Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

17 lipca 2019

NR 12 (Lipiec 2019)

Profilaktyka - Utrzymanie organizmu w zdrowiu

0 761

W ostatnich latach obserwuje się wzrastające zainteresowanie tematami dotyczącymi zdrowia człowieka, jego prawidłowego odżywiania oraz wykorzystania naturalnych składników zarówno w codziennej diecie, jak i w leczeniu stanów chorobowych. Podobnie dzieje się w kontekście dobrostanu zwierząt.

Na przestrzeni ubiegłych kilkunastu lat obserwuje się istotne i dynamiczne zmiany w relacjach psa i kota z człowiekiem. Czworonogi mają obecnie zupełnie inny status w ludzkiej rodzinie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj zwierzęta towarzyszące mają zasadniczo takie same przywileje, jak pozostali członkowie rodziny.

Tym samym ich właściciele zwykle dokładają wszelkich starań, aby ich mniejsi przyjaciele żyli w pełnym zdrowiu, otrzymując to wszystko, co potrzebne do zapewnienia dobrostanu. Celem niniejszego artykułu będzie przybliżenie pokrótce, czym jest zdrowie, jak należy oceniać jego stan i co wpływa na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji, a ponadto znajdzie się tu miejsce na parę słów o podstawowych potrzebach każdego psa czy kota.

POLECAMY

Zdrowie to nie brak chorób

Z definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowiadujemy się, iż zdrowie jest stanem pełnego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a ponadto postrzegane jest jako zasób, a nie cel życia. Zdrowie jest pojęciem pozytywnym, obejmującym zasoby osobiste i społeczne oraz możliwości fizyczne, a nie tylko brakiem obiektywnie istniejącej choroby czy niepełnosprawności.

Jak widać, pojęcie zdrowia jest znacznie szersze niż potocznie się przyjmuje.

Aby utrzymać organizm w zdrowiu należy zatem skupić się na tym, co robić, aby od poczęcia aż do późnej starości chronić zwierzęta przed pojawieniem się zaburzeń zdrowia somatycznego. Najlepiej byłoby dla wszystkich, aby choroby nigdy nie występowały. Niestety, jest to wizja utopijna i w rzeczywistości trudno uzyskać taki stan, niemniej jednak na występowanie niektórych jednostek chorobowych możemy mieć wpływ. Ważną kwestią jest więc szeroko pojęta profilaktyka. W definicji zawartej w Słowniku języka polskiego czytamy, iż profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, zwłaszcza chorobom. 

Obowiązki hodowcy

Na faktyczny stan zdrowia psa lub kota ma wpływ wiele czynników, a rozważania na ten temat należy rozpocząć od odpowiedniego doboru par hodowlanych (jeżeli chodzi o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne rodziców). Dobór osobników zdrowych, wolnych od chorób genetycznych, daje większe szanse na uzyskanie zdrowego potomstwa. Kolejnym ważnym elementem jest utrzymanie dobrostanu ciężarnej suki/kotki – istotną kwestią jest tutaj zwłaszcza sposób żywienia oraz warunki, w jakich przyszła matka przebywa. Następnie przechodzimy do odchowu młodych. Tutaj kluczowe będą zarówno opieka hodowcy związana z pielęgnacją młodych i żywieniem w okresie odsadzania od matki, jak i profilaktyka chorób – realizacja planu odrobaczania oraz szczepienia miotu. Zdecydowanie na każdy z tych etapów ogromny wpływ ma człowiek i jego podejście do tematu. Wszelkie nieprawidłowości i niedbałość hodowcy w kwestii planu hodowlanego, przygotowania matki do ciąży, opieki nad ciężarną oraz odchowu miotu mogą mieć następstwa w postaci rozwijających się chorób.

Czynniki zależne od opiekuna

Żywienie
Wszystkim znane powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest adekwatne także do zwierząt. Im więcej włożymy wysiłku w prawidłowe żywienie czworonogów, tym większe mamy szanse na uniknięcie schorzeń, przynajmniej tych dietozależnych. Bardzo istotne jest, abyśmy zwierzęta odżywiali, a nie tylko karmili. Jedzenie jest paliwem dla organizmu, które daje energię do codziennej pracy fizycznej i umysłowej, a ponadto pokarm może być także lekarstwem. Produkty wchodzące w skład posiłku mają ogromne znaczenie dla organizmu. Zastanawiając się nad sposobem karmienia naszego zwierzęcia, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby było dostosowane do wieku, potrzeb i obecnego stanu zdrowia. Niezależnie od tego, którą drogę obierzemy, najistotniejsze jest, aby była to dieta wysokiej jakości. 

Pamiętajmy, iż nie ma diety idealnej ani przepisu doskonałego dla każdego zwierzęcia, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna.

Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniło się podejście do kwestii prawidłowego żywienia zwierząt domowych. Wciąż nie mamy jednego spójnego stanowiska w tej kwestii. Choć teorii jest bardzo wiele, to możemy zaobserwować silną rywalizację między zwolennikami idei żywienia karmami komercyjnymi i zwolennikami diety typu RAW/BARF. Niemniej jednak obiektywnie patrząc na historie pacjentów, można powiedzieć, iż da się znaleźć wiele argumentów przemawiających zarówno za, jak i przeciw obu sposobom żywienia. Decyzję dotyczącą wyboru diety należy więc podjąć głównie w oparciu o wiedzę właściciela oraz stan zdrowia zwierzęcia. Natomiast z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, iż w diecie psów i kotów podstawowymi składnikami powinny być zawsze mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze, warzywa, owoce i zioła. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto samodzielnie skomponowaną dietę urozmaicać tak, aby w ciągu tygodnia zwierzę otrzymywało różne składniki (ta wersja jest zarezerwowana dla zwierząt wolnych od alergii i nietolerancji pokarmowych). Tymczasem, jeżeli decydujemy o stosowaniu diety komercyjnej, istotą jest dokładne analizowanie składu karmy, tak aby był to produkt bogaty w mięso oraz warzywa. Nigdy nie sugerujemy się samą nazwą, zawartą na froncie opakowania – kluczem jest szczegółowa analiza składników.

Odnosząc się do utrzymania organizmu w zdrowiu fizycznym, należy podkreślić, że dieta jest tym lepsza, im jest bardziej naturalna. Pisząc „naturalna”, skupiamy się głównie na technologii produkcji. Zatem im mniej przetworzone pożywienie, tym lepsze zarówno dla nas, jak i dla zwierzęcia. Bardzo istotną kwestią jest codzienne lub jak najczęstsze wzbogacanie jadłospisu o produkty świeże, nieprzetworzone lub poddane jedynie obróbce termicznej. Warzywa i owoce są bogate w antyoksydanty, które mają duże znaczenie dla walki z wolnymi rodnikami.
 

Czy wiesz, że...

Wszelkie nieprawidłowości i niedbałość hodowcy w kwestii planu hodowlanego, przygotowania matki do ciąży, opieki nad ciężarną oraz odchowu miotu mogą mieć następstwa w postaci rozwijających się chorób.


Aktywność fizyczna i psychiczna
Tuż za prawidłowym żywieniem bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna oraz stymulacja umysłowa. Szczenięta już około 3.–4. tygodnia życia zaczynają chętnie trenować samodzielne poruszanie się razem z rodzeństwem z miotu, wykonując różne ćwiczenia i zapasy. Później, już w nowych domach, opiekunowie powinni to kontynuować i rozwijać, gdyż zarówno psy, jak i koty chętnie eksplorują nowe tereny i biorą udział w wędrówkach. Podobnie jest z aktywnością umysłową – tutaj ogromne znaczenie ma rola hodowcy i kwestia dotycząca wczesnej stymulacji neurologicznej szczeniąt i kociąt. Zaraz po zmianie otoczenia (szczenięta w wieku 8 tygodni, kocięta – 12 tygodni) nowi właściciele powinni pamiętać o codziennych treningach, mających na celu przede wszystkim stymulację procesów myślowych, a ponadto pracę nad stworzeniem głębokiej relacji ze zwierzęciem. Regularne ćwiczenia, nauka nowych umiejętności i zabawy kreatywne są bardzo ważnym elementem na drodze rozwoju, jednakże należy pamiętać, że potrzebę stymulacji umysłowej mają także zwierzęta dorosłe. Niemożność zaspokojenia potrzeby pracy i myślenia przez dłuższy czas zwykle ma swoje konsekwencje w postaci rozwoju zaburzeń behawioralnych. Dlatego też, od momentu zmiany domu aż do późnej starości, każdego dnia zwierzęta powinny mieć możliwość realizowania tych potrzeb.
 Ochrona zdrowia i  cykliczne badania
Z definicji profilaktyki wynika, iż będą to wszystkie starania prowadzące do utrzymania organizmu w zdrowiu. Oprócz dbałości o prawidłowe odżywienie zwierzęcia oraz codzienną aktywność fizyczną czy też umysłową musimy więc wziąć jeszcze pod uwagę ochronę przed chorobami, między innymi pasożytniczymi, oraz diagnostykę laboratoryjną.

Choroby pasożytnicze możemy podzielić na dwa rodzaje – pasożyty zewnętrzne, bytujące na ciele, oraz pasożyty wewnętrzne. Przy pierwszych możemy zastosować prepara...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy