Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

19 listopada 2021

NR 26 (Listopad 2021)

Siatka na balkon dla kota – jaką wybrać?

0 1047

Ciekawski i wszędobylski kot ma w swojej naturze poznawanie terytorium, choćby to była balustrada balkonu lub okienny parapet. Upadek z wysokości nie zawsze kończy się szczęśliwie, zatem lepiej uniknąć takich przykrych zdarzeń. Pomocna będzie siatka ochronna, którą można mocować na balkonie lub w oknie, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jak wybrać odpowiednią?

Instynkt łowiecki u kota jest często silniejszy niż można się spodziewać – nawet syty i dobrze odżywiany kot będzie łasy na polowanie, jeśli tylko w jego zasięgu znajdzie się potencjalna ofiara. A jeśli pojawi się za oknem lub na balustradzie balkonu, to zawsze oznacza to ryzyko upadku. Nawet w przypadku mieszkania zlokalizowanego na pierwszym piętrze warto zabezpieczyć balkon specjalną siatką, która ograniczy kocie zapędy łowieckie i zapewni mu bezpieczeństwo.

Polietylenowa czy metalowa – która lepsza?

W przypadku siatek na balkon dla kota w grę wchodzą dwa rozwiązania – siatka polietylenowa lub metalowa. Ta ostatnia ma jednak zasadniczą wadę, a mianowicie jest dużo cięższa niż polietylenowa, co decyduje o wadze całej konstrukcji, a w dodatku może nie być dostatecznie odporna na warunki atmosferyczne. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem siatka z tworzywa sztucznego. Zasadniczo do wyboru są dwa: polietylen i polipropylen. Każdy ma różne właściwości.

POLECAMY

Cechy polietylenu zależą od warunków (temperatury i ciśnienia), w jakich odbyła się polimeryzacja. Siatki polietylenowe mają wiązany splot, są zwykle bardziej zwarte niż siatki z polipropylenu, mają różną wielkość oczek i kolor. Najpopularniejsze są czarne, białe i beżowe. Co ciekawe, te w kolorze czarnym wyglądają neutralnie, nie zaciemniają przestrzeni. Niemal całkowicie niewidoczne są siatki beżowe, szczególnie z zewnątrz balkon nie wygląda na zasłonięty. 

Czy wiesz, że..

Siatki polietylenowe są twardsze i sztywniejsze niż polipropylenowe. Nie chłoną wody i są odporniejsze na promieniowanie UV oraz warunki pogodowe, pleśnie i grzyby. Siatki polipropylenowe są natomiast lżejsze i elastyczniejsze, ale w porównaniu z polietylenem są mniej odporne na promieniowanie UV.

Siatki polietylenowe są twardsze i sztywniejsze niż polipropylenowe. Nie chłoną wody i są odporniejsze na promieniowanie UV oraz warunki pogodowe, pleśnie i grzyby. Siatki polipropylenowe są lżejsze i elastyczniejsze, ale w porównaniu z polietylenem są mniej odporne na promieniowanie UV, dlatego mogą być zawodne w zastosowaniach na zewnątrz, szczególnie w nasłonecznionych miejscach. Wniosek? Najlepszym wyborem na zabezpieczenie balkonu będzie siatka polietylenowa.

Osobna kwestia to wielkość oczek. Ten element należy dopasować do wielkości zwierzęcia. W przypadku dorosłych kotów zwykle stosowane są siatki o rozstawie 40 x 40 mm, dla większych kotów rasowych mogą mieć wymiar 50 x 50 mm, z kolei małe kotki powinny mieć siatkę o rozmiarach oczek 19 x 19 mm lub 28 x 28 mm, a w przypadku najbardziej aktywnych zwierząt można zastosować siatkę wzmacnianą metalowym drucikiem, aby kotu nie udało się jej przegryźć. Ważne, aby była dobrze naciągnięta, bo wtedy będzie odporniejsza na kocie pazury.

Montaż ma znaczenie

Siatkę ochronną najlepiej zamontować po zewnętrznej stronie barierki, od podłogi aż po zadaszenie balkonu. Zwykle rozciąga się ją na metalowym lub aluminiowym stelażu, który jest skonstruowany tak, aby między ścianą a konstrukcją nie było szpar.

Ale można też kupić siatkę z zestawem montażowym, który składa się z haczyków i linki mocującej. Montaż takiej siatki polega na zainstalowaniu mocowań (np. na klej), a następnie przeprowadzeniu przez nie stalowej linki, do której mocowana jest siatka. 

Jeśli balkon nie ma dachu, montaż staje się trudniejszy, ale nie jest niemożliwy. Wtedy siatka musi stanowić również zadaszenie. Trudności może przysporzyć zakaz wiercenia w elewacji budynku – często spotykany w przypadku nowych bloków. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest stelaż wyposażony w zaciskowe uchwyty, które nie wymagają wiercenia. Zaletą siatki montowanej bezinwazyjnie jest możliwość demontażu (np. na zimę), bez śladów na elewacji, podłodze czy barierce balkonu.

Montaż zabezpieczenia balkonu z siatki m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy