(Nie)łatwy wybór behawiorysty dla psa

Terapia behawioralna

Wybór odpowiedniego behawiorysty oraz dobrej szkoły dla swojego psa wcale nie jest łatwą sprawą. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo ofert szkoleniowych, przez co łatwo można trafić na nieodpowiednią osobę. Jak tego uniknąć? Jak znaleźć najlepszego szkoleniowca? Na co zwracać uwagę i czego unikać?

Zazwyczaj decydujemy się się na szukanie pomocy, gdy mamy w domu dokazującego szczeniaka albo psa z adopcji z trudną przeszłością, gdy dostrzegamy w psu agresję, nie radzimy sobie z treningiem czy po prostu pragniemy zasięgnąć porad, aby uniknąć błędów w dalszym, wspólnym życiu z naszym psem.
Co druga osoba w Polsce ma psa, więc również zapotrzebowanie na behawiorystów rośnie. Istnieje jednak kilka rodzajów tego zawodu.

Zawód trener

Odpowiada za szkolenie psa pod kątem komend, sportów lub specjalistycznych prac, np. pies przewodnik lub ratownik. Przekazuje opiekunom wiedzę dotyczącą życia psa na wysokim poziomie uspołecznienia i posłuszeństwa. W razie wystąpienia problemów kieruje psa dalej – do lekarza weterynarii lub behawiorysty. Wiele osób postrzega trenera jako osobę odpowiedzialną za szkolenie psów oraz naukę posłuszeństwa.
Trener uzyskuje kwalifikacje poprzez ukończenie kursu zawodowego, jest na bieżąco z badaniami naukowymi z zakresu psychologii psów.

Zoopsycholog/behawiory

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy