Serdecznie zapraszamy do lektury jedenastego numeru czasopisma „Animal Expert”. W tym wydaniu omawiamy m.in. higienę jamy ustnej kota i psa, zachowania królików miniaturek czy wyjazd z psem. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Królik domowy coraz częściej gości w polskich domach. Uwielbiany jest on ze względu na swój uroczy wygląd, jednak mało kto bierze pod uwagę specyfikę zachowania królików miniaturek. Konieczne jest w tym wypadku uwzględnienie nie tylko diety oraz warunków bytowych. Królik domowy wymaga również troski o rozwój psychiczny oraz emocjonalny. Należy wiedzieć, że zarówno osobniki udomowione, jak i te dzikie żyją w podobny sposób. Oznacza to, że funkcjonują one w godzinach nocnych, w norach, większość czasu podczas doby spędzają na jedzeniu, są też nieprzystosowane do wysokich temperatur, co czyni je podatnymi na udar cieplny. Ponadto zwierzęta te są bardzo terytorialne i żyją w hierarchicznym stadzie. Lekceważenie tych faktów może prowadzić do zaburzeń zachowania królików miniaturek. Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawym artykułem pt. „Naturalne wzorce zachowania i problemy behawioralne królików domowych”.
Troska o optymalny rozwój kota może zminimalizować wystąpienie problemów behawioralnych w jego dorosłym życiu. Opiekunowie kociąt powinni posiadać rzetelną wiedzę, którą będą aktywnie wykorzystywać w pracy z nimi. Magdalena Nykiel w niniejszym wydaniu opisuje fazy rozwoju kotów z uwzględnieniem czynności, które należy wykonywać.
W bieżącym numerze skupiamy się również na zawodzie kociego behawiorysty, który nieustannie zyskuje na popularności. Opiekunowie zwracają coraz większą uwagę na psychikę zwierząt oraz chętnie korzystają z porad, dotyczących rozwiązania problemów z ich zachowaniem. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się koci behawiorysta i czym różni się on od również funkcjonującego w Polsce zawodu zoopsychologa. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Koci behawiorysta – łącznik między światami zwierząt i ludzi”.
Polecamy również zapoznanie się praktycznym poradnikiem dotyczącym przyzwyczajania psa do korzystania z klatki kennelowej. Ewa Skarzyńska opisuje trening składający się z siedmiu kroków i wskazuje, że klatka kennelowa jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem jej odpowiedniego wprowadzenia do życia psa.
W niniejszym numerze znajdą Państwo ciekawy artykuł dotyczący wyjazdu z psem. Zwracamy uwagę na fakt, że wyjazdy te mogą wiązać się z licznymi zagrożeniami. Wskazujemy na najczęstsze z nich oraz radzimy, jak zaplanować bezpieczny wyjazd. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule pt. „Wakacje z psem”. Na łamach niniejszego wydania wyjaśniamy również czy wakacyjny wyjazd z kotem jest dobrym pomysłem. Tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk opisuje przygotowania kota do podróży, proces oswajania go z transporterem oraz wskazuje, które artykuły należy zabrać, by zapewnić zwierzęciu wszystko, co niezbędne. Dowiedzą się też Państwo, czy wyjazd z kotem to zawsze dobry pomysł.
Karmienie suki w ciąży i podczas laktacji wymaga ustalenia jednego rodzaju wysoko strawnej diety, jednak zwiększenie dawki pokarmowej powinno nastąpić dopiero w piątym tygodniu ciąży. Co ważne, zwierzę nie powinno przybrać więcej niż od 15 do 25% wyjściowej masy ciała. W karmieniu suki w ciąży niezwykle istotna jest odpowiednia podaż wody i kalorii, ale i strawności oraz poziomu jej zbilansowania. Lek. wet. Barbara Pieczewska wraz z lek. wet. Martyną Woszczyło szczegółowo omawiają te kwestie.
Publikujemy również szereg porad dotyczących troski o higienę jamy ustnej psa i kota. Dagmara Gradolewska wskazuje na choroby występujące w tym obszarze i opisuje profilaktykę. Higiena jamy ustnej psa czy kota wymaga przede wszystkim stosowania właściwej diety, która właściwie wyklucza wystąpienie groźnej próchnicy.