Autor: Małgorzata Biegańska-Hendryk

Technik weterynarii, behawiorysta zwierząt specjalizująca się w terapii kotów, zoodietetyk psów i kotów. Od wielu lat prowadzi konsultacje z opiekunami w zakresie kocich zachowań. Autorka poradnika Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota oraz artykułów specjalistycznych publikowanych na łamach czasopism branżowych.  Właścicielka marki kocibehawioryzm.pl.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozpoznać ból u kota?

Opieka nad kotem stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest wyłapanie momentu, w którym zwierzak odczuwa ból. Niestety, koty nie ułatwiają nam zadania, dlatego też musimy być bardzo wyczuleni na wszelkie, nawet drobne zmiany i odstępstwa od normy, by niczego nie przeoczyć.

Czytaj więcej

Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne

Jak wiadomo, przestrzeń w której przebywa kot, ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia jego naturalnych potrzeb behawioralnych. Jest to złożony temat i warto dowiedzieć się co może wyniknąć z ich niezaspokojenia i jak pracować z opiekunami, aby zaspokoić te potrzeby na odpowiednim poziomie.

Czytaj więcej

Rola dotyku w kształtowaniu kocich zachowań

Koty to zwierzęta, które cenią sobie autonomię i do kwestii bliskości fizycznej często podchodzą ostrożnie. Dotyczy to interakcji zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i z ludźmi. Są jednak koty, które dosłownie uwielbiają się przytulać i domagają się dotyku w sposób bardzo bezpośredni. Z czego może wynikać ta różnica? Między innymi z puli doświadczeń, jaką zwierzę zebrało na pierwszym etapie życia.

Czytaj więcej

Przygotowanie do adopcji lub zmiany domu

Moment, w którym kocięta mają przeprowadzić się do swoich nowych domów, jest trudny dla wszystkich. No bo jak tu się rozstać z takimi uroczymi malcami? O czym pamiętać, o co zapytać, co zapewnić? W artykule poznacie kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj więcej

Rasowy kot po przejściach

Choć nigdy nie byłam fanką idei prowadzenia kocich hodowli, to jednak pod moim dachem mieszkają obecnie dwa koty rasowe: sfinks i selkirk rex. Oba trafiły do mnie interwencyjnie, po tym jak w poprzednich domach zostać nie mogły. Każdy z nich ma inną historię i własny bagaż. To koty po przejściach – mimo że rasowe.

Czytaj więcej

Jak zadbać o kota w lecie?

Lato to dość specyficzna pora roku w kocim świecie. Dni są długie, temperatura rośnie, a koty chętnie korzystają z przyjemnej aury. Jednak to również czas zagrożeń: rośnie ryzyko użądleń i pogryzień przez pasożyty, w domach otwiera się okna, a do tego zdarzają się naprawdę gorące dni. Dlatego też prezentuję w tym numerze krótki poradnik o tym, jak bezpiecznie przetrwać lato z kotem.

Czytaj więcej

Kocie zęby bez tajemnic

Współczesna opieka nad naszymi zwierzętami domowymi dotyczy bardzo wielu sfer życia. Jedną z nich jest kwestia stomatologiczna, która jeszcze do niedawna była kompletnie zmarginalizowana, jeśli chodzi o koty.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc dla kotów – wypadki poza domem i reanimacja

W poprzednim numerze pisałam o tym, jak radzić sobie z wypadkami, do których dochodzi w domu. Teraz przyszła pora na dwa kolejne zagadnienia – wypadki poza domem oraz konieczność podjęcia działań reanimacyjnych. I choć mam nadzieję, że ta wiedza nigdy nikomu z Czytelników nie będzie potrzebna, to jednak, dla dobra naszych zwierząt, warto ją posiadać.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc dla kotów - wypadki w domu

O tym, że koty to zwierzęta ruchliwe, ciekawskie i rozrabiające, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, ich ciekawość potrafi czasami doprowadzić do wypadku. Jak działać w takiej sytuacji? Oto pierwsza część poradnika o tym, jak nie stracić głowy w nagłej sytuacji. Czym dokładnie jest pierwsza pomoc?

Czytaj więcej

Praca ze zwierzęciem po przejściach – specyficzny rodzaj pacjenta

Gdybym mogła wymarzyć sobie idealny świat, to chciałabym, aby żyjące w nim zwierzęta nie doświadczały żadnych krzywd ani traum.Ale, niestety, światu, w którym przyszło nam funkcjonować i pracować, do ideału jest bardzo daleko. Z tego też powodu duża grupa zwierząt domowych, a szczególnie kotów, z którymi zdarzyło mi się zetknąć czy to zawodowo, czy prywatnie, to tzw. pacjenci po przejściach – za każdym razem wyjątkowi i wymagający odpowiedniego traktowania.

Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe w praktyce behawiorysty

„Cóż za cudowna praca – chodzić po domach i głaskać koty! Jak ja ci zazdroszczę!”. Te zdania słyszałam wielokrotnie przy różnych okazjach. Niestety, świadczą one o tym, że praca behawiorysty jest przez szerokie grono osób zupełnie niezrozumiała, a odpowiedzialność, która spoczywa na specjalistach, zostaje przysłonięta przez wizję pracy ze słodkimi pupilami. Tymczasem prawda wygląda zgoła inaczej.

Czytaj więcej

Behawioralne aspekty jedzenia u kota

Zdrowe żywienie to coraz popularniejszy temat wśród kocich (i nie tylko) opiekunów. Rośnie świadomość dotycząca tego, czym karmić, a czego unikać, ale czy wiemy równie wiele o tym, jak serwować naszym zwierzętom posiłki? Jak nakłaniać je 
do zmiany nawyków żywieniowych? Jak pracować z behawioralnymi zaburzeniami jedzenia? Okazuje się, że nie zawsze, zatem postaram się nieco przybliżyć te tematy.

Czytaj więcej