Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

19 lipca 2021

NR 24 (Lipiec 2021)

Wakacje z psem – na co zwrócić uwagę przy wyborze transportera?

0 274

Bezpieczeństwo podczas transportu to najważniejszy element wspólnych wakacyjnych wyjazdów z psem. I nie chodzi tylko o jazdę samochodem. Zarówno pupil, jak i właściciel powinni czuć się komfortowo podczas pieszych czy rowerowych wycieczek, a także w samolocie. Wszędzie tam, gdzie nie przyda się smycz, można wykorzystać torbę lub plecak. Jak wybrać ten odpowiedni? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wyjazd na wakacje z czworonożnym turystą na pokładzie to zawsze nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli zabieramy pupila na urlop po raz pierwszy. Należy zadbać o bezpieczeństwo psa podczas jazdy samochodem, ale również podczas wędrówek po górach czy przejażdżek rowerowych. Warto również zatroszczyć się o dobre samopoczucie i zdrowie pupila, szczególnie jeśli wycieczka w transporterze czy plecaku to dla niego nowe doświadczenie. Tu z pomocą przyjdą preparaty behawioralne oraz środki przeciw ektopasożytom. Ale po kolei.

Transporter czy siedzisko samochodowe?

Pies podróżujący samochodem powinien być przypięty specjalnym pasem, który zapina się za obrożę lub szelki i wpina w tradycyjny zaczep samochodowy na tylnym siedzeniu samochodu. Warto zwrócić uwagę na jego kształt i wielkość, aby był dopasowany do rozmiarów zwierzęcia. Ważne są także materiały, z których jest wykonany – najlepiej, jeśli są miękkie i oddychające. Paski i szelki powinny być regulowane bezstopniowo, aby uzyskać najlepsze dopasowanie do wielkości czworonoga. Trzeba pamiętać o tym, że pasów nie należy kupować na ostatnią chwilę, tuż przez długim wyjazdem, ale co najmniej tydzień lub dwa wcześniej. Dobrze jest zabrać pupila na kilka krótszych wyjazdów, aby przyzwyczaił się do nowego wyposażenia przed długą, wielogodzinną podróżą.

POLECAMY

Psy małych ras mogą podróżować w transporterze lub siedzisku samochodowym, które również są przypinane pasem. Jeśli pies jest duży i podróżuje w bagażniku, warto pomyśleć o specjalnej macie lub kojcu. Pies będzie bezpieczny na wypadek nagłego hamowania lub skrętu, a ponadto ochronimy samochód przed zabrudzeniami. 

Transporter dla psa może mieć różne formy: torby, klatki, kojca lub kosza, wykonane z różnych materiałów, np. poliestru, plastiku, metali lub wikliny. Wybór materiału będzie uzależniony od tego, czy pies ma skłonności do gryzienia lub drapania. Ważne, żeby był na tyle duży, aby zwierzę mogło w nim swobodnie wstać, obrócić się i w każdej sytuacji zmienić pozycję. Kłopot z usiedzeniem w transporterze mogą mieć szczególnie psy ruchliwe, ale każde zwierzę może odczuwać dyskomfort związany z pozostawaniem w jednym miejscu i bez możliwości wybiegania się. Oprócz przerw w podróży, warto więc zadbać o zabawkę dla psa, która zajmie mu czas, ale będzie na tyle mała, że zmieści się w transporterze.

Ponadto transporter powinien być przewiewny, żeby zwierzę miało zapewnioną wentylację, i w miarę lekki, co ułatwi jego przenoszenie.

Pies w samolocie

Podróżowanie z psem samolotem jest nieco bardziej skomplikowane. Jeśli zwierzę jest przewodnikiem dla osoby niewidomej lub psem asystującym przy osobie niepełnosprawnej (na każdy z tych przypadków potrzebne są specjalne zaświadczenia), może podróżować w kabinie pasażerskiej, bez względu na rasę i rozmiary, bez transportera. W przeciwnym razie możliwe są trzy opcje: pies leci w transporterze w specjalnym pomieszczeniu do transportu zwierząt, osobnym lotem cargo albo w kabinie pasażerskiej w transporterze schowanym pod siedzeniem. W tym ostatnim przypadku trzeba zachować odpowiednie wymiary transportera, aby zmieścił się pod fotel (linie lotnicze podają maksymalne wymiary dla poszczególnych typów samolotów). Dwie pozostałe opcje również wymagają transportera – dobrze, żeby był solidny, nie ulegał łatwo uszkodzeniu, ale jednocześnie był wygodny dla zwierzęcia. Linie lotnicze również kładą nacisk na bezpieczeństwo, ale nie tylko psa – także pozostałych pasażerów. W przypadku ewentualnych awarii lub problemów podczas lotu transporter i pies nie mogą stanowić zagrożenia. Niektóre linie lotnicze w ogóle nie godzą się na transport zwierząt razem z pasażerami albo nie dopuszczają transporterów plastikowych lub metalowych umieszczanych pod fotelem. W przypadku podróży cargo plastik, siatka metalowa, tworzywa sztuczne, drewno i sklejka są dopuszczalne, ale klatka nie może być wykonana z siatki zgrzewanej lub drucianej. Ponadto transporter musi być wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem oraz musi być wentylowany z co najmniej trzech stron. W każdym przypadku podłoga transportera musi być wodoszczelna i zabezpieczona w taki sposób, żeby nie wydostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia. W sprzedaży są już transportery dla dużych psów z rączką i doczepianymi kółkami, co ułatwia przemieszczanie się po lotnisku. Kółka trzeba jednak zdjąć podczas odprawy, bo transporter ze zwierzęciem w czasie lotu musi stać stabilnie.

W górach i na rowerze

Mały pies może być transportowany w materiałowej torbie. Ważne, żeby miała ona szerokie, mocne i regulowane ramiączka oraz sztywną podstawę. Materiał powinien być solidny, ale także łatwy w czyszczeniu. Najlepiej, aby torba otwierała się od góry, bo wtedy psu trudniej z niej się wydostać w sytuacji, kiedy powinien pozostać pod kontrolą opiekuna.

Przydatne są także kieszonki i schowki – na smakołyki, woreczki na odchody itp.

Wygodnym rozwiązaniem do transportu psa jest plecak, szczególnie jeśli planujemy wycieczki rowerowe. W plecaku mogą być przewożone psy nawet do 10–12 kg. Ważne, aby zwierzę miało w nim dostatecznie dużo miejsca i powietrza oraz by mogło obserwować otoczenie. W sprzedaży można również spotkać wersje dla niezdecydowanych, czyli plecak i nosidło w jednym, a także plecaki dwukomorowe.

Ten ostatni jest przeznaczony dla tych, którzy na wakacje zabierają dwa psy albo psa i kota. Zwierzęta podróżują w dwóch osobnych przestrzeniach, a świat dookoła oglądają przez okna z przezroczystego tworzywa. Drugą komorę można również wykorzystać na spakowanie rzeczy niezbędnych pupilowi. Duże plecaki zawierają wzmocnienia i profilowane piankowe poduszki na plecach, regulowane ramiączka oraz pas biodrowy – podobnie jak w typowych plecakach turystycznych.

Dużą popularnością cieszą się także plecaki przypominające kosmiczną kapsułę z przezroczystego tworzywa, przez które pies może obserwować otoczenie. Czasami plecaki posiadają rozkładaną dodatkową przestrzeń na wzór niewielkiego wybiegu. W takiej opcji można z niej stworzyć duże, zamknięte legowisko. 

Warto zwrócić uwagę na to, czy plecak lub torba mają d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy