Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja , Otwarty dostęp

24 października 2018

Jak przygotować psa i kota na pojawienie się dziecka w domu

0 911

„Młody człowiek i zwierzę nawiązują tajemniczą relację. Dziecko porozumiewa się z pupilem w sposób naturalny. Zwierzę nie ma surowości dorosłego. Jest istotą, która wysłucha, pociesza, ale i bierze bezwarunkowo. To stworzenie nigdy nie ocenia; dziecko zawsze może na nim polegać. Karmienie i głaskanie zwierzęcia wzmacnia w nim poczucie szacunku oraz zaufanie do samego siebie, a to z kolei wspiera jego rozwój.”
Tak wspaniale opisuje relację dziecka ze zwierzęciem, Guy Gilbert w swojej książce p.t. „Czego uczą nas zwierzęta”.
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa relacja dziecka z psem lub kotem, niesie za sobą wiele korzyści. Zanim jednak będziesz cieszyć się owocami wspomnianej relacji pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem, najpierw należy ją odpowiednio między nimi zbudować.

W jaki sposób przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka w rodzinie?
Wieść o narodzinach dziecka jest zawsze dużym wydarzeniem. Często, taka informacja przewraca w domu wszystko do góry nogami. Już sama ciąża zmienia u przyszłej mamy jej dotychczasowy i poukładany świat.
Przyszli rodzice w obliczu nowego wyzwania, stają przed dylematem przewartościowania swoich dotychczasowych priorytetów, podporządkowując je właśnie pojawieniu się w ich życiu dziecka.
Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uzmysłowić to fakt, iż nowa sytuacja, w jakiej znajduje się rodzina nie jest bez znaczenia również dla ich ukochanego czworonoga (pies lub kot który dotychczas był oczkiem w głowie swoich opiekunów, będzie musiał ustąpić narodzonemu maleństwu).
Nowa sytuacja dla Twojego pupila niesie za sobą wiele zmian. Zmiany te Twoje zwierzę powinno spokojnie zaakceptować.  Warto więc, okres oczekiwania na pojawienie się dziecka,  wykorzystać również  na poświęceniu pupilowi zwiększonej uwagi i ewentualnie,  skupieniu się na wypracowaniu u niego pożądanych w przyszłości zachowań.

POLECAMY

Od czego należy zacząć?
Przede wszystkim, nie należy z góry zakładać, że pupil w momencie pojawienia się dziecka, będzie balastem dla młodej mamy i ewentualnym zagrożeniem dla noworodka.
Zacznij przede wszystkim od przeanalizowania Twojej dotychczasowej psio lub kocio – ludziej relacji: jakie miejsce w Twojej rodzinie zajmuje zwierzak? Czy śpi z Tobą w łóżku? Ile czasu mu poświęcasz w ciagu dnia? Jeśli masz psa, to czy reaguje on na podstawowe komendy? W końcu, czy nie prezentuje w określonych sytuacjach, zachowań niepożądanych lub agresywnych?
W przypadku psów, jeśli podczas takiego „rachunku sumienia” okaże się, że zwierzak  nie reaguje na podstawowe komendy t.j. nie przychodzi do Ciebie na zawołanie, ciągnie na smyczy, nie jest odwoływalny, nie umie pozostać na swoim miejscu, kiedy go tam wysyłasz, to jest to bardzo poważny sygnał informujący Cię o tym, by swoją pracę rozpocząć od podstawowego posłuszeństwa psa.  
Pamiętaj, że umiejętność reagowania  na komendy to podstawa do tego, by w przyszłości poradzić sobie z takimi czynnościami jak spokojne spacerowanie z psem i wózkiem jednocześnie, karmienie dziecka podczas gdy pies towarzyszy Wam na swoim posłaniu czy spokojne przywołanie czworonoga do siebie w sytuacji, kiedy maluch zacznie intensywnie raczkować.
W związku z powyższym, dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się z psem na kurs podstawowego posłuszeństwa, by wspólnie z kompetentną osobą poradzić sobie z powstałymi w wychowaniu psa, zaległościami.

Kolejne ważne pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: czy obecne zachowanie psa lub kota będzie w przyszłości bezpieczne dla dziecka?
Należy zastanowić się czy: pies pozwala podejść do siebie gdy je? Czy pies wykazuje silną obronę zasobów – czy broni zabawek, dostępu do swojego legowiska, a może kanapy na której lezy? Czy pies spokojnie pozwala się dotykać? Jak reaguje na manipulację ciałem np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych?
W przypadku kota, czy nie poluje on na szybko poruszające się obiekty lub przechodzących obok niego ludzi?
Odpowedzi na powyższe pytania pozwolą Ci rozeznać się w obecnej sytuacji oraz ewentualnie pomogą ustalić, n...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy