Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozpoznać ból u kota?

Opieka nad kotem stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest wyłapanie momentu, w którym zwierzak odczuwa ból. Niestety, koty nie ułatwiają nam zadania, dlatego też musimy być bardzo wyczuleni na wszelkie, nawet drobne zmiany i odstępstwa od normy, by niczego nie przeoczyć.

Czytaj więcej

Wsparcie psa w sytuacji stresowej – trudny czas Sylwestra

Koniec roku – grudzień to czas dla ludzi bardzo szczególny: przygotowania okołoświąteczne są bardzo cenione w naszym społeczeństwie i sporo uwagi się temu tematowi poświęca. Tymczasem dla zwierząt jest to czas obarczony sporym stresem, lękiem, a nierzadko napadami paniki. Głównym tego powodem są hałasy – huczne obchodzenie zakończenia roku, głównie wystrzały fajerwerków, są dla wielu psów (i nie tylko) ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy do wystrzałów dodamy całe zamieszanie związane z czasem świątecznym.

Czytaj więcej

Rasowy kot po przejściach

Choć nigdy nie byłam fanką idei prowadzenia kocich hodowli, to jednak pod moim dachem mieszkają obecnie dwa koty rasowe: sfinks i selkirk rex. Oba trafiły do mnie interwencyjnie, po tym jak w poprzednich domach zostać nie mogły. Każdy z nich ma inną historię i własny bagaż. To koty po przejściach – mimo że rasowe.

Czytaj więcej

Bezpieczne wakacje z psem

Sezon wiosenno-letni to czas, który my, ludzie, bardzo sobie cenimy. Zwykle wzbudza w nas chęć spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie chętniej korzystamy z aktywności fizycznej w otoczeniu natury, co więcej – często zależy nam na tym, by towarzyszył nam ukochany czworonóg. Jest to wspaniały pomysł, niemniej jednak należy siebie oraz psa do tego wcześniej przygotować. Ponadto ciesząc się naturą w obecności psa, należy zwrócić uwagę na pewne środki bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Fizjoterapia bólu u pacjentów geriatrycznych

Rehabilitacja zwierząt nie jest nowym pomysłem, ale wiedza na jej temat nie do końca jest powszechna wśród właścicieli. Tymczasem ta dziedzina jest doskonałym wsparciem dla pacjentów geriatrycznych, ponieważ to oni najczęściej pojawiają się w gabinetach. Potrzebują długofalowego wsparcia, szczególnie przeciwbólowego – niejednokrotnie właśnie dzięki rehabilitacji zwierzęta zmniejszają dawki przyjmowanych środków uśmierzających ból.

Czytaj więcej

Kleszcze i preparaty przeciwkleszczowe - kompendium wiedzy

Ochrona psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to od dawna obowiązkowy element profilaktyki przeciw ektopasożytom. Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, a co ważne, można je kupić bez przepisu lekarza i łatwo zaaplikować pupilowi. To jednak nie zawsze wystarczy. W jakich przypadkach warto skonsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii? Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji? Kiedy preparat przeciwkleszczowy może okazać się nieskuteczny?

Czytaj więcej

Pielęgnacja psa w zimie

Zima to czas, kiedy zmieniamy ubrania z letnich na cieplejsze. Nasze psy również mogą potrzebować odpowiedniej odzieży. Pojawiają się jednak wtedy wątpliwości. Kiedy założyć psu kurtkę? Jak dobrać odpowiednie ubranko? Co się dzieje z psami w zimie?

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedni model żywienia dla swojego psa lub kota?

Współczesny świat oferuje bardzo wiele możliwości żywienia naszych domowych towarzyszy – psów i kotów. Opiekunowie coraz częściej zaczynają dostrzegać, że ich opcje nie ograniczają się jedynie do karm dostępnych w pobliskim markecie, choć oferta tychże także staje się coraz szersza! Internet wcale jednak nie ułatwia sprawy. Wśród internetowych porad łatwo się pogubić, a każdy chciałby, aby jego pupil zjadał pokarm smaczny i dobrej jakości. W artykule omówimy wady i zalety każdej z możliwości, aby pomóc opiekunom zwierząt podejmować świadome decyzje. 

Czytaj więcej

Odchów dużych ras – zdrowie, wychowanie, zagrożenia

Psy dużych i olbrzymich ras wzbudzają bardzo skrajne emocje – od zachwytu po strach. I choć ten ostatni pojawia się zwykle z niewiedzy, to jednak opiekunowie przedstawicieli molosów muszą być przygotowani, iż nie zawsze spotkają się z sympatią społeczeństwa.

Czytaj więcej

Wakacje z pupilem bez stresu

Lato już w pełni. Czasu na zaplanowanie urlopów wypoczynkowych nie zostało dużo. Czasem, z różnych względów, na wakacyjne wojaże decydujemy się zabrać pupila. Trzeba mieć jednak świadomość, że to, czy przygotowane przez nas atrakcje spodobają się także naszym podopiecznym, zależy od gatunku naszego czworonoga, jego indywidualnych cech charakteru oraz stopnia, w jaki go do tego przygotujemy.

Czytaj więcej

Dziecko i pies - Jak przygotować psa na powiększenie rodziny?

Pojawienie się w domu dziecka to prawdziwa rewolucja. Każdy szczegół życia ulega zmianie. W centrum wszystkich czynności stoi noworodek, który na samym początku życia domaga się niemal nieustannej obecności rodziców, a przede wszystkim mamy. Jednak co w sytuacji, gdy mama jest także właścicielką psa? Jest to niezwykle trudny czas dla psich pupili, które bez wcześniejszego przygotowania mogą poczuć się odrzucone i niechciane.

Czytaj więcej

Kocia starość bez tajemnic

Wiele osób, marząc o kocim przyjacielu, ma w głowie pewne gotowe wyobrażenie. Niestety, praktyka pokazuje, że ta wizja nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością, a zachowanie poszczególnych zwierząt potrafi być dla ludzi zaskoczeniem. Kiedy zatem wybieramy kota dla siebie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Czytaj więcej