Pies lękliwy na wakacjach

Terapia behawioralna Otwarty dostęp

Za nami wszystkimi – również naszymi zwierzętami – bardzo trudny czas. Wszyscy marzymy o beztroskim wypoczynku w trakcie długo oczekiwanych wakacji. Musimy jednak zadać sobie jedno zasadnicze pytanie: „Czy nasz pies podziela nasz entuzjazm związany z wyjazdem?”.

Niestety, dla części psów czas urlopowy nie jest łatwy. Kwestii z tym związanych jest wiele – od najczarniejszych scenariuszy, czyli wzrostu liczby zwierząt porzuconych w lasach, na przydrożnych parkingach oraz w schroniskach. Powodem jest wyjazd na urlop. Osoby zajmujące się na co dzień problematyką zwierzęcą, ale nie tylko one, zadają sobie często jedno proste pytanie – co motywuje niektórych ludzi do tego, aby wziąć psa pod swój dach? Ale tak naprawdę to pytanie powinien zadać sobie każdy człowiek, który planuje dzielić swoje życie z psem. Jest wiele aspektów, które musimy brać pod uwagę w tej sytuacji – jednym z nich jest sposób, w jaki spędzamy wolny czas. Czy chwile te będziemy w stanie dzielić z naszym psem, a jeżeli nie, to czy zdołamy zapewnić mu opiekę zastępczą? Jeżeli na oba te pytania odpowiemy przecząco – pies nigdy nie powinien trafić do naszego domu.

Weźmy teraz pod lupę tylko odpowiedzialnych opiekunów – jakie mają możliwości spędzenia urlopu, gdy mieszkają razem z psem (rys. 1)?

Rysunek 1. Możliwości spędzenia urlopu ludzi mieszkających z psem

 

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem dla naszego psa byłyby wakacje spędzone razem ze swoim opiekunem (bez względu na to, czy w domu, czy poza nim) – i takich przypadków jest coraz więcej. Bez względu jednak na to, czy pies pojedzie z nami, czy pozostanie pod czyjąś opieką, musimy się do tego przygotować zarówno logistycznie, jak i psychicznie.

Jeżeli podejmujemy decyzję o zabraniu psa ze sobą, musimy do tego przygotować zarówno siebie, jak i naszego pupila. Na co musimy zwrócić uwagę?

Kilka podstawowych pytań

Planując wakacje z naszym czworonogiem, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • przede wszystkim – czy pensjonat czy hotel, do którego się wybieramy, akceptuje zwierzęta, 
  • czy są jakieś dodatkowe opłaty lub wymagania nałożone na wczasowicza z psem,
  • jak chcemy spędzać czas, np. siedząc na plaży czy chodząc po górach – musimy brać pod uwagę możliwości naszego psa oraz lokalne uwarunkowania prawne i zwyczajowe. Na większości polskich plaż jest zakaz wprowadzania psów (obecnie pojawia się coraz więcej miejscowości, które organizują specjalne plaże dla psów), z psem nie wejdziemy też do...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy