Kiedy obowiązkowe czipowanie psów i kotów?

Batalia legislacyjna trwa

Opieka i pielęgnacja

Pomysł wprowadzenia obowiązkowego czipowania psów i kotów pojawił się w Polsce blisko 10 lat temu jako skuteczna metoda ograniczania bezdomności zwierząt. Do dziś, po wielu próbach zmian ustawy o ochronie zwierząt, nie doczekał się wprowadzenia w życie. Po raz kolejny obowiązek znakowania psów i kotów jest o krok od uchwalenia. Choć projekt znów przepadł w Sejmie, czipowanie chce wprowadzić Senat. Czy w końcu z sukcesem?

Parlamentarzyści po raz kolejny pracują nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt, które mają wprowadzić m.in. obowiązkowe czipowanie zwierząt towarzyszących oraz ich rejestrację. Ale proces legislacyjny znów idzie jak po grudzie. Problematyka ochrony zwierząt jest niezwykle trudnym tematem w pracach parlamentu. Niezależnie od barw politycznych, posłowie i senatorowie wykazują diametralnie różne poglądy i poziom empatii w tej kwestii. Jednak przynależność partyjna również ma znaczenie i, niestety, wszelkie podziały nie służą budowaniu w Polsce prawa, które będzie miało u podstaw powszechną odpowiedzialność za zwierzę, które towarzyszy człowiekowi. 

Wniosek jest jasny – mimo wielu prób, jak dotąd, w Polsce nie udało się przeprowadzić gruntownej reformy regulacji prawnych poprawiających poziom ochrony zwierząt, a obecne starania nie napawają optymizmem, bo bazują na forsowaniu przeciwstawnych rozwiązań przez obie izby parlamentu. Ale po kolei.

Prawie dekada starań

Obiecujący projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, wprowadzający m.in. obowiązkowe czipowanie, był gotowy jesienią 2013 roku, ale nie doczekał się uchwalenia. Problematyka przeciwdziałania bezdomności zwierząt powróciła po trzech latach – kolejny projekt zmian powstał pod koniec 2016 roku. W grudniu 2016 roku w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt zosta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy