Autor: Małgorzata Biegańska-Hendryk

Technik weterynarii, behawiorysta zwierząt specjalizująca się w terapii kotów, zoodietetyk psów i kotów. Od wielu lat prowadzi konsultacje z opiekunami w zakresie kocich zachowań. Autorka poradnika Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota oraz artykułów specjalistycznych publikowanych na łamach czasopism branżowych.  Właścicielka marki kocibehawioryzm.pl.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jesienne mioty i syndrom słabego kocięcia

Wysoki odsetek śmiertelności wśród kociąt to coś, z czym niestety mierzą się nie tylko wolontariusze fundacji czy schronisk, ale także lekarze weterynarii i hodowcy. Przyczyn tego problemu jest bardzo wiele i często mają one złożony charakter. Faktem jest jednak, że o ile u zwierząt przychodzących na świat w domach zagrożenia są zwykle bardziej przewidywalne, o tyle koty mnożące się bez kontroli muszą walczyć z dodatkowym przeciwnikiem, którym jest pora roku.

Czytaj więcej

Terapia behawioralna kota z „chorobą sierocą”

Czy spotkałeś się kiedyś ze zjawiskiem, w ramach którego kot intensywnie ssie tkaniny, skórę opiekuna, pluszową zabawkę lub futro innego zwierzaka? Jeśli tak – prawdopodobnie byłeś świadkiem objawów tzw. choroby sierocej – zaburzenia, które swoje źródło ma w pierwszych tygodniach życia zwierzaka, a którego konsekwencje mogą być widoczne w całym jego późniejszym życiu.

Czytaj więcej

Agresja konkurencyjno-ofensywna u kotów – analiza problemu i plan terapii

Zachowania agresywne to grupa zagadnień szczególnie trudnych dla kocich opiekunów. Choć bowiem kot domowy jest zwierzęciem zwykle niewielkich rozmiarów, to jednak nadal pozostaje szybkim drapieżnikiem, który potrafi skutecznie korzystać ze swoich atrybutów. Dlatego też w przypadku pojawienia się tego rodzaju problemu istotne są nie tylko odpowiedni dobór postępowania terapeutycznego, ale także szybkość i konsekwencja w jego wdrażaniu, aby sytuacja nie eskalowała.

Czytaj więcej

Frustracja, agresja i zachowania frustracyjne u kotów– część 2

W pierwszej części artykułu poruszone zostały kluczowe zagadnienia dotyczące mechanizmów biologicznych oraz sposobów powstawania emocji. W drugiej części postaramy się natomiast przedstawić Czytelnikowi zagadnienie frustracji i związanych z tym problemów z punktu widzenia praktyka, by ułatwić w ten sposób zagłębienie się w specyficzny świat.

Czytaj więcej

Frustracja, agresja i zachowania frustracyjne u kotów – część 1

Frustracja i agresja to dwa zachowania często mylone przez opiekunów kotów. Nic dziwnego – oba mogą wyglądać podobnie, a do tego bardzo się ze sobą łączą. Dlatego w poniższym tekście podjęłyśmy się trudnego zadania wyjaśnienia tego tematu tak, by rozwiać jak najwięcej wątpliwości.

Czytaj więcej

Jak rozpoznać ból u kota?

Opieka nad kotem stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest wyłapanie momentu, w którym zwierzak odczuwa ból. Niestety, koty nie ułatwiają nam zadania, dlatego też musimy być bardzo wyczuleni na wszelkie, nawet drobne zmiany i odstępstwa od normy, by niczego nie przeoczyć.

Czytaj więcej

Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne

Jak wiadomo, przestrzeń w której przebywa kot, ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia jego naturalnych potrzeb behawioralnych. Jest to złożony temat i warto dowiedzieć się co może wyniknąć z ich niezaspokojenia i jak pracować z opiekunami, aby zaspokoić te potrzeby na odpowiednim poziomie.

Czytaj więcej

Rola dotyku w kształtowaniu kocich zachowań

Koty to zwierzęta, które cenią sobie autonomię i do kwestii bliskości fizycznej często podchodzą ostrożnie. Dotyczy to interakcji zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i z ludźmi. Są jednak koty, które dosłownie uwielbiają się przytulać i domagają się dotyku w sposób bardzo bezpośredni. Z czego może wynikać ta różnica? Między innymi z puli doświadczeń, jaką zwierzę zebrało na pierwszym etapie życia.

Czytaj więcej

Przygotowanie do adopcji lub zmiany domu

Moment, w którym kocięta mają przeprowadzić się do swoich nowych domów, jest trudny dla wszystkich. No bo jak tu się rozstać z takimi uroczymi malcami? O czym pamiętać, o co zapytać, co zapewnić? W artykule poznacie kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj więcej

Rasowy kot po przejściach

Choć nigdy nie byłam fanką idei prowadzenia kocich hodowli, to jednak pod moim dachem mieszkają obecnie dwa koty rasowe: sfinks i selkirk rex. Oba trafiły do mnie interwencyjnie, po tym jak w poprzednich domach zostać nie mogły. Każdy z nich ma inną historię i własny bagaż. To koty po przejściach – mimo że rasowe.

Czytaj więcej

Jak zadbać o kota w lecie?

Lato to dość specyficzna pora roku w kocim świecie. Dni są długie, temperatura rośnie, a koty chętnie korzystają z przyjemnej aury. Jednak to również czas zagrożeń: rośnie ryzyko użądleń i pogryzień przez pasożyty, w domach otwiera się okna, a do tego zdarzają się naprawdę gorące dni. Dlatego też prezentuję w tym numerze krótki poradnik o tym, jak bezpiecznie przetrwać lato z kotem.

Czytaj więcej

Kocie zęby bez tajemnic

Współczesna opieka nad naszymi zwierzętami domowymi dotyczy bardzo wielu sfer życia. Jedną z nich jest kwestia stomatologiczna, która jeszcze do niedawna była kompletnie zmarginalizowana, jeśli chodzi o koty.

Czytaj więcej