Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

16 listopada 2022

NR 32 (Listopad 2022)

Alternatywne metody produkcji karm dla zwierząt

0 42

Z biegiem lat na rynku pojawiło się mnóstwo przeróżnych karm dla zwierząt. Możemy przebierać do woli w smakach oraz konsystencjach. Dzięki temu odpowiednio dopasowujemy je do preferencji i potrzeb psa lub kota. Metody ich produkcji różnią się jednak w zależności od rodzaju. Ostatnimi czasy popularny stał się „powrót do natury” i produkcja karm metodami alternatywnymi. Na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jak nie dać się zwariować?

Zacznijmy od podstawy, czyli procesu ich tworzenia. W przypadku karmy suchej, najpierw zostają wymieszane surowce suche z wilgotnymi (woda, tłuszcz), aby następnie poddać je działaniu wysokiej temperatury. Później umieszcza się je w ekstruderze, w którym na skutek tarcia oraz zwiększonego ciśnienia następuje gotowanie. Może to powodować zmniejszenie zawartości białka i witamin – producenci uzupełniają je na późniejszych etapach. Kolejny krok polega na przeciśnięciu masy przez otwory, aby uzyskać pożądany kształt krokietów. Ostatni etap to wysuszenie karmy poniżej 10% wilgotności, gwałtowne schłodzenie oraz spryskanie jej płynną zawiesiną, dla uzyskania odpowiedniego smaku i aromatu. 

POLECAMY

 

 

Produkcja karmy mokrej jest nieco inna. Wszystkie surowce zostają rozdrobnione oraz wymieszane ze sobą. Następnie poddaje się je obróbce termicznej i umieszcza w puszcze, tacce lub saszetce. Dostępne są w sosie, galarecie lub w formie pasztetu czy musu. 

Krok do przodu

Istnieje jeszcze kilka nowych alternatyw produkcji karm. Pierwszą z nich jest wypiekanie w piecu. Stworzono do tego specjalne platformy, a cały proces odbywa się w dużo niższych temperaturach niż przy tradycyjnym przygotowywaniu. Dzięki temu karma jest znacznie mniej przetworzona, zachowuje dużo wartości odżywczych, a jej produkcja zajmuje mniej czasu. Karma pieczona jest tańsza, łatwiej przyswajalna, ale zawiera większą ilość glutenu, dlatego nie nadaje się dla psów z celiakią. 

 

Czy wiesz, że...

Karma wypiekana w piecu przygotowywana jest w dużo niższych temperaturach niż w tradycyjnych procesach. Dzięki temu jest ona znacznie mniej przetworzona, zachowuje dużo wartości odżywczych, a jej produkcja zajmuje mniej czasu.

 

Najdroższym rodzajem suchej karmy jest ta suszona powietrzem. Z jego pomocą usuwa się wodę, która odparowuje. Niski poziom przetworzenia oraz wilgotności sprawia, że doskonale zachowuje ona wszystkie walory smakowe. Z kolei wartości odżywcze zostają niemalże nienaruszone. Cały proces jest, niestety, czasochłonny i przekłada się na cenę produktu.

Ostatnio popularność zyskała karma liofilizowana, czyli suszona sublimacyjnie. Produkcja polega na zamrożeniu już wymieszanych ze sobą oraz uformowanych składników. Używa się do tego ciekłego azotu. Następnie umieszcza się wszystko w komorze próżniowej, aby pozbyć się wyłącznie nadmiaru wody. Wszystkie składniki zachowują naturalny aromat, smak, kształt oraz wartości odżywcze. Ponadto proces hamuje rozwój bakterii oraz zapobiega utlenianiu się witamin, tłuszczów i cennych składników. Dzięki temu producenci nie muszą dodawać do karmy konserwantów, węglowodanów ani sztucznych barwników. Jedyna wada karmy liofilizowanej to wysoka cena, przez wgląd na skomplikowaną produkcję i niezbędne do jej produkcji sprzęty.

Ostatnim rodzajem jest karma tłoczona na zimno. W porównaniu z ekstruzją proces jej tworzenia jest znacznie prostszy. Wszystkie składniki typu mięso, warzywa czy owoce miesza się z tłoczonymi na zimno olejami oraz ziołami. Następnie ubitą masę prasuje się na zimno, czyli w 45–75°C. W ten sposób powstają zbite kawałki gotowej karmy. Zyskuje się gwarancję trwałości enzymów oraz minerałów, które są wrażliwe na wysokie temperatury. Ponadto zostają zachowane naturalne składniki i aromaty, a mniejsza objętość nie obciąża żołądka zwierząt. 

Co znajdziemy w składzie? 

Przy wyborze karmy warto zwrócić uwagę na zawarte w niej składniki. Surowce wykorzystywane w karmach są często opisane jako „pochodzenia zwierzęcego” lub „produkty uboczne”. W karmie suchej mają one zazwyczaj postać suchej mączki. Przykładowo mączka z kurczaka powstaje po ugotowaniu go oraz usunięciu tłuszczu. Produkty pochodzenia zwierzęcego to również pióra, rogi, krew czy jajka. Możecie spotkać się z formą świeżą lub mrożoną. Z kolei zboża są dodawane w postaci zmielonej. Do tego dochodzą mięso i wypełniacze. Pamiętajcie, aby przy wyborze karmy nie kierować się reklamami. Zdecydowanie lepiej zasięgnąć wiedzy u lekarza weterynarii, w sklepie zoologicznym lub u zoodietetyka. Skład powinien być przede wszystkim czytelny i dokładny. Pod pojęciem produkty roślinne może zawierać się wszystko, np. łupiny orzechów.

Bardzo ważny jest również kształt krokiecików. Im bardziej jest nienaturalny i rzadko spotykany, tym więcej będzie zawierać węglowodanów. Zdecydowanie należy też unikać kolorowych karm, ponieważ zostały zabarwione chemią i niepotrzebnymi składnikami. Szkodliwe mogą być również konserwanty, emulgatory oraz przeciwutleniacze. 

 

 

Bezpieczeństwo

Istnieją specjalne rozporządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo żywności oraz zawierają podstawowe zasady ich produkcji. Znajdziecie w nich wymagania odnośnie do przetwarzania czy wzory świadectw zdrowia przy przewożeniu do UE. Ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy