Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja , Otwarty dostęp

24 października 2018

Jak przygotować psa i kota na pojawienie się dziecka w domu

0 268

„Młody człowiek i zwierzę nawiązują tajemniczą relację. Dziecko porozumiewa się z pupilem w sposób naturalny. Zwierzę nie ma surowości dorosłego. Jest istotą, która wysłucha, pociesza, ale i bierze bezwarunkowo. To stworzenie nigdy nie ocenia; dziecko zawsze może na nim polegać. Karmienie i głaskanie zwierzęcia wzmacnia w nim poczucie szacunku oraz zaufanie do samego siebie, a to z kolei wspiera jego rozwój.”
Tak wspaniale opisuje relację dziecka ze zwierzęciem, Guy Gilbert w swojej książce p.t. „Czego uczą nas zwierzęta”.
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa relacja dziecka z psem lub kotem, niesie za sobą wiele korzyści. Zanim jednak będziesz cieszyć się owocami wspomnianej relacji pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem, najpierw należy ją odpowiednio między nimi zbudować.

W jaki sposób przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka w rodzinie?
Wieść o narodzinach dziecka jest zawsze dużym wydarzeniem. Często, taka informacja przewraca w domu wszystko do góry nogami. Już sama ciąża zmienia u przyszłej mamy jej dotychczasowy i poukładany świat.
Przyszli rodzice w obliczu nowego wyzwania, stają przed dylematem przewartościowania swoich dotychczasowych priorytetów, podporządkowując je właśnie pojawieniu się w ich życiu dziecka.
Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uzmysłowić to fakt, iż nowa sytuacja, w jakiej znajduje się rodzina nie jest bez znaczenia również dla ich ukochanego czworonoga (pies lub kot który dotychczas był oczkiem w głowie swoich opiekunów, będzie musiał ustąpić narodzonemu maleństwu).
Nowa sytuacja dla Twojego pupila niesie za sobą wiele zmian. Zmiany te Twoje zwierzę powinno spokojnie zaakceptować.  Warto więc, okres oczekiwania na pojawienie się dziecka,  wykorzystać również  na poświęceniu pupilowi zwiększonej uwagi i ewentualnie,  skupieniu się na wypracowaniu u niego pożądanych w przyszłości zachowań.

Od czego należy zacząć?
Przede wszystkim, nie należy z góry zakładać, że pupil w momencie pojawienia się dziecka, będzie balastem dla młodej mamy i ewentualnym zagrożeniem dla noworodka....

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp?
Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się. Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy