Selektywny wybór postępowania instynktownego dla uzyskania sukcesu jest formą adaptacji organizmu i obrania strategii ewolucyjnie stabilnej, co oznacza, że zwierzę stosuje taką taktykę, która jest wykorzystywana przez ogół osobników w jego otoczeniu i żadna inna nie jest w stanie jej wyprzeć, nie ma ona charakteru globalnego. Psy – jak reszta ssaków – wiedzione są życiową strategią k, co w ekologii behawioralnej oznacza wydanie na świat stosunkowo niewielkiej liczby potomstwa, a następnie sprawowanie nad nim opieki.
Popęd seksualny – instynkt kierujący psem do rozrodu
Rozmnażanie się jest jednym z najsilniejszych instynktów kierujących zachowaniem psa, przez większość znawców uznawany również za formę zależności społecznych w danej populacji. Behawior seksualny charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem oraz ekspresją powiązaną ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie psa i silnymi emocjami zwierzęcia. Popęd seksualny wynika z pobudzenia na poziomie neurohormonalnym po wystąpieniu wyzwalacza (którym mogą być feromony, zapach, widok wyeksponowanych przez sukę zewnętrznych narządów rozrodczych), co pobudza odczuwaną potrzebę biologiczną, a tym samym prezentowanie łańcucha zachowań płciowych.
Wpływ udomowienia na wykształcenie się strategii rozrodczych psa domowego
Analizując strategie seksualne psów towarzyszących, warto porównać je z taktykami obranymi przez wilki (bezpośrednich, ewolucyjnych przodków) oraz psy zdziczałe, żyjące w sąsiedztwie ludzkich gospodarstw, ale niebędące pod bezpośrednim wpływem człowieka.
Wilcza monogamia
Wilki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat. Są zwierzętami monogamicznymi, tworząc pary na całe życie. Wykazują sezonowość rozrodu, w okolicy lutego występuje u nich ruja, ciąża...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!