Cukrzyca u psów - objawy, konsekwencje, terapia i rokowania

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Cukrzyca to choroba metaboliczna odznaczająca się hiperglikemią, czyli wysokim poziomem glukozy we krwi. Została uznaną za chorobę cywilizacyjną nieodłącznie związaną ze złą dietą, nadwagą lub otyłością oraz brakiem ruchu itp. W XXI wieku lawinowo rośnie liczba pacjentów, u których diagnozuje się tę nieuleczalną chorobę (w Polsce szacuje się, że cierpi na nią około 3% społeczeństwa, jednak dużo więcej jest niezdiagnozowanych lub ma stan przedcukrzycowy1). Jednak często ludzie nie zdają sobie sprawy, że również ich psy mogą chorować na cukrzycę. Jak podaje Kutzler2, u psów częstość występowania cukrzycy waha się od 0,4 do 1,2% populacji i na przestrzeni ostatnich 30 lat ciągle wzrasta.

Cukrzyca polega na nieprawidłowym poziomie glukozy we krwi, który – o czym trzeba pamiętać – dla każdego gatunku jest inny. W przypadku psów prawidłowe stężenie glukozy we krwi wynosi między 70 a 130 mg/dl. W przypadku stężenia w granicach 180–220 mg/dl mamy do czynienia z tzw. progiem nerkowym dla glukozy, która pojawia się w moczu4. Nie można jednak przyjmować, że wystąpienie (lub nie) glikozurii jest wyznacznikiem tego, czy pies choruje na cukrzycę lub nie. U psa we wstępnej fazie choroby może nie być glukozy w moczu. 
Cukrzyca zaburza metabolizm cukrów, białek i tłuszczów w organizmie. Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest efektem przekraczania norm glukozy we krwi zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Hiperglikemia, czyli zbyt duża ilość glukozy we krwi, powoduje przyspieszenie metabolizmu, co w rezultacie doprowadza do szybkiego spadku glukozy. Te wahania poziomu glukozy w krwi powodują, że organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcze jako źródło energii, co prowadzi w efekcie do produkcji ciał ketonowych, czego efektem jest niebezpieczna kwasica ketonowa. Jeżeli organizm zacznie wykorzystywać białka, które budują organizm, doprowadzi to do wychudzenia psa, co jest często pierwszym sygnałem dla opiekuna, że coś złego dzieje się z ich psem. Nieleczona cukrzyca powoduje wiele powikłań i w efekcie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. 

Typy cukrzycy

W przypadku psów mamy zazwyczaj trzy typy cukrzycy, choć podział ten – typowy dla medycyny ludzkiej – nie do końca ma uzasadnienie w medycynie weterynaryjnej. Są to cukrzyce:

  • typu I (insulinozależna) – większość psów cierpi na ten typ (około 90% przypadków). Tutaj czynnikami mogą być np. choroba autoimmunologiczna (w wyniku której zniszczona zo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy