Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bądź moimi oczami

Liczba osób niewidomych, dotkniętych chorobami oczu czy słabowidzących stale rośnie. Rozwój technologii zdecydowanie ułatwił im życie codzienne. Bez większego problemu mogą wysyłać wiadomości czy korzystać z internetu. Trudności pojawiają się jednak w momencie przekroczenia progu domu. Natłok bodźców, dźwięków, nierównych powierzchni, niedziałających świateł, roboty drogowe i wiele innych rzeczy – to wszystko może skutecznie zniechęcić niewidomą osobę do samodzielności. Na szczęście z pomocą przychodzą, jak zawsze nieocenione, psy przewodnicy. To właśnie im poświęcimy uwagę w tym artykule.

Czytaj więcej

Fragment książki "Mam chorego zwierzaka. Poradnik dla opiekunów psów i kotów"

Fragment książki Mam chorego zwierzaka. Poradnik dla opiekunów psów i kotów autorstwa tech. wet. Agnieszki Cholewiak-Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte

Czytaj więcej

Wybrane problemy skórne u kotów

Największy organ ciała kota to skóra, która stanowi nawet 25% masy ciała zwierzęcia. Do jej podstawowych funkcji zalicza się: tworzenie bariery ochronnej dla organizmu, odbiór zmysłu dotyku za pośrednictwem receptorów czuciowych oraz regulację temperatury ciała. Gdy więc pojawiają się u kota problemy skórne, trzeba szybko reagować.

Czytaj więcej

Przemyśleć dokarmianie

Zima tradycyjnie skłania do zadania pytania o zasadność dokarmiania ptaków. Zasadność? Ależ jak to? Przecież dokarmianie naszych ptaków to element największej empatii do skrzyd- latych braci w trakcie najgorszej z pór roku. Do takiej odpowiedzi jesteśmy przygotowani przez wszystkie szczeble edukacji, programy radiowe i telewizyjne, a nawet media społecznościowe. Jednak zmieniają się warunki środowiskowe, zimy stają się łagodniejsze, a zgromadzona wiedza dotycząca dokarmiania stale rośnie i warto z tych analiz skorzystać.

Czytaj więcej

Eksploracja, czyli co jesteśmy winni naszym psom?

Wraz z rozwojem wiedzy dotyczącej zachowań i funkcjonowania psów w naszym świecie rośnie także nasza świadomość na temat ich potrzeb. Coraz wyraźniej widzimy, że warunki, w jakich żyją współczesne czworonogi, dalece odbiegają od środowiska w egzystencji, do której przystosowała je natura. Mając na uwadze ogromny rozdźwięk między tym, jak wyglądałoby życie naszych psów „na wolności”, a tym, jaką rzeczywistość mamy im do zaproponowania w naszych mieszkaniach, powinniśmy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, by dać naszym czworonożnym podopiecznym szansę na ciekawą i bogatą w doświadczenia codzienność.

Czytaj więcej

Tarczyca - mały organ, który zawiaduje całym organizmem psa

Tarczyca jest narządem (gruczołem) niewielkim, ale mającym duży wpływ na cały organizm. Zlokalizowana jest u podstawy szyi po obu stronach tchawicy. Główną jej rolą jest produkcja hormonów tarczycowych, których praca z kolei ma wpływ na cały ustrój oraz jego funkcjonowanie. Przytarczyce natomiast odpowiadają za regulację poziomu wapnia w organizmie.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc dla kotów - wypadki w domu

O tym, że koty to zwierzęta ruchliwe, ciekawskie i rozrabiające, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, ich ciekawość potrafi czasami doprowadzić do wypadku. Jak działać w takiej sytuacji? Oto pierwsza część poradnika o tym, jak nie stracić głowy w nagłej sytuacji. Czym dokładnie jest pierwsza pomoc?

Czytaj więcej

Jak przygotowywać posiłki dla psa

Przygotowywanie posiłków dla czworonogów staje się coraz popularniejszym trendem wśród opiekunów zwierząt. Co mnie bardzo cieszy, to stopniowe odchodzenie od tradycyjnie rozumianego w Polsce gotowania dla zwierząt – bez bilansu, z dużą ilością dodatków węglowodanowych typu ryż, kasza czy makaron. Coraz mocniej też w świadomości opiekunów buduje się informacja o potrzebie suplementacji, co jest bardzo istotne.

Czytaj więcej

Jak przygotować się na psią starość?

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, dotykającym każdy żyjący organizm. Nie da się go uniknąć, ale można dołożyć starań, aby zachować organizm w dobrym zdrowiu oraz komforcie psychofizycznym jak najdłużej. W istocie w dużej mierze na „łagodny” sposób starzenia się organizmu psa wpływa wiele czynników, więc aby psia starość była w miarę spokojna, trzeba przygotować się do niej już wcześniej.

Czytaj więcej

Wpływ dodatków żywieniowych na zachowanie psów

Dodatki żywieniowe – czyli substancje, które uzupełniają podstawową dietę w celu m.in. poprawienia jej jakości i smakowitości, podwyższenia walorów dietetycznych czy polepszenia wchłanialności składników odżywczych – znacząco poprawiają zdrowie i samopoczucie psów. Czy jednak wiemy, jakie i ile ich wybrać?

Czytaj więcej

Błonnik w diecie kota

Węglowodany obecne w karmach dla zwierząt dość powszechnie błędnie utożsamiane są wyłącznie ze skrobią. Tymczasem jest to również błonnik, zaliczany do węglowodanów złożonych, które nie ulegają strawieniu w organizmie. Jak jego obecność wpływa na zdrowie naszego pupila?

Czytaj więcej

Alergie pokarmowe – zastosowanie alternatywnych ŹRÓDEŁ białka w diecie zwierząt. Znak postępu czy konieczność?

W ciągu ostatnich dekad zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii obserwujemy spore zmiany w zakresie żywienia. Ciągły postęp medycyny weterynaryjnej sprawił, że schorzenia kiedyś niezdiagnozowane aktualnie mogą być wykrywane i skutecznie leczone. Przykładem tego typu chorób są schorzenia na tle alergicznym.

Czytaj więcej