Konsultacja behawioralna online jako nowoczesna forma prowadzenia terapii zachowania

Warsztat Zoopsychologa

Kiedy 15 lat temu zaczęłam pracować jako behawiorysta zwierzęcy, konsultacje online należały do wyjątków, pewnego rodzaju odstępstw, na które, jako środowisko, patrzyliśmy bardzo krytycznie lub dopuszczaliśmy taką możliwość jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Obecnie jednak bardzo wielu behawiorystów prowadzi takie konsultacje. Co się zmieniło?

Osoby prowadzące terapię zachowania zwierząt jeszcze kilkanaście lat temu obawiały się, czy zdołają utrzymać wysoki poziom pracy, nie mając bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, a także o to, czy pracując za pośrednictwem komputera, zdołają nawiązać z klientem na tyle silną relację, by możliwa była efektywna współpraca. Także klienci obawiali się, czy będą potrafili otworzyć się i efektywnie pracować bez fizycznego spotkania z behawiorystą.
Chociaż część z nas wciąż podziela te obawy, to trudno nie zauważyć, że jest to mniejsza grupa niż dotychczas i obecnie bardzo wielu behawiorystów prowadzi konsultacje online. Skąd ta zmiana?

Zaczęło się od COVID-19

Pandemia sprawiła, że aktywność zawodowa wielu osób została ograniczona do internetu, co spowodowało trwałe zmiany w sposobie postrzegania pracy zdalnej. W okresie od listopada 2019 do stycznia 2020 roku zachorowania pojawiały się głównie w środkowych Chinach, ale już na początku 2020 roku wirus rozprzestrzenił się w Europie (4 marca 2020 r. odnotowaliśmy pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w Polsce), a następnie na całym świecie. Zostały podjęte działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Ograniczono podróże i możliwość spotykania się z innymi osobami. Osoby pracujące ze zwierzętami (trenerzy, behawioryści) często były zmuszone z dnia na dzień odwołać zaplanowane szkolenia, wykłady, konsultacje. Nikt z nas nie wiedział, jak długo potrwa ta sytuacja.
Znaleźliśmy się w sytuacji, w której...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy