Pasożyty wewnętrzne u psa i odrobaczanie ‑ co warto wiedzieć?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Pasożyty wewnętrzne u psa to trudny i złożony problem, bo w wielu przypadkach inwazja może nie dawać żadnych objawów. Niemal pewne jest, że każdy pies przynajmniej raz w życiu zostanie zainfekowany jakimś pasożytem, a niektóre mogą być także niebezpieczne dla ludzi. Dlatego ważne są obserwacja czworonoga, właściwe leczenie, a także profilaktyka.

Jakie pasożyty wewnętrzne zagrażają psom i jak sobie z nimi radzić? Najlepszym doradcą w tych kwestiach będzie lekarz weterynarii, ale wiedza o objawach i środkach używanych w profilaktyce przeciw endopasożytom przyda się każdemu opiekunowi zwierzęcia.
Objawy inwazji pasożytów u psów – jeśli wystąpią – mogą być bardzo zróżnicowane: od wymiotów, biegunki, wzdęć, utraty apetytu, przez kaszel, spadek aktywności i spadek masy ciała, po swędzenie, podrażnienie skóry oraz problemy z sierścią. Przy ciężkim zarobaczeniu pojawia się niedokrwistość i ogólne wycieńczenie organizmu, co może prowadzić nawet do śmierci. Do najczęściej spotykanych pasożytów wewnętrznych u psów należą: glista psia, tasiemiec psi oraz nicienie: nicień płucny, nicień z rodzaju Dirofilaria, włosogłówka i tęgoryjce. Niektóre są niebezpieczne także dla człowieka.

Glista psia

Glista psia (Toxocara canis) to gatunek nicienia bytujący w organizmie p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy