Autor: Magdalena Malec

dr inż.; Doktor inżynier nauk rolniczych, behawiorysta zwierząt, instruktorka szkolenia psów, specjalistka psiej rekreacji – dogtrekking oraz canicross, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Autorka i tutor kursu Dogtrekking Rekreacyjny oraz organizatorka I Babskiego Dogtrekkingu. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Właścicielka firmy Canislandia  (canislandia.net).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Cukrzyca u psów - objawy, konsekwencje, terapia i rokowania

Cukrzyca to choroba metaboliczna odznaczająca się hiperglikemią, czyli wysokim poziomem glukozy we krwi. Została uznaną za chorobę cywilizacyjną nieodłącznie związaną ze złą dietą, nadwagą lub otyłością oraz brakiem ruchu itp. W XXI wieku lawinowo rośnie liczba pacjentów, u których diagnozuje się tę nieuleczalną chorobę (w Polsce szacuje się, że cierpi na nią około 3% społeczeństwa, jednak dużo więcej jest niezdiagnozowanych lub ma stan przedcukrzycowy1). Jednak często ludzie nie zdają sobie sprawy, że również ich psy mogą chorować na cukrzycę. Jak podaje Kutzler2, u psów częstość występowania cukrzycy waha się od 0,4 do 1,2% populacji i na przestrzeni ostatnich 30 lat ciągle wzrasta.

Czytaj więcej

Pies wysoko wrażliwy

Pies wysoko wrażliwy będzie taki przez całe życie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Agresja psa na wakacjach - Jak sobie z nią poradzić?

Agresja psa wywołuje wiele emocji zarówno u opiekunów, jak i u osób postronnych, ale mających kontakt z danym psem. Ogólnie rzecz ujmując, zachowania agresywne są nieakceptowalne społecznie, dodatkowo zwierzę je wykazujące jest uznane za niebezpieczne dla otoczenia. Jednak agresja jest naturalną reakcją zwierzęcia, zwłaszcza w sytuacji stresowej, a do takiej należy zaliczyć wyjazd na wakacje.

Czytaj więcej

Czy zjadanie trawy i odchodów jest zaburzeniem zachowania?

Bardzo często do lekarzy weterynarii, behawiorystów czy trenerów zgłaszają się opiekunowie zaniepokojeni „dziwnym” zachowaniem swoich psów. Zachowaniem tym jest zjadanie trawy oraz odchodów. Niejednokrotnie pojawia się pytanie, co zrobić z „zaburzeniem zachowania mojego psa”. I tu właśnie musimy sobie uzmysłowić, że nie wszystko to, co według naszej ludzkiej percepcji świata jest dziwne, niestosowne czy wręcz obrzydliwe, a więc np. koprofagia (zjadanie odchodów), jest takie w oczach naszego psa. Jednak między normą a zaburzeniem często jest bardzo nieznaczna granica.

Czytaj więcej

Pies lękliwy na wakacjach

Za nami wszystkimi – również naszymi zwierzętami – bardzo trudny czas. Wszyscy marzymy o beztroskim wypoczynku w trakcie długo oczekiwanych wakacji. Musimy jednak zadać sobie jedno zasadnicze pytanie: „Czy nasz pies podziela nasz entuzjazm związany z wyjazdem?”.

Czytaj więcej

Zaburzenia snu u psów i kotów – CZĘŚĆ 2

Aby rozwiązać problem zwierząt przedstawiony w poprzednim numerze, przede wszystkim należy zacząć wprowadzać reguły w życie psa – między innymi ucząc go komunikacji, również z kotem. Jeżeli opiekunowie zauważają, że kot nie ma już ochoty na kontakt z psem, przerywamy ich zabawę. Możemy psa przekierować na inną aktywność, szczególnie polecałabym zabawki wyciszające. 

Czytaj więcej

Zaburzenia snu u psów i kotów - Wstęp

Okazuje się, że nie tylko my, ludzie, cierpimy na zaburzenia snu. Te same problemy dotyczą naszych czworonożnych przyjaciół – zarówno psów, jak i kotów. Dlatego też, jeżeli zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od codziennego rytmu dobowego naszego zwierzęcia, powinniśmy się zastanowić, co może być tego powodem.

Czytaj więcej

Żałoba wśród zwierząt

Żałoba w naszym ludzkim rozumieniu to stan żalu, smutku, cierpienia z powodu śmierci bliskiej nam osoby. Zazwyczaj składają się na nią objawy emocjonalne, somatyczne, poznawcze i behawioralne. Wraz ze zmianą świadomości i postrzegania oraz postępem naukowym i społecznym powszechne staje się uznanie, że zwierzęta niebędące ludźmi podlegają takim samym lub bardzo podobnym emocjom i nastrojom. W związku z tym pojawiają się pytania, czy zwierzęta tak jak my odczuwają żal, smutek i tęsknotę po śmierci towarzyszy, partnerów czy przyjaciół.

Czytaj więcej

Wpływ pandemii COVID-19 na zachowanie psów

Pandemie, epidemie i wszystkie choroby zakaźne je wywołujące towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Zawsze też – poza skutkami typowo zdrowotnymi – powodowały problemy natury psychologicznej. Czy tylko u ludzi, czy również np. u… psów?

Czytaj więcej

Agresja łowcza u psów i sposoby radzenia sobie z tym problemem

Agresja to z jednej strony temat rzeka, z drugiej często krępujący i przemilczany lub wywołujący bardzo skrajne emocje. Zazwyczaj ma bardzo negatywne konotacje: agresja = zło, przemoc, ból i cierpienie itp. Jednak zachowania agresywne są bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt, w tym ludzi.

Czytaj więcej

Dogtrekking – czyli turystyka piesza z psem

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej – w aspekcie zarówno naszego życia, jak i życia naszych zwierząt domowych. A nie ma nic przyjemniejszego jak wspólna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Jedną z takich aktywności jest dogtrekking. Co to takiego?

Czytaj więcej

Lęk – gdy świat przeraża naszego psa

Częstym problemem, z jakim opiekunowie psów zgłaszają się do behawiorysty, jest strach czy lęk wywoływany przez różne bodźce środowiskowe. Wielokrotnie dobrze wiedzą, czego konkretnego boi się ich podopieczny, jednak nie zawsze tak jest. Warto więc wiedzieć, jak można mu pomóc w takiej sytuacji.

Czytaj więcej