagadnienia przedstawione zostały w artykule Katarzyny Gruszczyk.
Pies ze schroniska – jak postępować, aby wspólne życie układało się pomyślnie? Przede wszystkim sama decyzja o adopcji powinna być dokładnie przemyślana, żeby zminimalizować możliwość oddania zwierzęcia. Trzeba mieć też na uwadze dotychczasowe doświadczenia nowego pupila. Właściwe przygotowanie do tego, jak postępować z psem ze schroniska przedstawia Państwu Katarzyna Kucharska.