Autor: Dagmara Gradolewska

Trenerka psów i behawiorystka. Dziennikarka współpracująca z wieloma portalami oraz prowadząca własny fanpage www.facebook.com/lapeprzybij. Pomaga ludziom zrozumieć świat oraz mowę psów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Szkoły psów przewodników – w czym tkwi problem?

Na czym polega projekt, w którym uczestniczy Polski Związek Niewidomych? Jak będą wykorzystane wypracowane standardy? Jak wygląda kwestia prawna szkoleń? Dlaczego wciąż nie posiadamy specjalistycznej szkoły psów przewodników? Zapraszam do lektury artykułu, w którym staram się odpowiedzieć na postawione pytania oraz przybliżyć problematykę szkolenia psów przewodników w Polsce.

Czytaj więcej

Bądź moimi oczami

Liczba osób niewidomych, dotkniętych chorobami oczu czy słabowidzących stale rośnie. Rozwój technologii zdecydowanie ułatwił im życie codzienne. Bez większego problemu mogą wysyłać wiadomości czy korzystać z internetu. Trudności pojawiają się jednak w momencie przekroczenia progu domu. Natłok bodźców, dźwięków, nierównych powierzchni, niedziałających świateł, roboty drogowe i wiele innych rzeczy – to wszystko może skutecznie zniechęcić niewidomą osobę do samodzielności. Na szczęście z pomocą przychodzą, jak zawsze nieocenione, psy przewodnicy. To właśnie im poświęcimy uwagę w tym artykule.

Czytaj więcej

Alternatywne metody produkcji karm dla zwierząt

Z biegiem lat na rynku pojawiło się mnóstwo przeróżnych karm dla zwierząt. Możemy przebierać do woli w smakach oraz konsystencjach. Dzięki temu odpowiednio dopasowujemy je do preferencji i potrzeb psa lub kota. Metody ich produkcji różnią się jednak w zależności od rodzaju. Ostatnimi czasy popularny stał się „powrót do natury” i produkcja karm metodami alternatywnymi. Na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jak nie dać się zwariować?

Czytaj więcej

Bezpieczny transport zwierząt za granicę

Transport zwierząt za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania. Znaczenie mają również docelowy kraj podróży oraz – niestety – rasa psa. Jak bezpiecznie przekraczać granicę? Jakie dokumenty są wymagane? Jak przygotować psa lub kota na stres z tym związany?

Czytaj więcej

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej i psiej sierści

Większość psów posiada sierść, jednak różni się ona w zależności od rasy. Są różne rodzaje i struktury, pełni też ona różnorodne funkcje. Czy zawsze jednak wiemy, jak dbać o sierść naszego pupila, jak ją pielęgnować i wyczesywać?

Czytaj więcej

(Nie)łatwy wybór behawiorysty dla psa

Wybór odpowiedniego behawiorysty oraz dobrej szkoły dla swojego psa wcale nie jest łatwą sprawą. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo ofert szkoleniowych, przez co łatwo można trafić na nieodpowiednią osobę. Jak tego uniknąć? Jak znaleźć najlepszego szkoleniowca? Na co zwracać uwagę i czego unikać?

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo psa w mieście

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda spacer oczami psa? Jakie niebezpieczeństwa na niego czyhają, jakie emocje odczuwa? W tym artykule poruszę temat bezpieczeństwa. Dzięki kilku cennym wskazówkom spojrzycie zupełnie inaczej na codzienne wędrówki z pupilem. Zyskacie poczucie spokoju i będziecie wiedzieć, na jakie szczegóły zwracać uwagę.

Czytaj więcej

Pielęgnacja psa w zimie

Zima to czas, kiedy zmieniamy ubrania z letnich na cieplejsze. Nasze psy również mogą potrzebować odpowiedniej odzieży. Pojawiają się jednak wtedy wątpliwości. Kiedy założyć psu kurtkę? Jak dobrać odpowiednie ubranko? Co się dzieje z psami w zimie?

Czytaj więcej

Jak bezpiecznie i bezproblemowo spacerować z psem?

W tym artykule poruszymy temat spaceru. Większość opiekunów skarży się na problemy z psem, pojawiające się zaraz po przekroczeniu progu drzwi. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinien wyglądać prawidłowy spacer? Jak nawiązać odpowiednią komunikację?

Czytaj więcej

Wróć do mnie, czyli co robić, aby pies chętniej wracał

Wielu właścicieli psów boryka się z problemem uciekającego pupila. Nie rozumiejąc powodów takich ucieczek, popełniają błędy, które się kumulują i nawarstwiają, powodując powiększanie się problemu. Co zrobić, aby pies zawsze do nas wracał? Jak sprawić, aby nie uciekał na widok smyczy? Jak wypracować skuteczne przywołanie? Jak zbudować prawidłową więź z psem?

Czytaj więcej

Jak dbać o higienę jamy ustnej u kotów i psów?

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, muszą dbać o swoje zęby i jamę ustną, ponieważ zaniedbanie podstawowej higieny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co więc warto wiedzieć na ten temat, jakie produkty są dostępne na rynku oraz jak zapobiegać wszelkim chorobom jamy ustnej?

Czytaj więcej

Ubranka dla psów – moda czy konieczność?

Kiedy za oknem pogoda staje się coraz brzydsza, a temperatura drastycznie spada, wyciągamy z szafy zimowe ubrania. Wkładamy kurtki, swetry, czapki, a nawet szaliki. Właściciele psów doskonale jednak wiedzą, że podobnego przygotowania do zimy potrzebują również ich pupile.

Czytaj więcej