Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

18 lipca 2022

NR 30 (Lipiec 2022)

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej i psiej sierści

0 116

Większość psów posiada sierść, jednak różni się ona w zależności od rasy. Są różne rodzaje i struktury, pełni też ona różnorodne funkcje. Czy zawsze jednak wiemy, jak dbać o sierść naszego pupila, jak ją pielęgnować i wyczesywać?

Psy mogą mieć futro krótkie, średnie, długie lub mieszane. Istnieją również psy nagie. Idąc dalej, możemy też  wyodrębnić różne struktury sierści. Zaliczają się do nich sierść jedwabista, szorstka, gładka, kręcona lub skręcona w sznury. Ostatnią częścią futra jest podszerstek, który nie występuje u każdego (nie mają go pudle, pit bulle, maltańczyki czy bichon frise). Jest to krótka, miękka oraz gęsta warstwa, która znajduje się pod włosem okrywowym. Ma za zadanie być ochroną termoizolacyjną oraz rusztowaniem dla włosów nad nim. 
Sierść chroni skórę psa przed urazami oraz niekorzystnymi dla niego warunkami atmosferycznymi, np. słońcem czy deszczem. Dodatkowo zapewnia izolację od skrajnych temperatur, zarówno niskich, jak i wysokich. Dawniej większość psów posiadała krótką sierść. Zmieniło się to na przestrzeni lat dzięki odpowiedniej hodowli i selekcji. 
Psy posiadają również wibrysy – włosy czuciowe. Odpowiadają one za dostarczanie wszelkich informacji z otoczenia, np. zlokalizowanie ruchomego obiektu czy kontakty z innymi zwierzakami. Wibrysy są większe i mocniejsze od sierści. 

POLECAMY

Szczotka tu, szczotka tam

Czesanie psa jest jedną z ważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy opiekun. Przede wszystkim odgrywa ono rolę prozdrowotną. Dzięki regularnym zabiegom zapobiegniecie nadmiernemu wypadaniu sierści, pobudzicie krążenie psa, zadbacie o jego wygląd oraz ochronicie futro przed bakteriami i drobnoustrojami. 

Rodzaj ma znaczenie

Jak wiadomo, każdy pies jest inny. Posiada również swoje specyficzne owłosienie, do którego musicie dopasować odpowiednią szczotkę. W sklepach zoologicznych jest naprawdę ogromny wybór. Warto poprosić sprzedawcę o pomoc w doborze akcesoriów. Generalnie grzebienie można podzielić na te z zębami szeroko lub wąsko rozstawionymi. Z kolei szczotki są z włosiem, gumowe, furminatory, nakładane na dłoń czy w kształcie rękawicy. Przy wyborze kierujcie się przede wszystkim rodzajem sierści Waszego psa (gęstość, długość i budowa).

Nie taka zła szczotka

Bez względu na to, jakiego psa posiadacie, warto wyczesywać go regularnie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy skórne, kołtuny czy alergie. Pozostaje jeszcze kwestia oswajania. W przypadku szczeniaka, to zadanie będzie nieco łatwiejsze. Z kolei przy psach adopcyjnych możliwe, że będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość i postępować małymi kroczkami. Pamiętajcie, aby zachować płynne ruchy przy przechodzeniu do kolejnych części ciała. Pies powinien mieć również wybór i opcję współpracy. Jeżeli wyraźnie pokaże Wam, że nie ma ochoty na zabiegi czy trening – lepiej odpuścić i spróbować za chwilę.

Krok 1
Zacznijcie od wywołania pozytywnego skojarzenia ze szczotką. Połóżcie ją na ziemi, powiedzcie radosnym głosem dowolne słowo, np. „czesanie”, i podajcie psu przysmak. Powtarzajcie czynność przez kilka dni i stopniowo przybliżajcie przedmiot do psa.

Krok 2
Następnie przyłóżcie szczotkę do psa, np. jego grzbietu czy łapek. Ponownie wydajcie wybraną komendę i nagródźcie psa za spokój. Powtarzajcie do momentu, aż pies będzie czuł się swobodnie.

Krok 3
Przyszła pora na czesanie. Na początku niech to będą dwa, trzy ruchy szczotką. Stopniowo zwiększajcie ich ilość i zakres. Za każdym razem nagradzajcie psa, mówcie do niego spokojnym, radosnym głosem, chwalcie go i głaszczcie. Możecie również podać psu lick matę np. z masłem orzechowym, mokrą karmą czy pastą. Pozwoli to psu się uspokoić, skupić na czymś przyjemnym i zapamiętać tę czynność pozytywnie. 
 

Pielęgnacja wrażliwej skóry

U psów z wrażliwą skórą niezmiernie ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry i stosowanie produktów, które są przeznaczone dla zwierząt o skórze wrażliwej, ze skłonnością do alergii i podrażnień.
Odpowiednie kosmetyki do kąpieli psa powinny być bogate w emolienty, które nie tylko natłuszczą przesuszoną skórę, ale będą również działały ochronnie na podrażniony naskórek – takich produktów szukaj wśród tych dostępnych na rynku. Idealny szampon dla psa będzie skuteczny i jednocześnie delikatny.

Vet Expert


Kąpiele

Częstotliwość kąpieli jest zależna również od rasy posiadanego psa oraz jego sierści. Warto wziąć pod uwagę też aktywność i miejsce przebywania psa. Generalnie kąpiele powinny się odbywać nawet co trzy miesiące. Oczywiście, niektóre psy będą potrzebowały ich częściej, a inne rzadziej. Dłuższa sierść wymaga więcej pielęgnacji niż krótka. Warto przemywać psa czystą wodą po każdym pływaniu w rzece, kanale czy morzu. Psy spędzające większość czasu na podwórku powinny być kąpane nawet raz w roku. 
Zbyt częste kąpiele psów podwórkowych mogą naruszyć ich naturalną barierę ochronną skóry. Jest ona ważna, ponieważ zabezpiecza przed czynnikami środowiskowymi. Warto psa wykąpać przed sezonem letnim, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, a następnie przed jesienią. Psy mieszkające w budzie bądź w kojcu, narażone są na zmienne warunki atmosferyczne. Posiadają bowiem naturalną, łojową barierę ochronną skóry, która chroni  przed zimnem, deszczem, wiatrem czy atakiem patogenów. Warstwa może ulec zniszczeniu podczas kąpieli, dlatego powinno się je kąpać nie częściej niż dwa razy do roku. Wybierzcie na kąpiel ciepłe i słoneczne dni.
Inaczej ma się sprawa z psami białymi. Niestety, widać na nich każdy brud, który dodatkowo wsiąka głęboko. Te psy powinno się myć nawet raz w tygodniu. 
Z kolei szczeniaki powinny unikać wody co najmniej do trzeciego miesiąca życia. W przeciwnym razie obniżycie ich odporność. Najlepiej zaczekać z kąpielą, aż zdobędą wszystkie szczepienia.
Kiedy jeszcze wykąpać psa?

 • gdy się w czymś wytarza,
 • gdy sierść matowieje, kołtuni się,
 • gdy mamy wrażenie, że pies nieładnie pachnie,
 • przy problemach skórnych,
 • przy złapaniu pcheł,
 • gdy zabrudzi się mocno na spacerze.

Nie taka kąpiel straszna

Skoro wiemy już, kiedy zabrać psa pod prysznic, warto się zastanowić, jak jak to zrobić. Większość psów, niestety, nie pała miłością do kąpieli w domu, za to w bajorku czy jeziorze czują się jak ryba w wodzie. Nauka oswajania z zabiegami pielęgnacyjnymi jest bardzo ważna i powinno zacząć się ją jak najszybciej. 

Krok 1
Za pomocą ścieżki ze smakołyków naprowadzamy psa do łazienki. Chwalimy słownie i kończymy kolejnymi nagrodami lub zabawą np. szarpakiem.

Krok 2
Idziemy nieco dalej i próbujemy nakłonić psa do wejścia pod prysznic czy do wanny lub chociaż postawienia na nich łapek.

Krok 3
Wydłużamy czas stania pod prysznicem. Nagradzamy psa słownie, jedzeniem lub zabawą.

Krok 4
Kiedy pies czuje się już swobodnie, odkręcamy wodę i lejemy ją obok niego. Z czasem powoli i delikatnie przenosimy strumień na psa. Polecam podanie psu lick maty.
 

Wsparcie kondycji skóry i sierści od wewnątrz jest równie ważne, jak działania ochronne z zewnątrz. Dostarczenie odpowiednich składników służących do budowy włosów (białka), a także regulujących procesy metaboliczne w skórze (witaminy, minerały, wyciągi z ziół) pozytywnie wpływa na wygląd szaty psa oraz właściwości i funkcjonowanie skóry. Te składniki łączy GameDog Hair&Skin – przyspiesza porost sierści, ogranicza wypadanie, łagodzi stany zapalne i świąd.
GameDog


Pamiętajcie, aby po każdej kąpieli dokładnie spłukać psa. Pozostałości szamponu mogą powodować alergie, swędzenie i problemy skórne. Na koniec osuszcie psa delikatnie ręcznikiem i uważajcie, aby nie przebywał w przeciągu. 

Szamponowy zawrót głowy

Niestety, w sklepach zoologicznych półki uginają się od wyboru szamponów dla psów. Jak więc nie dać się nabić w butelkę i wybrać odpowiedni?
Oto skrót najważniejszych kryteriów:

 • szukajcie w składzie naturalnych składników,
 • zwróćcie uwagę na odpowiednie pH,
 • pamiętajcie, że szampon powinien
 • dobrze się spłukiwać i nawilżać sierść,
 • kategorycznie odrzućcie szampony z SLS, SLES, barwnikami, perfumami, alkoholem i parabenami,
 • zapach powinien być delikatny,
 • szampon musi być dobrany do rodzaju sierści i wieku psa (istnieją specjalne szampony np. do sierści czarnej czy białej).

Szkodliwe substancje

SLS (Sodium Lauryl Sulfate), laurylosiarczan sodu oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate) czy sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego – te substancje wpływają bardzo negatywnie na skórę psa. Podrażniają ją i wysuszają. Pozornie sprawiają dobre wrażenie, ponieważ wytwarzają dużo piany podczas kąpieli i są silnie oczyszczające. Wiele osób myśli, że bez piany pies nie zostanie umyty, a szampon nie działa. Pamiętajcie jednak, że to wydłuża cały proces pielęgnacji, a spłukiwanie trwa w nieskończoność. Kończy się to marnowaniem wody i czasu oraz narażaniem psa na problemy skórne. 

Ważne! 
W składzie może pojawić się składnik o bardzo podobnej nazwie – Sodium Lauroyl Sarcosinate. Koniecznie zwróćcie na to uwagę, aby się nie pomylić. Jest to substancja myjąca, ułatwia usuwanie zanieczyszczeń ze skóry i włosów oraz odbudowuje strukturę włosa, poprawiając ich kondycję i pozytywnie wpływając na skórę. Jest to składnik całkowicie bezpieczny. Nie powoduje podrażnień i uczuleń. 

Dla psów zmagających się z alergiami zalecane są szampony hipoalergiczne. Pozbawione są wszelkich perfum i szkodliwych substancji. 
Lista składników, których powinniśmy unikać:

 • betaina kokamidopropylowa (cocamidopropyl betaine) – powoduje łupież, przesuszenie, reakcje alergiczne,
 • coco-betaine – pozyskuje się go z oleju kokosowego, może wywoływać wysypkę i podrażnienie skóry,
 • glikol propylenowy (propylene glycol) – może spowodować świąd, aler-
 • gie, podrażnienie, przesuszenie naskórka,
 • silikony (dimethicone, dimethyl silicone, methyl silicone itp.) – podrażnia,
 • parabeny – mogą wywoływać alergiczne zapalenie skóry,
 • dioksan (1,4 – dioxane) – może podrażniać oczy oraz skórę, a także uszkadzać nerki,
 • disodium edta – może wykazywać działanie rakotwórcze, być zanieczyszczony i podrażniać skórę,
 • dmdm hydantoin – zwiększa ryzyko powstawania nowotworu, podrażnia.

Wszystko, co dobre

Dobre kosmetyki dla psa powinny być bogate w emolienty (lanolina, ekstrakt z owsa). Odpowiednio natłuszczają i regenerują przesuszoną skórę, odżywiają ją oraz chronią podrażniony już naskórek. Ponadto zapewniają komfort skóry psa po kąpieli. Sierść staje się miękka i nabiera połysku, co ułatwia rozczesywanie. Szampony hipoalergiczne oraz z emolientami zawierają zazwyczaj też keratynę. Jest ona niezbędna do uzyskania dobrej kondycji włosów u psa. Zapach jest wyczuwalny, ale mimo wszystko delikatny oraz naturalny. Nie powoduje podrażnień i alergii. W szamponach szukajcie również pantenolu, który nawilża i przyspiesza gojenie się skóry, oraz alantoniny, która działa regenerująco i łagodząco.

Alergie i wrażliwa skóra

Wiele psów boryka się z problemami skórnymi, alergiami czy nadmiernym linieniem. Wyróżniamy trzy rodzaje alergii skórnej: wziewna (środowiskowa, wywołana przez alergeny wziewne), przy której pojawia się atopowe zapalenie skóry, kontakt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy