Na przestrzeni ubiegłych kilkunastu lat obserwuje się istotne i dynamiczne zmiany w relacjach psa i kota z człowiekiem. Czworonogi mają obecnie zupełnie inny status w ludzkiej rodzinie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj zwierzęta towarzyszące mają zasadniczo takie same przywileje, jak pozostali członkowie rodziny.
Tym samym ich właściciele zwykle dokładają wszelkich starań, aby ich mniejsi przyjaciele żyli w pełnym zdrowiu, otrzymując to wszystko, co potrzebne do zapewnienia dobrostanu. Celem niniejszego artykułu będzie przybliżenie pokrótce, czym jest zdrowie, jak należy oceniać jego stan i co wpływa na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji, a ponadto znajdzie się tu miejsce na parę słów o podstawowych potrzebach każdego psa czy kota.
POLECAMY
Zdrowie to nie brak chorób
Z definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowiadujemy się, iż zdrowie jest stanem pełnego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a ponadto postrzegane jest jako zasób, a nie cel życia. Zdrowie jest pojęciem pozytywnym, obejmującym zasoby osobiste i społeczne oraz możliwości fizyczne, a nie tylko brakiem obiektywnie istniejącej choroby czy niepełnosprawności.
Jak widać, pojęcie zdrowia jest znacznie szersze niż potocznie się przyjmuje.
Aby utrzymać organizm w zdrowiu należy zatem skupić się na tym, co robić, aby od poczęcia aż do późnej starości chronić zwierzęta przed pojawieniem się zaburzeń zdrowia somatycznego. Najlepiej byłoby dla wszystkich, aby choroby nigdy nie występowały. Niestety, jest to wizja utopijna i w rzeczywistości trudno uz...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!