Szczenię (nie)doskonałe

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze psy były grzeczne i szczęśliwe. Jednak wychowanie szczenięcia to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników. I choć genetyka ma bardzo duże znaczenie, to nie zapominajmy, że od zwierzęcia powinniśmy wymagać tego, czego go nauczyliśmy.

Zachowania i reakcje młodego psa mogą mieć dwa podłoża – genetyczne i epigenetyczne, czyli wynikające z doświadczeń. Do tego należy wziąć pod uwagę okres życia płodowego, bowiem już wtedy docierają do psa bodźce, które w pewien sposób kształtują jego osobowość. Badania potwierdzają, że jeśli ciężarna suka jest narażona na stres, to jej potomstwo będzie bardziej nerwowe i strachliwe. Ponadto, jeśli czynniki stresogenne pojawiły się w trzecim trymestrze ciąży, to szczenięta mogą wykazywać dużą nadwrażliwość emocjonalną i mieć mniejsze zdolności uczenia się. Na charakter psiaka wpływa również płeć rodzeństwa z tego samego miotu. Przykładowo, jeśli w miocie przeważają samce, to w wodach płodowych pojawia się więcej męskich hormonów (androgenów), których obecność wpływa na wszystkie szczenięta.

Fazy rozwoju szczenięcia

Analizując pierwsze tygodnie życia psa, możemy w nich wyróżnić kilka faz. Pierwsza z nich, charakteryzująca się zwiększoną wrażliwością, przypada na okres neonatalny i trwa od urodzenia mniej więcej do końca drugiego tygodnia życia. W tym okresie psy nie widzą ani nie słyszą. Pozostałe zmysły działają u nich jednak całkiem spr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy