Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

13 maja 2022

NR 29 (Maj 2022)

(Nie)łatwy wybór behawiorysty dla psa

0 281

Wybór odpowiedniego behawiorysty oraz dobrej szkoły dla swojego psa wcale nie jest łatwą sprawą. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo ofert szkoleniowych, przez co łatwo można trafić na nieodpowiednią osobę. Jak tego uniknąć? Jak znaleźć najlepszego szkoleniowca? Na co zwracać uwagę i czego unikać?

Zazwyczaj decydujemy się się na szukanie pomocy, gdy mamy w domu dokazującego szczeniaka albo psa z adopcji z trudną przeszłością, gdy dostrzegamy w psu agresję, nie radzimy sobie z treningiem czy po prostu pragniemy zasięgnąć porad, aby uniknąć błędów w dalszym, wspólnym życiu z naszym psem.
Co druga osoba w Polsce ma psa, więc również zapotrzebowanie na behawiorystów rośnie. Istnieje jednak kilka rodzajów tego zawodu.

POLECAMY

Zawód trener

Odpowiada za szkolenie psa pod kątem komend, sportów lub specjalistycznych prac, np. pies przewodnik lub ratownik. Przekazuje opiekunom wiedzę dotyczącą życia psa na wysokim poziomie uspołecznienia i posłuszeństwa. W razie wystąpienia problemów kieruje psa dalej – do lekarza weterynarii lub behawiorysty. Wiele osób postrzega trenera jako osobę odpowiedzialną za szkolenie psów oraz naukę posłuszeństwa.
Trener uzyskuje kwalifikacje poprzez ukończenie kursu zawodowego, jest na bieżąco z badaniami naukowymi z zakresu psychologii psów.

Zoopsycholog/behawiorysta

Można pokusić się o zestawienie razem tych dwóch profesji, ponieważ obie zajmują się stricte relacją psa z opiekunem oraz otoczeniem. Ich głównymi zadaniami są obserwacja psa, postawienie diagnozy oraz zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i terapii.
Zarówno zoopsycholog, jak i behawiorysta muszą posiadać ogromną wiedzę w dziedzinie psów, ich emocji, potrzeb oraz sposobów komunikacji. 
Niestety, oba zawody można wykonywać bez żadnych kompetencji, kursów i szkoły. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wymaga żadnego specjalistycznego wykształcenia. Oznacza to, że w praktyce każdy może otworzyć szkołę i trenować psy. Przez to bardzo łatwo można trafić na niekompetentnych ludzi, którzy zabiorą nam pieniądze i zepsują psa. Odpowiednia osoba powinna stale podnosić swoje kwalifikacje oraz posiadać spore doświadczenie. Zwykła teoria jest niczym w porównaniu z prawdziwymi przypadkami i realnymi osiągnięciami kursantów.
Aktualnie proponowane są poniższe ścieżki w nauce:

 • studia – kierunek Behawiorystyka Zwierząt,
 • kurs COAPE,
 • kursy doszkalające,
 • seminaria,
 • szkolenia.

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

Szkoła bazująca na nieodpowiednich metodach może może zaszkodzić nie tylko psu, ale i opiekunom.
Natomiast szkoła odpowiednio dobrana, z pozytywnymi metodami i ludźmi z pasją, to świetny początek socjalizacji. Ponadto dajecie psu możliwość nauczenia się pracy w rozproszeniu czy nowych zabaw.

Na co zwrócić uwagę?

 • należy sprawdzić, czy strona internetowa danej szkoły ma włączoną opcję recenzji i jakie są opinie ludzi biorących udział w zajęciach/treningach przez nią organizowanych;
 • warto zweryfikować, jakie metody są stosowane (unikamy metod awersyjnych: agresji, kolczatek, używania siły, negatywnego podejścia nie tylko do psów, ale też do człowieka);
 • w jakim miejscu znajduje się szkoła (czy za płotem biegają obce psy, czy wzmożony jest transport w okolicy, czy odbywają się jakieś hałaśliwe roboty i inne elementy mogące działać rozpraszająco). W przypadku szczeniaka nadmiar takich bodźców może utrudnić pracę;
 • ile psów uczestniczy w zajęciach? (im więcej psów, tym gorzej – trener nie będzie w stanie skupić się na wszystkich psach i dostrzec pojawiających się problemów behawioralnych).


Wybierając szkołę warto też zasięgnąć o niej opinię wśród znajomych, na psich grupach czy od behawiorystów w okolicy. Dobrym pomysłem jest udanie się na lekcję zapoznawczą i poproszenie o możliwość podejrzenia trenerów w trakcie ich pracy. Można również poczekać na koniec lekcji i zapytać uczestników o ich wrażenia albo sprawdzić trenera w internecie – jakie ma opinie, gdzie pracował, jakie ma doświadczenie i jakie metody pracy preferuje. Dobrze dobrana szkoła to podstawa udanej pracy.

Cechy dobrego behawiorysty

Dobry behawiorysta przede wszystkim jest konkretny. Wielokrotnie zaczynam konsultacje od uświadomienia ludziom, jaki ogrom pracy ich czeka, i podkreślenia, że efekty szkolenia zależą wyłącznie od ich samozaparcia. Psi psycholog jedynie pokazuje drogę, a reszta pozostaje już w rękach właścicieli. Na spotkaniu specjalista powinien zapytać m.in. o przebieg dnia psa, stosowane do tej pory metody metody treningu, sposób żywienia, doświadczenia psa zarówno te złe, jak i dobre z psami i z ludźmi, dotychczasowe konsultacje z behawiorystami lub szkolenia itp.
Podczas treningów powinna panować pozytywna atmosfera i energia. Behawiorysta jasno i czytelnie nakreśli plan działania, pokaże odpowiednie ćwiczenia, a następnie poprosi o ich wykonanie. Ponadto zalecane jest, aby po zajęciach był utrzymywany z nim stały kontakt. Jeżeli chodzi o miejsce, to powinno
mieć związek z problemami psa. Przykładowo, jeśli pies zmaga się z lękiem separacyjnym – behawiorysta przyjeżdża do domu właścicieli. Bardzo ważne jest również indywidualne podejście szkoleniowca do psa. Wielokrotnie spotykam się z tym, że wszyscy stosują książkowe i te same metody. Należy pamiętać, że każdy pies potrzebuje dopasowanego do swoich potrzeb i temperamentu, systemu nagród czy pozytywnego wzmocnienia pożądanych emocji i zachowań i potrzebuje innego systemu nagród czy wzmocnienia.
Ważne by unikać behawiorysty, który stosuje metody awersyjne, wierzy w teorię dominacji, szarpie psem, wykonuje ćwiczenia na siłę i przypomina wojskowego. Świetnym czytnikiem emocji 
jest pies – obserwujcie jego zachowanie, a z pewnością, a z pewnością zobaczycie,  w jakim stopniu dogaduje się z nauczycielem. 

Przykłady złego wyboru szkoły i behawiorysty

Przykład 1 – szkoła to często za mało
Trafiła do mnie para młodych ludzi z owczarkiem niemieckim. Pies miał zaledwie dwa lata, a już zdążył zdać dwa poziomy w jednej z pobliskich szkół. Wydawać by się mogło, że po zdobyciu takiej wiedzy nie powinien już sprawiać większych kłopotów. Niestety, moi klienci wybrali nieodpowiednich trenerów. Pies trafił do mnie ze źle używaną kolczatką i mnóstwem problemów emocjonalnych. Nie zostały wcześniej zastosowane żadne zajęcia mające na celu wyciszenie psa, pokazanie mu sposobów radzenia sobie z emocjami ani wykorzystania jego predyspozycji. 
Bardzo szybko zmieniliśmy narzędzie spacerowe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy