Bezpieczeństwo psa w mieście

Opieka i pielęgnacja

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda spacer oczami psa? Jakie niebezpieczeństwa na niego czyhają, jakie emocje odczuwa? W tym artykule poruszę temat bezpieczeństwa. Dzięki kilku cennym wskazówkom spojrzycie zupełnie inaczej na codzienne wędrówki z pupilem. Zyskacie poczucie spokoju i będziecie wiedzieć, na jakie szczegóły zwracać uwagę.

Niebezpieczeństwa

Otoczenie
Zacznijmy więc od podstawowych rzeczy, które musicie brać pod uwagę, idąc z psem na spacer. Przede wszystkim są to inne zwierzaki oraz ludzie. Wiele kotów domowych należy do grupy wychodzących, a do tego dochodzi mnóstwo bezdomnych kociaków. Mogą pojawić się dosłownie wszędzie – w krzakach, pod ławką, na drzewie i w wielu innych zakamarkach, a także mogą nagle przebiec przed Wami. Co to oznacza dla Was? Mało który psiak przejdzie obojętnie obok takiego żywotnego kotka. Może Was niespodziewanie pociągnąć, przewrócić, wyrwać smycz z ręki i pobiec w dal. Musicie więc mieć oczy dookoła głowy. Wydaje Wam się to niemożliwe? A jednak – wystarczy zostawić telefon w domu, co jakiś czas spojrzeć na psa i otoczenie.
Podobnie ma się sytuacja w przypadku ludzi: przechodzących obok, biegaczy, rolkarzy, rowerzystów czy mam z wózkiem. Każdy taki obiekt może przyciągnąć uwagę Twojego psiaka. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, ale warto być czujnym na wypadek czarnego scenariusza. Przede wszystkim nie każdy musi mieć ochotę na przywitanie się z Twoim pupilem. Warto go trzymać na krótszej smyczy w momencie mijania. Tak samo jak w przypadku kota...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy