Leki OTC w internecie – omijanie prawa wciąż możliwe

Prawo

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez recepty jest niedozwolona. Jednak wiele e-sklepów zoologicznych omija prawo i stosuje opcję, która w praktyce umożliwia wysyłkę zakupionego produktu. Jakie może to mieć konsekwencje dla jakości leków? Czy warto przedkładać niższą cenę w sklepie internetowym nad bezpieczeństwo?

Profilaktyka chorób odpasożytniczych u psów i kotów bazuje na stosowaniu skutecznej ochrony z wykorzystaniem farmaceutyków. Preparaty przeciwko pchłom, kleszczom i owadom latającym to sprawdzony sposób, jednak należy pamiętać o wielu czynnikach, które wpływają na skuteczność i bezpieczeństwo tych produktów. Jednym nich jest właściwe przechowywanie leku oraz warunki transportu. Od kilku lat wydawane bez recepty produkty lecznicze dla zwierząt są dostępne w handlu zoologicznym. Stacjonarne sklepy zoologiczne mogą prowadzić sprzedaż detaliczną produktów leczniczych z kategorii OTC (czyli bez przepisu lekarza) na podstawie zgłoszenia do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii.
Produkty lecznicze weterynaryjne są oferowane do sprzedaży także w sklepach internetowych, choć ich wysyłkowa sprzedaż jest zabroniona. Jak to możliwe, że w praktyce leki mogą trafiać do transportu bez zapewnienia kontroli bezpiecznych warunków przewozu?
Zasady obrotu produktami leczniczymi reguluje Prawo farmaceutyczne, ale dotyczą one wyłącznie leków dla ludzi. Ustawa nie zawiera przepisu zezwalającego na wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych. Wprawdzie dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, ale tylko przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne (leków dla ludzi). Zgodnie z interpretacją Głównego Inspektoratu Weterynarii, nie odnosi się to do produktów leczniczych weterynaryjnych. Obrót nimi m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy