Kocie adopcje. Trudny temat?

Temat numeru

Decyzja o przyjęciu kota do domu może oznaczać adopcję albo zakup pierwszego zwierzęcia, lub wprowadzenie kolejnego kota do domu. Bez względu na to, z którą z tych sytuacji mamy do czynienia, pojawienie się nowego kociego towarzysza może – choć nie musi – być trudne.

Gdy wprowadzamy do domu kolejnego kota, dołącza on do naszego rezydenta lub do już istniejącej kociej grupy społecznej. Natomiast adopcja lub zakup pierwszego zwierzęcia to sytuacja, kiedy ktoś, kto nigdy nie miał kota (chociaż to słowo nielubiane i nieoddające zasad relacji z naszym zwierzakiem), podejmuje decyzję o zmianie życia i rozpoczęciu dzielenia go z czworonożnym towarzyszem. Taka zmiana to bardzo często ogromna rewolucja, na którą wielu opiekunów nie jest jednak gotowych, i zwykle okazuje się, że nie tak to sobie wyobrażali. Kot nie spełnia ich oczekiwań, a jego zachowanie rozczarowuje i irytuje. 

Dlaczego tak się dzieje? Obecnie w większości przypadków zmieniło się nasze postrzeganie zwierząt i z funkcji użytkowej, którą pełniły, stały się naszymi towarzyszami. W związku z tym skupiamy się bardziej na ich wyglądzie, a nie na możliwości wykorzystywania ich cech właściwych gatunkowi. Jest to widoczne zwłaszcza u psów, ale również u kotów, chociaż w dość odmiennej skali. 

Oczekiwania…

Decydując się na kupno kota rasowego lub przygarnięcie kota szukającego domu, najczęściej kierujemy się jego wyglądem. Są więc amatorzy kotów rudych, niebieskookich, długowłosych, bezwłosych, pręgowanych itd. Oczekujemy, że nie będą one zbyt wymagające, będą nam mruczeć na kolanach, pozwalać na noszenie na rękach, nie będą wymagać wielkiego zaangażowania, a przede wszystkim nie trzeba będzie wychodzić z nimi na spacery. Zwierzęta te wielu osobom jawią się jako bezproblemowe i niewymagające stworzenia, które z wdzięcznością przyjmą możliwość zamieszkania z nami. Wielu opiekunów sądzi, że w zasadzie oprócz karmienia i czyszczenia kuwety niewiele więcej potrzeba z naszej strony, by je zadowolić. Nie trzeba wychodzić n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy