Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

5 października 2017

NR 1 (Wrzesień 2017)

Praca węchowa w terapii psów lękliwych

0 1398

Wielu właścicieli psów boryka się z problemami nadmiernej lękliwości swoich podopiecznych. Można wymienić szeroki wachlarz zarówno przyczyn powstawania zaburzeń lękowych, jak i możliwości modelowania tego typu patologii. W zależności od podłoża problemu behawioryści i szkoleniowcy stosują szereg metod, które polepszają relację czworonoga z opiekunem i pomagają wzmocnić więź, budować pewność siebie u psa i pomóc mu odnaleźć się w ludzkiej społeczności. Praca węchowa może w wielu przypadkach wspomóc terapię.

Konstrukcja powstawania psich zachowań jest niekiedy bardzo prosta. Wiemy, że gdy do psa dociera zbyt duża liczba bodźców poprzez wszystkie zmysły, informacje są nieumiejętnie przetwarzane, co buduje w psie stres. Jak wiadomo, stres jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli jakiś czynnik w środowisku zagraża bądź potencjalnie może zagrażać równowadze organizmu, wywoła jego reakcję. Psy dążą do homeostazy, czyli równowagi w organizmie, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Te dwie są ściśle od siebie zależne. Jeżeli napięcie emocjonalne jest duże, pojawia się strach, a wraz z nim instynktowna reakcja obronna organizmu, np. ucieczka. Jeśli sytuacja się powtarza i pies jest w stanie przewidzieć nadchodzące zagrożenie, mamy do czynienia z lękiem. Jak w takim razie praca węchowa może przyczynić się do zmiany psiego zachowania? 

POLECAMY

Węch a przetwarzanie informacji

Popatrzmy na kilka biologicznych mechanizmów związanych z psim nosem i przetwarzaniem informacji środowiskowych właśnie tą drogą. W układzie limbicznym, czyli zestawie struktur korowych i podkorowych w mózgu, odpowiedzialnych m.in. za emocje, pamięć czy instynkty, dość dużą część zajmuje węchomózgowie, 
odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców węchowych. Zajmuje ono wielokrotnie większą powierzchnię w mózgu psa niż człowieka i pozwala odróżniać i zapamiętywać ogromną ilość zapachów, których my, ludzie, nigdy nie będziemy mogli doświadczyć. Bardzo ważną rolę odgrywa tu także narząd lemieszowo-nosowy, za pomocą którego pies jest w stanie dokonywać analizy zapachowej wielu różnych substancji chemicznych. Psy bardzo często koncentrują się na określonych i ważnych, ich zdaniem, zapachach, eliminując tym samym inne zmysły. Czyj pies chociaż raz nie zawiesił się na jakimś zapachu? Powierzchnia nabłonka węchowego u psów zajmuje obszar ok. 130 cm2, gdy u człowieka wynosi zaledwie 3 cm2. Przeciętny psi nos to ok. 220 mln receptorów zapachowych, u człowieka jest ich znacznie mniej. Zestaw komórek zlokalizowanych na czubku nosa, zwanych zwojem Gruenberga, wrażliwy na tzw. feromony alarmowe informujące o strachu lub agresji, oraz narząd Mesera, który służy do wykrywania substancji zapachowych rozpuszczonych w wodzie (płynach), nie występują u ludzi w ogóle. 

Każde nozdrze psa pracuje oddzielnie, a psy węszą niezależnie od oddychania, ale należy tu nadmienić, że ziajanie zmniejsza efektywność węszenia nawet o 40%.

 

Czy wiesz, że…

Powierzchnia nabłonka węchowego u psów zajmuje obszar ok. 130 cm2, gdzie u człowieka wynosi zaledwie 3 cm2. Przeciętny psi nos to ok. 220 mln receptorów zapachowych, u człowieka jest ich znacznie mniej.

 

Terapia węchem

W większości psy lękowe są reaktywne na bodźce zewnętrzne, ponieważ boją się wystąpienia bodźca stresującego. Wykorzystując psi nos w terapii, możemy w niektórych przypadkach znacznie polepszyć jej jakość. Tropienie np. zwiększa pewność siebie psa, jego samodzielność, pomaga budować dane skojarzenia, a co za tym idzie – zdolność radzenia sobie w określonych sytuacjach. Skupmy się więc na tej formie pracy psiego nosa, najbardziej naturalnej ze wszystkich czynności, wykorzystywanej w strategii przetrwania. Oczywiście pracę węchową zaczynamy, gdy poziom stresu nie hamuje procesów uczenia się. To jedyny warunek, jaki musi być spełniony, by ta forma pracy mogła przynieść oczekiwane rezultaty. 

 

Opisy przypadków

1 przypadek

Opis: Etat, sześcioletni, kastrowany pies w typie teriera, przejawiający zachowania lękowo-agresywne w stosunku do obcych. 

Przyczyna zaburzeń: Niska pewność siebie i potrzeba zachowania dużej przestrzeni osobistej. 
Postępowanie terapeutyczne: Na początku Etat tropił swoją właścicielkę, dla budowania motywacji. Nagrodą była zabawa i ulubione jedzenie. Pies sam wybierał formę nagrody na końcu śladu. Pierwsze ślady były krótkie i proste, ustawione z wiatrem, by pies musiał maksymalnie skupić się na doprowadzeniu do celu. Etat zaczynał tropić na łące zawierającej niewielkie wzniesienia i wysokie oraz niskie trawy, by można było kontrolować otoczenie i zminimalizować liczbę rozproszeń w postaci obcych osób. Po pewnym czasie zostały wprowadzone elementy pracy w stożku zapachowym oraz obcy ludzie. Skojarzenia z nowo poznanymi osobami, których szukał pies, i bardzo atrakcyjną nagrodą przyczyniły się do całkowitego wyeliminowania zacho-wań niepożądanych.

2 przypadek

Opis: Nash, trzyletni, niekastrowany bobtail, przejawiający zachowania lękowe w stosunku do środowiska, mało samodzielny, zbytnio ekscytujący się. 

Przyczyna zaburzeń: Niska pewność siebie i przebodźcowanie. 

Postępowanie terapeutyczne: Na początku Nash nie mógł skupić się na tropieniu. Nie interesował go ludzki zapach, nie był zainteresowany zabawą ani jedzeniem. Potrafił natomiast zawieszać się na innych zapachach, choć działo się to bardzo rzadko. Wybraliśmy miejsce spokojne, odludne, monotonne. Zaopatrzyliśmy się w tuńczyka w puszce i pończochę, do której wsadziliśmy rybę, i maczając w sosie ciągnęliśmy po ziemi, tuż przy nodze, by na końcu pies odnalazł miskę z ulubioną rybą. Mimo to Nash cały czas był napięty, musiał czuć dotyk właścicielki, w zasadzie był przyklejony do jej nogi. Po kilku próbach podążania za śladem tuńczyka, pies zaczął ochoczo reagować od początku pracy, co pozwoliło nam pójść naprzód. Zaczęliśmy zwiększać dystans i eliminować pończochę, wzmacniać ślad o zapach tuńczyka na początku co krok, potem co kilka kroków, aż zupełnie przeszliśmy na ślad człowieka. Proces ten trwał osiem miesięcy, przy założeniu, że spotykamy się 1–2 razy w tygodniu. Nash z każdym odnalezieniem wzmacniał się psychicznie, z miesiąca na miesiąc był bardziej samodzielny i pewny siebie. Doskonale wiedział, co ma zrobić i jaka czeka go potem nagroda. W międzyczasie zwiększaliśmy poziom trudności, aż Nash był w stanie pracować w parku miejskim przy ruchliwej drodze.

3 przypadek

Opis: Sonia, czteroletnia suka, sterylizowana, mix owczarka niemieckiego, adoptowana w wieku trzech lat, przejawiająca zachowania lękowe oraz agresywne względem ludzi, psów i środowiska. 

Przyczyna zaburzeń: Nieprawidłowa socjalizacja oraz dyskomfort związany ze źle zrośniętym złamaniem tylnej łapy. 

Postępowanie terapeutyczne: Do terapii wprowadzono zadania węchowe w domu dla rozładowania emocji i napięcia emocjonalnego. Posiłki rozbito na mniejsze porcje, z której jedną dostawała w kongu, a dwie pozostałe, szukając jedzenia w pudełkach, na macie węchowej, zawiniętych w materiał lub ukrytych po domu. Obniżając poziom stresu indywidualnie dopasowanym programem, po kilku tygodniach można było rozpocząć pracę węchową. Na początku chowała się właścicielka, a właściciel podążał za psem. Na końcu śladu czekała ulubiona nagroda, czyli wędzone szprotki, które pies dostawał tylko i wyłącznie za doprowadzenie do właścicielki. Agresja Soni była tak duża, że minęło kilka tygodni, zanim poczuła się w moim towarzystwie komfortowo. Tym bardziej chcieliśmy budować od samego początku właściwe skojarzenia. Dla Soni najlepszym miejscem do pracy węchowej był las. Tropiła spokojnie, powoli i dokładnie od samego początku. Plan treningowy został szczegółowo rozpisany. Najpierw budowanie skojarzeń i rytuałów, nagroda stała w misce oddalona od właścicielki o około 2 m. Po odnalezieniu pies mógł się posilić, a dopiero potem właścicielka nawiązywała z Sonią kontakt. Następnie do pozorowania zapraszaliśmy osoby Soni znane, na które nie reagowała agresją, i powtarzaliśmy schemat, choć bez nawiązywania kontaktu fizycznego czy wzrokowego. Po udanej nagrodzie właściciel z psem spokojnie odchodził. Kolejnym krokiem było wyrzucanie jedzenia od pozoranta w bok od psa, zwiększając dystans między nim a człowiekiem. Po sześciu miesiącach pracy Sonia była w stanie zostać przy pozorancie, pobierać nagrodę z miski obok niego i samodzielnie podejmować decyzję, czy chce się oddalić, czy zostać w oczekiwaniu na „latające szprotki”. Po kolejnych kilku miesiącach pracy Sonia zaczęła cieszyć się z widoku pozorantów na śladzie i oczekiwać wyrzutu szprotek. Zaczęła także pobierać jedzenie z ręki. Nie bała się nawiązywać kontaktu wzrokowego, co miało przełożenie na pracę nad ogólną zmianą zachowania Soni.

 

Terapia wewnątrz

Psy mogą tropić partnera seksualnego, pożywienie albo ślepo podążać za człowiekiem, reagując na każde „siad” czy „waruj”. I o ile elementy treningowe nie podziałają w konfrontacji z dużym lękiem, a na naukę nowych zachowań potrzeba niekiedy wiele czasu, o tyle tropienia nie musimy w żaden sposób psa uczyć. Rozsypmy np. kilka dobrych smakołyków po mieszkaniu. Większość psów bezbłędnie i w krótkim czasie odnajdzie je, nawet w ciemnym pokoju. Jeżeli dołożymy do tej czynności komendę, np. „szukaj”, zbudujemy skojarzenie słowa z czynnością i dość szybko możemy podnieść poprzeczkę. Aktywacja zmysłu powonienia jest czynnością wymagającą pełnej koncentracji. Idźmy więc o krok dalej i schowajmy smakołyki w drugim pokoju, a następnie poprośmy psa, by je znalazł. Jakże fantastyczną zabawą jest odnajdywanie jedzenia ukrytego pod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy