Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Szczenię (nie)doskonałe

0 68

Wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze psy były grzeczne i szczęśliwe. Jednak wychowanie szczenięcia to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników. I choć genetyka ma bardzo duże znaczenie, to nie zapominajmy, że od zwierzęcia powinniśmy wymagać tego, czego go nauczyliśmy.

Zachowania i reakcje młodego psa mogą mieć dwa podłoża – genetyczne i epigenetyczne, czyli wynikające z doświadczeń. Do tego należy wziąć pod uwagę okres życia płodowego, bowiem już wtedy docierają do psa bodźce, które w pewien sposób kształtują jego osobowość. Badania potwierdzają, że jeśli ciężarna suka jest narażona na stres, to jej potomstwo będzie bardziej nerwowe i strachliwe. Ponadto, jeśli czynniki stresogenne pojawiły się w trzecim trymestrze ciąży, to szczenięta mogą wykazywać dużą nadwrażliwość emocjonalną i mieć mniejsze zdolności uczenia się. Na charakter psiaka wpływa również płeć rodzeństwa z tego samego miotu. Przykładowo, jeśli w miocie przeważają samce, to w wodach płodowych pojawia się więcej męskich hormonów (androgenów), których obecność wpływa na wszystkie szczenięta.

Fazy rozwoju szczenięcia

Analizując pierwsze tygodnie życia psa, możemy w nich wyróżnić kilka faz. Pierwsza z nich, charakteryzująca się zwiększoną wrażliwością, przypada na okres neonatalny i trwa od urodzenia mniej więcej do końca drugiego tygodnia życia. W tym okresie psy nie widzą ani nie słyszą. Pozostałe zmysły działają u nich jednak całkiem sprawnie, zatem wskazana jest delikatna stymulacja malucha, która dostarczy bardzo niewielkich dawek stresu, a przez to będzie miała nieoceniony wpływ na dalsze kształtowanie się osobowości psa. Chodzi tu o bardzo delikatne, krótkie podnoszenie zwierzęcia, dotykanie go schłodzoną dłonią itp. 

Wraz z drugim tygodniem życia szczenięcia zaczyna się okres przejściowy, który trwa mniej więcej tydzień. Psy zaczynają widzieć i słyszeć, a także same się poruszać. Pojawia się świadomość społeczna, a szczenięta zaczynają się razem bawić, merdać ogonami i powarkiwać. W tym okresie można psu podawać różne przedmioty do obwąchania, pozwalać na eksplorację domu, stawiając malca na różnych podłożach. Samodzielne wyprawy pomogą szczenięciu w wykształceniu kolejnej niezwykle ważnej umiejętności – rozwiązywania napotkanych problemów.

Następnie rozpoczyna się okres socjalizacji, który trwa do 12. tygodnia życia. To w tym czasie szczenięta przeważnie trafiają do nowych domów. Jest to najważniejszy okres w rozwoju psiaka, gdyż doświadczenia, które teraz go spotkają, odbiją się na całym jego życiu. Pies uczy się życia w grupie społecznej, wszystko, co teraz mu pokażemy, będzie się składało na pełniejszy obraz świata. Im więcej bodźców pies otrzyma, tym lepiej będzie sobie radził w życiu. Niemniej wszystko musi się odbywać z umiarem, stopniowo. W okresie socjalizacji następuje bowiem również faza lękowa, która pojawia się między 8. a 11. tygodniem życia. Głodny świata malec może wtedy łatwo uwrażliwić się na jakiś bodziec. Zaleca się nie kupować ani nie adoptować szczeniaka w tym wieku, a jeśli już musi to nastąpić, to dobrze, jeśli nowy opiekun będzie miał możliwość poznania się z psem, przyzwyczajenia go do siebie.

Biorąc psa do swojego domu, pamiętajmy, by poprosić hodowcę lub pracownika schroniska o coś, co będzie psu znane i co możemy ze sobą zabrać. Może to być zabawka, ulubiony kocyk… coś, czego zapach będzie psu znany w nowym miejscu i ułatwi adaptację do nowego etapu życia.

Wielkie przygotowania

Pomimo starannej socjalizacji nie da się do końca przygotować psa do życia w innym domu z innymi ludźmi. To na opiekunach spoczywa odpowiedzialność za wychowanie szczenięcia, nauczenie go życia w nowej rodzinie i przede wszystkim sprawienie, żeby pies czuł się w niej dobrze. Od czego zacząć? 

Je...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy