Dział: Terapia behawioralna

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Znakowanie moczem u kota: charakterystyka, postępowanie i studium przypadku

Widok kociego moczu poza kuwetą dla wielu opiekunów stanowi silny bodziec do natychmiastowego kontaktu z behawiorystą. Całe szczęście jednak, że z roku na rok rośnie liczba osób, które pierwsze kroki w takim przypadku kierują ku gabinetowi weterynarii, gdzie lekarz na podstawie kompletu badań ocenia stan zdrowia zwierzęcia. Dopiero po wykluczeniu podłoża medycznego możliwa jest dalsza praca nad zachowaniem, a w przypadku, gdy kwestie zdrowotna i behawioralna przenikają się ze sobą, podejmuje się działania dwutorowo. W niniejszym artykule opisana zostanie jedna z dwóch behawioralnych przyczyn brudzenia w domu – znakowanie moczem.

Czytaj więcej

Pies wysoko wrażliwy

Pies wysoko wrażliwy będzie taki przez całe życie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Frustracja, agresja i zachowania frustracyjne u kotów– część 2

W pierwszej części artykułu poruszone zostały kluczowe zagadnienia dotyczące mechanizmów biologicznych oraz sposobów powstawania emocji. W drugiej części postaramy się natomiast przedstawić Czytelnikowi zagadnienie frustracji i związanych z tym problemów z punktu widzenia praktyka, by ułatwić w ten sposób zagłębienie się w specyficzny świat.

Czytaj więcej

Frustracja, agresja i zachowania frustracyjne u kotów – część 1

Frustracja i agresja to dwa zachowania często mylone przez opiekunów kotów. Nic dziwnego – oba mogą wyglądać podobnie, a do tego bardzo się ze sobą łączą. Dlatego w poniższym tekście podjęłyśmy się trudnego zadania wyjaśnienia tego tematu tak, by rozwiać jak najwięcej wątpliwości.

Czytaj więcej

Przewodnik psa

Czy właściciel psa to synonim jego przewodnika? Oczywiście, że nie. Jako behawioryści codziennie w swojej praktyce borykamy się nie tylko z kwestią nauczenia naszych psich podopiecznych komend, odwrażliwieniem na konkretne bodźce czy ich socjalizacją – to wszystko nie miałoby racji bytu, gdybyśmy wcześniej nie nauczyli opiekuna szkolonego zwierzęcia odpowiedniego postępowania ze swoim pupilem. To naszym zadaniem jest sprawić, aby opiekun psa stał się także jego przewodnikiem.

Czytaj więcej

Psia żałoba

Temat żałoby przeżywanej po śmierci lub stracie zwierzęcia w odniesieniu do ludzi w dalszym ciągu nie jest społecznie rozumiany i dość często bywa bagatelizowany. I choć dostępne są badania (opublikowane np. w Society and Animals w 2002 r.), które wykazują, że śmierć zwierzęcia towarzyszącego może być tak samo druzgocząca jak utrata ludzkiego członka rodziny, to problem ten nadal jest trywializowany. Jeżeli więc społeczeństwo odmawia prawa do przeżywania żałoby po psie (lub innym zwierzęciu) człowiekowi, to tym trudniej przekonać ludzi do przyzwolenia na odczuwanie żałoby przez psa.

Czytaj więcej

Kocia agresja – postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne

Kocia agresja jest jednym z najczęstszych powodów poszukiwania pomocy u specjalistów z zakresu zachowania kotów. Agresywny kot stanowi realne zagrożenie dla swojego otoczenia – rany powstałe na skutek zadrapania lub ugryzienia kota są bolesne i zwykle goją się bardzo źle. Z tego względu bardzo ważne jest, aby interweniować, jak tylko wystąpią pierwsze symptomy zmiany zachowania u kota.

Czytaj więcej

Adopcja - Dlaczego czasami się nie udaje?

W ciągu ostatnich dwóch lat można było zaobserwować wzmożoną liczbę adopcji. Dwa lata temu pandemia i lockdown sprzyjały decyzjom o zaadoptowaniu zwierzęcia. Obecnie wojna w Ukrainie i chęć niesienia pomocy ratowanym stamtąd kotom i psom sprawiły, że osób chętnych do przygarnięcia psa lub kota jest coraz więcej. Ale co dalej?

Czytaj więcej

Zachowania wynikające z blokowania popędów – uwzględnienie instynktów psa w sesji szkoleniowej

Czym jest blokowanie zachowań instynktownych? Tak szkoleniowcy określają wszystkie zabiegi ze strony człowieka oraz elementy środowiska, które uniemożliwiają wykonanie sekwencji wzorców ruchowych motywowanych popędami psa. Często nieprzemyślana konstrukcja sesji szkoleniowej lub, co gorsza, terapii behawioralnej, zamiast wprowadzać określone zachowanie lub eliminować jego częstotliwość (w przypadku zachowania niepożądanego), ma dokładnie odwrotny skutek.

Czytaj więcej

Kot geriatryczny – co nas czeka?

Starość to ten czas, gdy ujawnia się najwięcej chorób, a stwierdzenie to jest prawdziwe w odniesieniu nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt. Koty żyją krócej od nas, więc i ich starość pojawia się wcześniej. Kiedy dokładnie? Oczywiście – zawsze za wcześnie, ale mówiąc poważnie: nie można tego dokładnie określić, bo każdy organizm starzeje się inaczej – jeden szybciej, inny wolniej.

Czytaj więcej

Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne

Jak wiadomo, przestrzeń w której przebywa kot, ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia jego naturalnych potrzeb behawioralnych. Jest to złożony temat i warto dowiedzieć się co może wyniknąć z ich niezaspokojenia i jak pracować z opiekunami, aby zaspokoić te potrzeby na odpowiednim poziomie.

Czytaj więcej

Rola dotyku w kształtowaniu kocich zachowań

Koty to zwierzęta, które cenią sobie autonomię i do kwestii bliskości fizycznej często podchodzą ostrożnie. Dotyczy to interakcji zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i z ludźmi. Są jednak koty, które dosłownie uwielbiają się przytulać i domagają się dotyku w sposób bardzo bezpośredni. Z czego może wynikać ta różnica? Między innymi z puli doświadczeń, jaką zwierzę zebrało na pierwszym etapie życia.

Czytaj więcej