Autor: Magdalena Nykiel

Behawiorysta zwierzęcy (COAPE), zoopsycholog (PAN). Specjalista terapii zachowania zwierząt DipCABT. Członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol), współzałożycielka i członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. 
Od ponad 15 lat działa aktywnie na rzecz bezdomnych zwierząt. Od 10 lat prowadzi prywatną praktykę pod marką Zooedukacja.pl, specjalizuje się w terapii zachowania kotów. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Konsultacja behawioralna online jako nowoczesna forma prowadzenia terapii zachowania

Kiedy 15 lat temu zaczęłam pracować jako behawiorysta zwierzęcy, konsultacje online należały do wyjątków, pewnego rodzaju odstępstw, na które, jako środowisko, patrzyliśmy bardzo krytycznie lub dopuszczaliśmy taką możliwość jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Obecnie jednak bardzo wielu behawiorystów prowadzi takie konsultacje. Co się zmieniło?

Czytaj więcej

Jak działa kot?

Od 20 lat pracuję z kotami domowymi i nigdy nie spotkałam dwóch takich samych przedstawicieli tego gatunku. Koty, tak jak ludzie, po prostu się od siebie różnią (ich osobowości są kształtowane przez: geny, środowisko, w którym żyją, i indywidualne doświadczenia). Jednocześnie wszystkie koty łączy to, co sprawia, że kot jest kotem.

Czytaj więcej

Wsparcie opiekuna w opiece nad zwierzęciem nieuleczalnie chorym

Osoba, która ma pod swoją opieką nieuleczanie chore zwierzę, musi swoje działania dostosować do jego potrzeb, nieuchronnie zmienianych przez stan zdrowia. Na indywidualne doświadczenia każdego zwierzęcia, jego temperament i emocjonalność trzeba zawsze patrzeć przez pryzmat sytuacji, w której się znalazło. Z chorobą bardzo często wiążą się bowiem ból (także ten spowodowany zabiegami medycznymi), strach, ograniczenia fizyczne, a w konsekwencji obniżony nastrój, frustracja czy drażliwość.

Czytaj więcej

Wspieranie opiekuna w budowaniu relacji ze zwierzęciem

Wspieranie opiekunów w tworzeniu satysfakcjonujących dla nich relacji ze zwierzętami jest jednym z najważniejszych zadań współczesnych zoopsychologów, równie ważnym jak prowadzenie terapii zachowań zwierząt. Wiąże się to z koniecznością kształcenia zoopsychologów w kierunku nie tylko pracy ze zwierzętami (umiejętności analizy i rozumienia ich zachowań, prowadzenia terapii itd.), ale także, w równym stopniu, rozwoju kompetencji związanych z pracą (i współpracą) z ludźmi.

Czytaj więcej

Funkcjonowanie kocich grup – opieka i zapobieganie problemom behawioralnym

Koty domowe polują samodzielnie – ich ofiary są niewielkich rozmiarów, stąd nie ma konieczności, by polowały wspólnie, współpracując, jak to często ma miejsce np. u lwów. Jednak błędem jest wyciąganie z tego wniosku, że są samotnikami. Poza kontrolą człowieka koty żyją w grupach rodzinnych. Mogą też tworzyć kolonie (większe grupy, złożone z niespokrewnionych ze sobą osobników lub wielu grup rodzinnych) na skutek gromadzenia się w pobliżu ważnych zasobów (źródło pokarmu, dostępne kryjówki itd.).

Czytaj więcej

Pica a inne zachowania obsesyjno-kompulsywne u kotów

Nadmiar w obszarze zachowań apetytywnych (związanych ze zdobywaniem i spożywaniem pokarmu) może przejawiać się w formie spaczonego łaknienia (pica). W artykule omówię pica w kontekście zachowania kotów domowych.

Czytaj więcej

Warsztat behawiorysty. Jak dobrze przeprowadzić wywiad podczas konsultacji behawioralnej

Podczas konsultacji behawioralnej ocenie podlega przede wszystkim zachowanie zwierzęcia, w tym jego przyczyny i konsekwencje. Behawiorysta przed wydaniem opinii opiera się nie tylko na bezpośredniej obserwacji, ale także na przeprowadzonym z opiekunami wywiadzie, by uzyskać możliwie jak najwięcej istotnych informacji. Dopiero na podstawie zebranych danych stawia hipotezę i ostatecznie, w porozumieniu z opiekunami zwierzęcia, przygotowuje plan działania.

Czytaj więcej

Problemy behawioralne kotów niewidomych

Zwierzęta niepełnosprawne coraz częściej są otaczane dostosowaną do ich potrzeb, specjalistyczną opieką. To stosunkowo nowe zjawisko w Polsce, jeszcze kilkanaście lat temu takie zwierzęta były raczej usypiane.

Czytaj więcej

Jak przyzwyczaić kota do noszenia szelek?

Po co kotu szelki? Jak go nauczyć chodzenia w szelkach? W których będzie mu najwygodniej i będzie najbezpieczniejszy? Na te i inne pytania musimy znaleźć odpowiedź, jeśli chcemy być odpowiedzialnym opiekunem, który dba nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o odpowiedni komfort życia swojego pupila.

Czytaj więcej

Jak przebiega optymalny rozwój kotów?

Koty żyją obecnie już nie tylko „obok ludzi”, ale „z ludźmi”. Stały się zwierzętami towarzyszącymi, trzymanymi w domu ze względów emocjonalnych, kochanymi. Czy jednak zawsze wiemy, jak właściwie postępować z kociętami, by ich rozwój przebiegał prawidłowo i by nie miały problemów behawioralnych w dorosłym życiu?

Czytaj więcej

Zanim zapadnie decyzja o eutanazji…

O ściśle medyczny kontekst eutanazji opiekunowie zwierząt pytają lekarzy weterynarii. Jednak wyczerpująca dyskusja na ten temat powinna obejmować dodatkowo zagadnienia etyczne, etologiczne i psychologiczne. Czy mamy prawo ingerować w proces umierania? Jak sobie radzić ze śmiercią i żałobą po odejściu zwierzęcia?

Czytaj więcej

Srebrny czas dla ludzi i zwierząt

Nieustające poszukiwanie rozwiązań, które przysłużą się zwierzętom na każdym etapie ich pobytu w schronisku, przygotowywanie zwierząt do adopcji i edukacja – to trzy rodzaje działalności schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bydgoszczy, które decydują o jego sukcesie.

Czytaj więcej