Jak karmić i dbać o kocięta w najwcześniejszym okresie ich życia?

Dieta i suplementacja

Już od momentu zajścia kotki w ciążę kształtuje się zdrowie przyszłych maluchów. To, co je matka, istotnie wpłynie na to, jak będą rozwijać się kocięta. Oczywiście, jedynie hodowle mają wpływ na żywienie matki i maluchów od samego początku, a zwierzęta poza hodowlami nie powinny się mnożyć. Realia są jednak inne, a problem z populacją kotów bezdomnych i tysiącami ginących kociąt i kotów dorosłych jest olbrzymi.

Opieka nad odratowanymi kociętami jest ogromnym wyzwaniem i wymaga znacznych nakładów i czasu, i finansów. Dopóki systemowo w Polsce nic się nie zmieni, dopóty sytuacja będzie zła lub bardzo zła, dlatego wiedzę o tym, jak zająć się maluchem, który stanie na naszej drodze, powinien mieć każdy kociarz. Każde kocię, które ma już otwarte oczy, wymaga opieki i ratowania życia. Polskie prawo zezwala na eutanazję kotów, które jeszcze nie otworzyły oczu. To umowna granica – uznaje się, że kocięta, które już otworzyły oczy, są to istoty świadome swojego istnienia. Dla osób, które nie stykają się z problemem kociej bezdomności, wydaje się to okropne i bezduszne, jednakże liczba kociąt jest tak ogromna, że większość ginie od chorób, pod kołami samochodów bądź rozszarpana przez inne zwierzęta i nigdy nie znajduje domu. 

POLECAMY

Noworodki i ich rozwój 

Kocięta po urodzeniu powinny ważyć od 85 do 120 gramów, średnio około 100 gramów. W pierwszym tygodniu życia są one ślepe, głuche i mają ograniczoną aktywność, która polega głównie na ssaniu mleka matki i spaniu. 

W badaniu przeprowadzonym przez Zaghini i in. (2005) wykazano, że długość okresu karmienia ma duży wpływ na rozwój kociąt. Kocięta odsadzone od matki przed ukończeniem 6 tygodni życia mają większe ryzyko wystąpienia zaburzeń trawienia, alergii pokarmowych ora...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy