Autor: Ewa Jabłońska

Założycielka Centrum Psychologii Zwierząt. Behawiorysta zwierząt, instruktor szkolenia psów. W latach 2016 - 2020 członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT – COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers). Absolwent studiów podyplomowych SWPS w Sopocie, kierunku Kynopsychologia (studia podyplomowe rozwoju kompetencji trenera psów). Od 2016 roku pełni funkcję biegłego sądowego w zakresie kynologii. Współpracowała z COAPE, jako tutor kursów: Petsitter oraz Kurs Szkoła dla psów a także jako marker kursu dyplomowego nadającego kwalifikacje behawiorysty zwierząt. Obecnie, jeden z wykładowców kursów trenerskich, prowadzonych przez Frambos Academy w Lublinie. Od 2020 roku koordynator grupy Poleskich Psów Ratowniczych, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie otwartym przy pomocy wyszkolonych do tego typu pracy, psów. Przewodniczka psa ratowniczego - suczki rasy Border Collie.
https://centrumpsychologiizwierzat.pl/
https://www.instagram.com/centrumpsychologiizwierzat/

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wpływ człowieka i środowiska na zachowanie psa

Pies jako jeden z nielicznych gatunków nauczył się żyć w świecie całkowicie kontrolowanym przez człowieka. Żaden inny gatunek zwierząt nie przystosował się tak dobrze do ludzkich wymagań i oczekiwań, które na przestrzeni tysięcy lat wciąż są przez ludzi modelowane na najróżniejsze sposoby.

Czytaj więcej

Świadoma adopcja w okresie pandemii

Od ponad półtora roku żyjemy w okresie pandemii. Jest to czas, w którym doświadczamy zupełnie nowej rzeczywistości. Przeżywamy ciągłe zmiany, próbując je zaakceptować i w nich się odnaleźć. Dla niektórych z nas receptą na poradzenie sobie z nową codziennością była… adopcja psa.

Czytaj więcej

Przygotowania domowego pupila na pojawienie się dziecka

Prawidłowa relacja dziecka z psem lub kotem niesie za sobą wiele korzyści. Zanim jednak będziesz cieszyć się jej owocami, należy ją odpowiednio między nimi zbudować. W jaki sposób przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka w rodzinie?

Czytaj więcej

Zachowania stereotypowe u psów

Gonienie własnego ogona, uporczywe wpatrywanie się w jakiś przedmiot czy też wylizywanie łap to tylko kilka z szeregu zachowań stereotypowych, jakie może prezentować pies. Powstają one w odpowiedzi na występujące w organizmie deficyty na poziomie fizycznym lub psychicznym i często są, niestety, zbyt późno dostrzegane przez opiekunów.

Czytaj więcej

Zanim weźmiesz do domu szczeniaka…

Podjęcie decyzji o przyjęciu szczenięcia pod swój dach wzbudza zawsze wiele emocji. Odpowiedni wybór psa jest kluczowy do dalszego dobrego współżycia psa i człowieka. Jakiego psa wybrać?

Czytaj więcej

Opieka nad psim seniorem

Dzisiejszy pies jest zorientowany na człowieka. Żaden inny gatunek nie czuł się tak dobrze w ludzkim biotopie jak Canis lupus familiaris. Pies, jako zwierzę wysoce socjalne, całkiem nieźle funkcjonuje w uporządkowanym ludzkim społeczeństwie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że na drodze ewolucji tych zwierząt, podczas świadomej selekcji, brano pod uwagę głównie gotowość podporządkowania się psa człowiekowi.

Czytaj więcej

Rola zabawy

Gonienie „uciekających” i wydających dźwięki przedmiotów, aportowanie piłeczek, tarmoszenie szarpaka czy próba wydostania smakołyka z zamkniętego pojemniczka to nic innego jak psia zabawa. Dlaczego ta forma aktywności jest tak znacząca w życiu psa?

Czytaj więcej