Behawiorysta zwierząt – praca I pasja

Inspiracje

Behawiorysta to dosyć nowy zawód, który pojawił się w naszym otoczeniu. Jak zwykle w takich przypadkach istnieje wiele zapytań, jak należy rozumieć ten zawód, a także jakie umiejętności i jakie standardy wymagane są od osób, które go wykonują.

Wokół rozumienia wykształcenia i pracy behawiorysty panuje obecnie pewne zamieszanie. Postaram się więc wyjaśnić, jak w Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) rozumiany jest ten zawód i jakie standardy pracy wymagane są od zrzeszonych w COAPE behawiorystów.

Trudne początki

Kiedy w 1999 r. podjąłem się pracy behawiorysty zwierząt, jeszcze bez formalnego wykształcenia w tym kierunku, tylko nieliczni opiekunowie zwierząt wiedzieli, kim jest behawiorysta i na czym polega jego praca. Choć w krajach anglosaskich zawód ten znany był już od kilkunastu lat, w Polsce jeszcze przez dłuższy czas przebijał się do powszechnej świadomości.
Dziś to, kim jest behawiorysta zwierząt, jest dość powszechnie znane, a ponieważ zawód ten nie ma (jeszcze?) regulacji prawnych, mianem behawiorysty może określić się każdy, kto ma 
jakiekolwiek pojęcie na temat zachowania zwierząt towarzyszących (psów i kotów) i podejmuje się pracy z problemowym zachowaniem tych zwierząt.
Moje wykształcenie behawiorysty zwierząt zdobyłem w Wielkiej Brytanii w 2005 r. w COAPE, a od 2008 r. wspólnie z angielskimi i polskimi kolegami rozpoczęliśmy kurs dyplomowy, którego pomyślne ukończenie pozwalało na uzyskanie kwalifikacji behawiorysty zwierząt na licencji COAPE.
COAPE w Wielkiej Brytanii działa od 25 lat. Jego założycielami byli znany w Polsce autor książek „Okiem psa” i „Dlaczego mój pies”, trener i behawiorysta, John Fisher, l...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy