Autor: Marzena Zbierska

Dziennikarz magazynów i portali branżowych o tematyce zoologicznej i weterynaryjnej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa Co warto wiedzieć przed czipowaniem?

W Polsce czipowanie psów nie jest obowiązkowe, ale staje się coraz popularniejsze. Powód jest oczywisty – czip wszczepiony psu ułatwia identyfikację właściciela i odzyskanie zwierzęcia na wypadek jego zaginięcia. Ponadto powszechne czipowanie i rejestracja zwierząt towarzyszących człowiekowi to skuteczny sposób na zapobieganie ich bezdomności. Dzięki temu rośnie społeczna świadomość odpowiedzialności za zwierzę. Czy każdy mikroczip jest bezpieczny dla psa? Co warto sprawdzić przed zabiegiem?

Czytaj więcej

Pasożyty wewnętrzne u psa i odrobaczanie ‑ co warto wiedzieć?

Pasożyty wewnętrzne u psa to trudny i złożony problem, bo w wielu przypadkach inwazja może nie dawać żadnych objawów. Niemal pewne jest, że każdy pies przynajmniej raz w życiu zostanie zainfekowany jakimś pasożytem, a niektóre mogą być także niebezpieczne dla ludzi. Dlatego ważne są obserwacja czworonoga, właściwe leczenie, a także profilaktyka.

Czytaj więcej

Kleszcze i preparaty przeciwkleszczowe - kompendium wiedzy

Ochrona psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to od dawna obowiązkowy element profilaktyki przeciw ektopasożytom. Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, a co ważne, można je kupić bez przepisu lekarza i łatwo zaaplikować pupilowi. To jednak nie zawsze wystarczy. W jakich przypadkach warto skonsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii? Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji? Kiedy preparat przeciwkleszczowy może okazać się nieskuteczny?

Czytaj więcej

Hotel dla zwierząt - pomysł na biznes

Prowadzenie hotelu dla zwierząt nie jest łatwe, ale może się okazać dobrym sposobem na biznes. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, nie będzie bowiem przesadą stwierdzenie, że zorganizowanie i prowadzenie hotelu dla zwierząt to trudniejsze zadanie niż uruchomienie hotelu dla ludzi.

Czytaj więcej

Hirudoterapia w weterynarii – jak stosować pijawki u zwierząt?

Pijawka lekarska do życia potrzebuje krwi ssaków. Ma trzy szczęki i ok. 300 ostrych zębów, którymi przecina skórę. Po posiłku zwiększa swoją objętość nawet pięciokrotnie. W naturalnym środowisku jest pod ochroną, ale w lecznicach wykorzystuje siępijawki z hodowli, w których rozmnażają się w sterylnych warunkach. Korzyści ze stosowania pijawek obserwowane są w terapii psów, kotów i koni.

Czytaj więcej

Siatka na balkon dla kota – jaką wybrać?

Ciekawski i wszędobylski kot ma w swojej naturze poznawanie terytorium, choćby to była balustrada balkonu lub okienny parapet. Upadek z wysokości nie zawsze kończy się szczęśliwie, zatem lepiej uniknąć takich przykrych zdarzeń. Pomocna będzie siatka ochronna, którą można mocować na balkonie lub w oknie, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jak wybrać odpowiednią?

Czytaj więcej

Ochrona przed ektopasożytami bezpieczna dla kota

Nie wszystkie substancje czynne wykorzystywane w preparatach przeciwko ektopasożytom mogą być stosowane u kotów. Producenci zawsze informują o przeznaczeniu produktu i należy ściśle przestrzegać tych wytycznych. Ale w niektórych sytuacjach, mimo przestrzegania zaleceń, można narazić kota na kontakt z niebezpieczną substancją. Na co należy uważać?

Czytaj więcej

Wakacje z psem – na co zwrócić uwagę przy wyborze transportera?

Bezpieczeństwo podczas transportu to najważniejszy element wspólnych wakacyjnych wyjazdów z psem. I nie chodzi tylko o jazdę samochodem. Zarówno pupil, jak i właściciel powinni czuć się komfortowo podczas pieszych czy rowerowych wycieczek, a także w samolocie. Wszędzie tam, gdzie nie przyda się smycz, można wykorzystać torbę lub plecak. Jak wybrać ten odpowiedni? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czytaj więcej

Kiedy obowiązkowe czipowanie psów i kotów?

Pomysł wprowadzenia obowiązkowego czipowania psów i kotów pojawił się w Polsce blisko 10 lat temu jako skuteczna metoda ograniczania bezdomności zwierząt. Do dziś, po wielu próbach zmian ustawy o ochronie zwierząt, nie doczekał się wprowadzenia w życie. Po raz kolejny obowiązek znakowania psów i kotów jest o krok od uchwalenia. Choć projekt znów przepadł w Sejmie, czipowanie chce wprowadzić Senat. Czy w końcu z sukcesem?

Czytaj więcej

Zabawki dla zwierząt - technologiczne nowinki czy tradycyjne gryzaki?

Budowanie relacji ze zwierzęciem wymaga zaangażowania i należy do najtrudniejszych zadań w opiece nad psem lub kotem. Zwierzę wymaga troski i kontaktu z człowiekiem, a okres rozłąki często wiąże się z zaburzeniami behawioralnymi. Pandemia COVID-19 zmieniła styl życia ludzi i rozkład dnia, sprawiła też, że więcej czasu spędzamy w domu. Powrót do pracy i nauki poza domem znów będzie oznaczał zmiany – mniej czasu na zabawę z pupilem. Czy piłka sterowana smartfonem jest w stanie zastąpić opiekuna? A może technologiczne nowinki to już przeżytek?

Czytaj więcej

Kolorowe polimery kontra naturalne włókna. Jaką smycz wybrać dla psa w sezonie 2021?

Materiały wykorzystywane do produkcji smyczy dla psów to pełen zestaw możliwości – od tworzyw sztucznych, przez naturalną skórę, aż po surowce roślinne: bawełnę i włókna z konopi. Ale rynek potrafi zaskakiwać. Kto by pomyślał, że smycz można wyprodukować z wegańskiej skóry pozyskiwanej z dębu korkowego? Design i funkcjonalność są wciąż ważne dla konsumentów, ale to już za mało, żeby wyróżnić produkt. Nowe trendy w kategorii akcesoriów spacerowych dla psa na 2021 rok będzie wyznaczał czynnik eko.

Czytaj więcej

Trendy w modzie dla psów – oryginalnie, ale bez przepychu

O tym, że moda dla psów ulega trendom obecnym w stylizacjach dla ludzi, wiadomo od dawna. Przykładów i nowych pomysłów nie brakuje – w dobie koronawirusa producenci ubrań dla zwierząt oferują np. apaszkę dla psa dopasowaną do maseczki dla właściciela. Powód?

Opiekunowie zwierząt chcą manifestować więź z pupilem także za pomocą podobnego stroju. I nie ma w tym przesady, jeśli ubieranie zwierząt ma podłoże praktyczne i nie wyrządza im krzywdy emocjonalnej. Ale granica między troską o pupila a zwykłą fanaberią może być bardzo cienka.

Czytaj więcej