Strategie seksualne u psów (Canis familiaris)

Temat numeru

Strategia to genetycznie zaprogramowane ciągi zachowań i reakcji, które w trakcie prezentowania całego ich łańcucha logicznie z siebie wynikają, tak by osiągnąć cel biologicznie istotny dla przetrwania danego osobnika lub grupy organizmów. Chodzi w nich o dobór takich taktyk alternatywnych, które przynoszą najkorzystniejsze efekty. W przypadku zachowań płciowych mówimy o tzw. sukcesie rozrodczym, oznaczającym wydanie na świat oraz odchowanie płodnego potomstwa, które po osiągnięciu dojrzałości płciowej przekaże swoje geny kolejnemu pokoleniu.

Selektywny wybór postępowania instynktownego dla uzyskania sukcesu jest formą adaptacji organizmu i obrania strategii ewolucyjnie stabilnej, co oznacza, że zwierzę stosuje taką taktykę, która jest wykorzystywana przez ogół osobników w jego otoczeniu i żadna inna nie jest w stanie jej wyprzeć, nie ma ona charakteru globalnego. Psy – jak reszta ssaków – wiedzione są życiową strategią k, co w ekologii behawioralnej oznacza wydanie na świat stosunkowo niewielkiej liczby potomstwa, a następnie sprawowanie nad nim opieki.

Popęd seksualny – instynkt kierujący psem do rozrodu

Rozmnażanie się jest jednym z najsilniejszych instynktów kierujących zachowaniem psa, przez większość znawców uznawany również za formę zależności społecznych w danej populacji. Behawior seksualny charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem oraz ekspresją powiązaną ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie psa i silnymi emocjami zwierzęcia. Popęd seksualny wynika z pobudzenia na poziomie neurohormonalnym po wystąpieniu wyzwalacza (którym mogą być feromony, zapach, widok wyeksponowanych przez sukę zewnętrznych narządów rozrodczych), co pobudza odczuwaną potrzebę biologiczną, a tym samym prezentowanie łańcucha zachowań płciowych.

Wpływ udomowienia na wykształcenie się strategii rozrodczych psa domowego

Analizując strategie seksualne psów towarzyszących, warto porównać je z taktykami obranymi przez wilki (bezpośrednich, ewolucyjnych przodków) oraz psy zdziczałe, żyjące w sąsiedztwie ludzkich gospodarstw, ale niebędące pod bezpośrednim wpływem człowieka.

Wilcza monogamia

Wilki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat. Są zwierzętami monogamicznymi, tworząc pary na całe życie. Wykazują sezonowość rozrodu, w okolicy lutego występuje u nich ruja, ciąża...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy