Dział: Opieka i pielęgnacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa Co warto wiedzieć przed czipowaniem?

W Polsce czipowanie psów nie jest obowiązkowe, ale staje się coraz popularniejsze. Powód jest oczywisty – czip wszczepiony psu ułatwia identyfikację właściciela i odzyskanie zwierzęcia na wypadek jego zaginięcia. Ponadto powszechne czipowanie i rejestracja zwierząt towarzyszących człowiekowi to skuteczny sposób na zapobieganie ich bezdomności. Dzięki temu rośnie społeczna świadomość odpowiedzialności za zwierzę. Czy każdy mikroczip jest bezpieczny dla psa? Co warto sprawdzić przed zabiegiem?

Czytaj więcej

Stawy: sprawdzone sposoby na jesienne dolegliwości

Wiele prawdy zawarte jest w stwierdzeniu, że każda pora roku rządzi się swoimi prawami. O ile zazwyczaj ciepłe i przyjazne pogodowo miesiące sprzyjają ruchowi na świeżym powietrzu, to nadejście jesieni zazwyczaj skraca długość spacerów, szczególnie gdy na horyzoncie pojawiają się krótsze, zimniejsze dni, często dodatkowo „uprzyjemnione” zrywnym wiatrem i zimnym deszczem. Jak mądrze przygotować się na nadejście dosyć melancholijnego i słotnego kwartału? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę aktywności czworonoga, ale także zapoznać się z możliwymi schorzeniami, które bardzo często budzą się wraz z nadejściem pierwszych chłodów.

Czytaj więcej

Bezpieczny transport zwierząt za granicę

Transport zwierząt za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania. Znaczenie mają również docelowy kraj podróży oraz – niestety – rasa psa. Jak bezpiecznie przekraczać granicę? Jakie dokumenty są wymagane? Jak przygotować psa lub kota na stres z tym związany?

Czytaj więcej

Choroby dziąseł i przyzębia jako jedne z najczęstszych chorób zwierząt towarzyszących

Choroby dziąseł i przyzębia to jedne z najczęstszych powodów wizyt naszych czworonożnych przyjaciół w gabinecie lekarza weterynarii. Większość psów i kotów w wieku powyżej czterech lat wymaga interwencji z powodu różnego stopnia zmian chorobowych w przyzębiu. Statystycznie chorobami przyzębia dotknięte jest między 44% a 63% wszystkich psów, a predysponowane są psy ras małych i miniaturowych. Jest to związane ze specyficzną budową ich jamy ustnej. Mają one relatywnie duże zęby w stosunku do wielkości jamy ustnej, przez co proces odkładania się kamienia nazębnego jest bardziej intensywny.

Czytaj więcej

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej i psiej sierści

Większość psów posiada sierść, jednak różni się ona w zależności od rasy. Są różne rodzaje i struktury, pełni też ona różnorodne funkcje. Czy zawsze jednak wiemy, jak dbać o sierść naszego pupila, jak ją pielęgnować i wyczesywać?

Czytaj więcej

Wybrane problemy skórne u kotów

Największy organ ciała kota to skóra, która stanowi nawet 25% masy ciała zwierzęcia. Do jej podstawowych funkcji zalicza się: tworzenie bariery ochronnej dla organizmu, odbiór zmysłu dotyku za pośrednictwem receptorów czuciowych oraz regulację temperatury ciała. Gdy więc pojawiają się u kota problemy skórne, trzeba szybko reagować.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo psa w mieście

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda spacer oczami psa? Jakie niebezpieczeństwa na niego czyhają, jakie emocje odczuwa? W tym artykule poruszę temat bezpieczeństwa. Dzięki kilku cennym wskazówkom spojrzycie zupełnie inaczej na codzienne wędrówki z pupilem. Zyskacie poczucie spokoju i będziecie wiedzieć, na jakie szczegóły zwracać uwagę.

Czytaj więcej

Zimowa pielęgnacja kotów bez sierści

Koty bez sierści od dekad budzą zainteresowanie miłośników kotów. Przed adopcją lub zakupem trzeba jednak przygotować się na fakt, że opieka nad nimi często wymaga większego zaangażowania od opiekuna niż bywa to w przypadku większości innych ras. Jak dbać o koty zimą tak, aby nie zaburzyć ich dobrostanu w chłodniejsze dni?

Czytaj więcej

Siatka na balkon dla kota – jaką wybrać?

Ciekawski i wszędobylski kot ma w swojej naturze poznawanie terytorium, choćby to była balustrada balkonu lub okienny parapet. Upadek z wysokości nie zawsze kończy się szczęśliwie, zatem lepiej uniknąć takich przykrych zdarzeń. Pomocna będzie siatka ochronna, którą można mocować na balkonie lub w oknie, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jak wybrać odpowiednią?

Czytaj więcej

Jak przygotować się na psią starość?

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, dotykającym każdy żyjący organizm. Nie da się go uniknąć, ale można dołożyć starań, aby zachować organizm w dobrym zdrowiu oraz komforcie psychofizycznym jak najdłużej. W istocie w dużej mierze na „łagodny” sposób starzenia się organizmu psa wpływa wiele czynników, więc aby psia starość była w miarę spokojna, trzeba przygotować się do niej już wcześniej.

Czytaj więcej

Świadoma adopcja w okresie pandemii

Od ponad półtora roku żyjemy w okresie pandemii. Jest to czas, w którym doświadczamy zupełnie nowej rzeczywistości. Przeżywamy ciągłe zmiany, próbując je zaakceptować i w nich się odnaleźć. Dla niektórych z nas receptą na poradzenie sobie z nową codziennością była… adopcja psa.

Czytaj więcej

Ochrona przed ektopasożytami bezpieczna dla kota

Nie wszystkie substancje czynne wykorzystywane w preparatach przeciwko ektopasożytom mogą być stosowane u kotów. Producenci zawsze informują o przeznaczeniu produktu i należy ściśle przestrzegać tych wytycznych. Ale w niektórych sytuacjach, mimo przestrzegania zaleceń, można narazić kota na kontakt z niebezpieczną substancją. Na co należy uważać?

Czytaj więcej