Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje , Otwarty dostęp

18 stycznia 2021

NR 21 (Styczeń 2021)

Kolorowe polimery kontra naturalne włókna. Jaką smycz wybrać dla psa w sezonie 2021?

0 479

Materiały wykorzystywane do produkcji smyczy dla psów to pełen zestaw możliwości – od tworzyw sztucznych, przez naturalną skórę, aż po surowce roślinne: bawełnę i włókna z konopi. Ale rynek potrafi zaskakiwać. Kto by pomyślał, że smycz można wyprodukować z wegańskiej skóry pozyskiwanej z dębu korkowego? Design i funkcjonalność są wciąż ważne dla konsumentów, ale to już za mało, żeby wyróżnić produkt. Nowe trendy w kategorii akcesoriów spacerowych dla psa na 2021 rok będzie wyznaczał czynnik eko.

Coraz częściej względy ekologiczne stają się dla właścicieli zwierząt ważnym kryterium wyboru przy zakupie produktów dla pupila. Karmy pozbawione sztucznych konserwantów, naturalne przekąski i gryzaki, nawet produkty wegetariańskie i wegańskie traktowane jako uzupełnienie diety to dopiero początek przygody z ekologią. Ciąg dalszy przejawia się w zakupach psich kosmetyków, zabawek i akcesoriów. Słowem – chcesz być eko, Twój pies też musi taki być. Zatem dla ekologicznego właściciela nie będzie bez znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest smycz dla pupila. Choć wciąż znaczna część konsumentów wybierze bardziej tradycyjne produkty – naturalną skórę, jeans albo tworzywa sztuczne – to smycze z ekologicznych surowców będą niszowym, ale najbardziej rozwojowym asortymentem w kategorii akcesoriów spacerowych w najbliższym czasie.

POLECAMY

Klasyka już nie jest trendy?

Kolekcje smyczy i obroży z naturalnej skóry wciąż są w ofercie producentów i wciąż znajdują nabywców. Skóra kojarzy się z prestiżem i luksusem, jest też jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Naturalną skórę można także spotkać na obudowach smyczy automatycznych. Nie przemija, ale nie jest szczególnie na topie, bo… jest produktem zwierzęcym. A konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kwestię poszanowania zwierząt i nie kupują produktów z naturalnych skór właśnie ze względu na ich pochodzenie. Opiekunowie psów i kotów, a przynajmniej część z nich, należą do tej grupy. Akcesoria spacerowe z naturalnej skóry próbują bronić swojej pozycji na rynku dzięki powiązaniu linii produktów dla zwierząt z produktami dla ludzi. W sprzedaży są więc np. obroże dla psa w komplecie z bransoletką dla opiekuna. Okazuje się też, że smycze i obroże z naturalnej skóry nie muszą być nudne. Są dostępne w wielu kolorach, także jaskrawych i wyrazistych, co upodabnia je do smyczy w stylu sportowym. Wielu producentów oferuje akcesoria spacerowe z materiałów skóropodobnych, tzw. skór ekologicznych, co może być pewnym kompromisem dla konsumentów, którzy nie kupują naturalnych skór.
W projektowaniu smyczy i obroży dla psa klasyka ujawnia się także nieco inaczej – do łask wracają wytrzymałe materiały z naturalnych surowców, np. jeansu. Ten materiał wykorzystywany jest także do szycia szelek oraz torebek na smakołyki i woreczki, które przydają się podczas spacerów. Jeansowe etui (lub wykonane z innego, bawełnianego materiału) można także spotkać na uchwytach smyczy automatycznych, gdzie stanowi element ozdobny. Jeans jest wytrzymały i pasuje do swobodnego, codziennego stroju właściciela, ale ma jedną wadę – szybko się brudzi, co dyskwalifikuje go jako materiał na obrożę lub smycz dla tych czworonogów, które lubią zabawy w błocie albo bieganie w zaroślach.

Polimery na trudne warunki

Od dłuższego czasu w sklepach zoologicznych dostępne są akcesoria spacerowe z tworzyw sztucznych. Z ekologią nie mają nic wspólnego, chyba że surowiec pochodzi z recyklingu. Ale cieszą się popularnością z uwagi na inne swoje cechy. Do produkcji smyczy wykorzystywane są najczęściej dwa rodzaje polimerów: poliuretan i poliester. 
Poliuretan powstaje w wyniku reakcji chemicznej izocyjanianów z poliolami, które otrzymuje się z ropy naftowej. 
Do tych dwóch głównych surowców dodawane są substancje pomocnicze, które wpływają na trwałość i elastyczność materiału. Poliuretan może mieć postać litą lub formę pianki. W produkcji smyczy wykorzystuje się tę pierwszą postać – termoplastyczny poliuretan w formie litej. Z kolei poliester to najpopularniejsze włókno syntetyczne. Powstaje z politereftalanu etylenu (PET), czyli z tego samego surowca, który służy do produkcji plastikowych butelek. A w dodatku jego produkcja wymaga sporych ilości energii i przyczynia się do znacznej emisji CO2 do atmosfery oraz generuje duże ilości odpadów, które zanieczyszczają środowisko. To wszystko sprawia, że świadomego właściciela psa, który przywiązuje wagę do ekologii, nie będzie łatwo namówić na smycz z poliuretanu lub poliestru.
Jednak tworzywa sztuczne i materiały z nich wykonane mają wiele zalet – są wytrzymałe, wodoodporne, łatwe w czyszczeniu i lekkie. Smycze z termoplastycznego poliuretanu są odporne na rozciąganie i szarpnięcia podczas spaceru, nie chłoną wody oraz nie tracą właściwości pod wpływem promieni słonecznych. Niskie temperatury także nie powodują uszkodzeń takiej smyczy. Warto również pamiętać, że poliuretan i poliester są obecne nie tylko na półce w sklepie zoologicznym, ale też w wielu innych produktach: poliuretan wykorzystywany jest w budownictwie, znajdziemy go w samochodach czy meblach, a poliester w obuwiu lub ubraniach.

Kurs na ekologię

Na drugim biegunie są akcesoria spacerowe wykonane z naturalnych materiałów, które zaspokajają u konsumentów potrzebę ekologicznego stylu życia i wspierania produkcji neutralnej dla środowiska. Smycz lub obroża służy psu, ale wybór produktu zawsze należy do właściciela, więc obok potrzeb zwierzęcia równie ważnym argumentem zakupowym będą preferencje konsumenta-właściciela i jego styl życia.
Stąd rynek oferuje spory wybór tym, którzy stawiają na ekologię. Dla przykładu w sprzedaży są smycze i obroże ze skóry wegańskiej. Skóra z korka jest pozyskiwana z dębu korkowego. Jako materiał całkowicie naturalny, nadaje się do recyklingu. Jest odporna na ścieranie, miękka i miła w dotyku, a do tego ma właściwości wodoodporne. Inny przykład to smycze, obroże i szelki z konopi. Powstają z włókien konopnych przetworzonych mechanicznie, charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Są podobno cztery razy bardziej trwałe niż bawełna, a ponadto uprawa konopi nie wymaga nawożenia, czyli jest w pełni ekologiczna. 

Design jak styl życia

Nie bez znaczenia przy wyborze smyczy dla psa jest design. Designerska smycz to nie taka, która jest dopasowana do określonego stroju, ale taka, która pasuje do osobowości i stylu życia właściciela. Smycz jako funkcjonalny dodatek nie zawsze musi komponować się z ubiorem – częściej jest wyrazem temperamentu i ukrytych pragnień zarówno właściciela, jak i psa. Jednak to nie oznacza, że design smyczy dla psa nie musi wpisywać się w żadne ramy – z pewnością ważne są aktualne trendy modowe. 
Mocne i wyraziste kolory nawiązują do stylu sportowego i będą dobrym wyborem dla tych wszystkich właści...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy