Autor: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Specjalizuje się w dietetyce psów i kotów. Układa plany żywieniowe dla zwierząt chorych i jak i zdrowych. Jest autorką książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”. Publikuje także artykuły w magazynach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt, a także prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy, popularyzującą zdrowe żywienie psów i kotów – w szczególności dietami surowymi.

Poza dietetyką interesuje się behawiorem – ukończyła kurs COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak karmić i dbać o kocięta w najwcześniejszym okresie ich życia?

Już od momentu zajścia kotki w ciążę kształtuje się zdrowie przyszłych maluchów. To, co je matka, istotnie wpłynie na to, jak będą rozwijać się kocięta. Oczywiście, jedynie hodowle mają wpływ na żywienie matki i maluchów od samego początku, a zwierzęta poza hodowlami nie powinny się mnożyć. Realia są jednak inne, a problem z populacją kotów bezdomnych i tysiącami ginących kociąt i kotów dorosłych jest olbrzymi.

Czytaj więcej

Dieta BARF a suplementy

Dieta oparta na surowym mięsie i składnikach pochodzenia zwierzęcego, popularnie zwana BARF (Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie), jest opisywana jako karma dla zwierząt domowych, która składa się z nieprzetworzonych termicznie produktów pochodzenia zwierzęcego, odpowiednio bilansowanych oraz suplementowanych, aby nie było niedoborów ani nadmiarów składników odżywczych.

Czytaj więcej

Żywienie kocich alergików

Opiekunowie kotów z alergiami naprawdę nie mają łatwo. Niby „to tylko” alergia, ale w rzeczywistości jest to przypadłość znacząco komplikująca życie zarówno człowieka, jak i jego pupila. Może podnosić koszty żywienia i opieki weterynaryjnej, a także przyczyniać się do pojawienia się innych dolegliwości u zwierzęcia, takich jak refluks czy zapalenia przewodu pokarmowego. Alergia pokarmowa kotów jest też jednym z elementów zespołu atopowego kotów. Nadwrażliwość wywołana pokarmem stanowi około 1–6% wszystkich chorób dermatologicznych u kotów!

Czytaj więcej

Kot geriatryczny – co nas czeka?

Starość to ten czas, gdy ujawnia się najwięcej chorób, a stwierdzenie to jest prawdziwe w odniesieniu nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt. Koty żyją krócej od nas, więc i ich starość pojawia się wcześniej. Kiedy dokładnie? Oczywiście – zawsze za wcześnie, ale mówiąc poważnie: nie można tego dokładnie określić, bo każdy organizm starzeje się inaczej – jeden szybciej, inny wolniej.

Czytaj więcej

Dieta i karmy monoproteinowe

Żywienie jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na zdrowie każdego żywego organizmu. Zainteresowanie żywieniem naszych podopiecznych rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie produktów dla zwierząt. Pokarm ma zapewnić energię, ale również składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej karmy.

Czytaj więcej

Jak czytać etykietę karmy i czy to, co na etykiecie jest w środku?

W naszych domach żyją miliony psów i kotów, a rynek karm komercyjnych dla nich rozwija się intensywnie od lat. Żywienie jest niezbędne do życia, więc karma jest tym, na co zazwyczaj opiekunowie w trakcie życia zwierzęcia przeznaczają najwięcej środków. Czy jednak wiemy, jak czytać etykiety na karmach i czy możemy im ufać?

Czytaj więcej

Psia mikrobiota

W obecnych czasach powinnam zatytułować ten tekst „Psia mikrobiota – dlaczego nie działa?”, ponieważ wiele zwierząt cierpi z powodu niewłaściwego składu mikrobioty. W tym artykule omówimy, dlaczego tak się dzieje i na co należy uważać.

Czytaj więcej

Jak przygotowywać posiłki dla psa

Przygotowywanie posiłków dla czworonogów staje się coraz popularniejszym trendem wśród opiekunów zwierząt. Co mnie bardzo cieszy, to stopniowe odchodzenie od tradycyjnie rozumianego w Polsce gotowania dla zwierząt – bez bilansu, z dużą ilością dodatków węglowodanowych typu ryż, kasza czy makaron. Coraz mocniej też w świadomości opiekunów buduje się informacja o potrzebie suplementacji, co jest bardzo istotne.

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni model żywienia dla swojego psa lub kota?

Współczesny świat oferuje bardzo wiele możliwości żywienia naszych domowych towarzyszy – psów i kotów. Opiekunowie coraz częściej zaczynają dostrzegać, że ich opcje nie ograniczają się jedynie do karm dostępnych w pobliskim markecie, choć oferta tychże także staje się coraz szersza! Internet wcale jednak nie ułatwia sprawy. Wśród internetowych porad łatwo się pogubić, a każdy chciałby, aby jego pupil zjadał pokarm smaczny i dobrej jakości. W artykule omówimy wady i zalety każdej z możliwości, aby pomóc opiekunom zwierząt podejmować świadome decyzje. 

Czytaj więcej

Otyłość u zwierząt

Problemy z nadmierną masą ciała ludzi nie są niczym nowym – już Hipokrates odkrył związek między otyłością a śmiercią. Jak się jednak okazuje, jest to najczęściej występująca choroba żywieniowa już nie tylko wśród ludzi, ale również wśród zwierząt towarzyszących, takich jak psy i koty.

Czytaj więcej

Problemy z tarczycą u zwierząt okiem dietetyka i behawiorysty

Problemy z tarczycą występują powszechnie u ludzi, psów oraz kotów, a nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czy więc należy bać się chorób tarczycy? Co zmieniają w życiu naszego zwierzęcia i jak je leczyć? Tym wszystkim zajmiemy się w poniższym artykule.

Czytaj więcej