Dział: Dieta i suplementacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak karmić i dbać o kocięta w najwcześniejszym okresie ich życia?

Już od momentu zajścia kotki w ciążę kształtuje się zdrowie przyszłych maluchów. To, co je matka, istotnie wpłynie na to, jak będą rozwijać się kocięta. Oczywiście, jedynie hodowle mają wpływ na żywienie matki i maluchów od samego początku, a zwierzęta poza hodowlami nie powinny się mnożyć. Realia są jednak inne, a problem z populacją kotów bezdomnych i tysiącami ginących kociąt i kotów dorosłych jest olbrzymi.

Czytaj więcej

Etyczne karmienie psów i kotów

Etyczne aspekty żywienia zwierząt towarzyszących – psów i kotów – to ostatnio dość głośny i często poruszany temat. W tym kontekście przede wszystkim należy zdefiniować, co kryje się pod dość pojemnym pojęciem „etyczne karmienie zwierząt”.

Czytaj więcej

Wieprzowina, wołowina, a może jednak ryba?

Od zarania dziejów w jadłospisie ludzi i zwierząt znajdują się ryby. Mięso z nich jest źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej i strawności. Zawiera także szereg wartościowych składników mineralnych oraz witamin, dlatego jest bardzo pożądanym składnikiem psiej diety. Ryby są szczególnie polecane dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym lub skłonnościami do rozwoju schorzeń dermatologicznych. Z powodzeniem mogą być także częścią diety zwierząt długowłosych i wystawowych z uwagi na korzystny wpływ niektórych składników pokarmowych na zdrowie skóry i sierści.

Czytaj więcej

Dieta BARF a suplementy

Dieta oparta na surowym mięsie i składnikach pochodzenia zwierzęcego, popularnie zwana BARF (Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie), jest opisywana jako karma dla zwierząt domowych, która składa się z nieprzetworzonych termicznie produktów pochodzenia zwierzęcego, odpowiednio bilansowanych oraz suplementowanych, aby nie było niedoborów ani nadmiarów składników odżywczych.

Czytaj więcej

Plusy i minusy białka owadów

Jednym z najważniejszych składników karm dla zwierząt domowych jest białko. Według wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karm Dla Zwierząt Domowych FEDIAF, jego zawartość minimalna w karmie dla psów dorosłych powinna wynosić 18% suchej masy, a w przypadku kotów dorosłych minimum 25%.

Czytaj więcej

Żywienie kotów z tendencją do chorób stresozależnych

Opiekunowie kotów doskonale zdają sobie sprawę z wyjątkowej natury tych zwierząt. Specyfika gatunkowa sprawia, że są to istoty niezwykle wrażliwe na zmiany w otoczeniu, a przez to dużo bardziej podatne na stres niż inne gatunki. W zależności od szeregu czynników, w tym charakteru konkretnego osobnika i procesu jego socjalizacji, mogą być różnorakie powody pojawiania się napięcia.

Czytaj więcej

Żywienie kocich alergików

Opiekunowie kotów z alergiami naprawdę nie mają łatwo. Niby „to tylko” alergia, ale w rzeczywistości jest to przypadłość znacząco komplikująca życie zarówno człowieka, jak i jego pupila. Może podnosić koszty żywienia i opieki weterynaryjnej, a także przyczyniać się do pojawienia się innych dolegliwości u zwierzęcia, takich jak refluks czy zapalenia przewodu pokarmowego. Alergia pokarmowa kotów jest też jednym z elementów zespołu atopowego kotów. Nadwrażliwość wywołana pokarmem stanowi około 1–6% wszystkich chorób dermatologicznych u kotów!

Czytaj więcej

Owady – wyjątkowa dieta dla wrażliwca, czyli kiedy sięgać po hipoalergiczność

Rynek zoologiczny wychodząc naprzeciw potrzebom opiekunów czworonogów, oferuje całą gamę produktów dietetycznych, mających za zadanie wspierać zdrowie pupili w chwilach niedyspozycji. Choć wybór jest duży, niejednokrotnie trudno dokonać właściwej selekcji. Dzięki wzrastającej świadomości społeczeństwa i rozwojowi nauki, zaburzenia gastroenteorologiczne i dermatologiczne kiedyś trudne do okiełznania są aktualnie diagnozowane i skutecznie leczone. Niejednokrotnie sukces postępowania terapeutycznego podyktowany jest także innymi czynnikami.

Czytaj więcej

Alternatywne metody produkcji karm dla zwierząt

Z biegiem lat na rynku pojawiło się mnóstwo przeróżnych karm dla zwierząt. Możemy przebierać do woli w smakach oraz konsystencjach. Dzięki temu odpowiednio dopasowujemy je do preferencji i potrzeb psa lub kota. Metody ich produkcji różnią się jednak w zależności od rodzaju. Ostatnimi czasy popularny stał się „powrót do natury” i produkcja karm metodami alternatywnymi. Na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jak nie dać się zwariować?

Czytaj więcej

Suplementy w diecie kota

Właściwie zbilansowana dieta z założenia powinna eliminować konieczność dodatkowej suplementacji witamin i minerałów. Niestety, jest to sytuacja wyjątkowa, która nie występuje odpowiednio często. Zazwyczaj, nawet przy stosowaniu idealnie skomponowanej diety, część oferowanych składników nie zostaje przez zwierzę w pełni wchłonięta. Dodatkowe problemy związane z niedoborami pojawiają się w momencie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na makro-, mikroelementy czy witaminy. Choroba, okres rekonwalescencji, czy chwile stresowe to momenty, w których organizm wymaga dostarczania większej niż zazwyczaj ilość substancji odżywczych.

Czytaj więcej

Dieta i karmy monoproteinowe

Żywienie jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na zdrowie każdego żywego organizmu. Zainteresowanie żywieniem naszych podopiecznych rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie produktów dla zwierząt. Pokarm ma zapewnić energię, ale również składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej karmy.

Czytaj więcej

Matematyka w misce Obliczanie dawek pokarmowych

Kiedy decydujemy się na kupno czy adopcję zwierzęcia, zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z nowych obowiązków. Musimy dbać o bezpieczeństwo i dobrostan naszego podopiecznego. Oczywiste jest, że pies czy kot muszą mieć zapewnione miejsce w naszym domu, pełną miskę i stały dostęp do czystej wody. Bardzo wiele czasu poświęcamy na wybranie odpowiedniego legowiska, kocyka, miski czy zabawek. Później przychodzi czas na wybór sposobu żywienia.

Czytaj więcej