Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej i psiej sierści

Opieka i pielęgnacja

Większość psów posiada sierść, jednak różni się ona w zależności od rasy. Są różne rodzaje i struktury, pełni też ona różnorodne funkcje. Czy zawsze jednak wiemy, jak dbać o sierść naszego pupila, jak ją pielęgnować i wyczesywać?

Psy mogą mieć futro krótkie, średnie, długie lub mieszane. Istnieją również psy nagie. Idąc dalej, możemy też  wyodrębnić różne struktury sierści. Zaliczają się do nich sierść jedwabista, szorstka, gładka, kręcona lub skręcona w sznury. Ostatnią częścią futra jest podszerstek, który nie występuje u każdego (nie mają go pudle, pit bulle, maltańczyki czy bichon frise). Jest to krótka, miękka oraz gęsta warstwa, która znajduje się pod włosem okrywowym. Ma za zadanie być ochroną termoizolacyjną oraz rusztowaniem dla włosów nad nim. 
Sierść chroni skórę psa przed urazami oraz niekorzystnymi dla niego warunkami atmosferycznymi, np. słońcem czy deszczem. Dodatkowo zapewnia izolację od skrajnych temperatur, zarówno niskich, jak i wysokich. Dawniej większość psów posiadała krótką sierść. Zmieniło się to na przestrzeni lat dzięki odpowiedniej hodowli i selekcji. 
Psy posiadają również wibrysy – włosy czuciowe. Odpowiadają one za dostarczanie wszelkich informacji z otoczenia, np. zlokalizowanie ruchomego obiektu czy kontakty z innymi zwierzakami. Wibrysy są większe i mocniejsze od sierści. 

Szczotka tu, szczotka tam

Czesanie psa jest jedną z ważniejszych czynności, jaką powinien wykonywać każdy opiekun. Przede wszystkim odgrywa ono rolę prozdrowotną. Dzięki regularnym zabiegom zapobiegniecie nadmiernemu wypadaniu sierści, pobudzicie krążenie psa, zadbacie o jego wygląd oraz ochronicie futro przed bakteriami i drobnoustrojami. 

Rodzaj ma znaczenie

Jak wiadomo, każdy pies jest inny. Posiada również swoje specyficzne owłosienie, do którego musicie dopasować odpowiednią szczotkę. W sklepach zoologicznych jest naprawdę ogromny wybór. Warto poprosić sprzedawcę o pomoc w doborze akcesoriów. Generalnie grzebienie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy