Ochrona psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to od dawna obowiązkowy element profilaktyki przeciw ektopasożytom. Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, a co ważne, można je kupić bez przepisu lekarza i łatwo zaaplikować pupilowi. To jednak nie zawsze wystarczy. W jakich przypadkach warto skonsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii? Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji? Kiedy preparat przeciwkleszczowy może okazać się nieskuteczny?
Na świecie jest około 900 gatunków kleszczy, w Europie bytuje 70 gatunków, z czego tylko 19 występuje w Polsce. Ta liczba wystarczy jednak, aby stanowiły one realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, bo mogą stanowić źródło zarażenia niebezpiecznymi chorobami. Według szacunków, odsetek zakażonych kleszczy mieści się w przedziale 25–35% (bakteriami Borrelia 20–25%). Trudno o kompleksowe i aktualne obserwacje dotyczące liczebności kleszczy w konkretnych obszarach Polski, ale na podstawie wiarygodnych źródeł można oszacować, że największe zagrożenie występuje w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
POLECAMY
Kleszcze groźne dla psów
Najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity, inaczej zwany pastwiskowym (Ixodes ricinus), ale żyją także inne: kleszcz łąkowy, kleszcz psi, kleszcz jeżowy i obrzeżek gołębień (rzadziej spotykany kleszcz z rodzaju miękkich). Trzy gatunki kleszczy, które występują w naszym kraju, mogą przenosić choroby niebezpieczne dla psów. Wspomniany kleszcz pospolity jest wektorem przede wszystkim boreliozy, ale ta...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!