Wsparcie opiekuna w opiece nad zwierzęciem nieuleczalnie chorym

Warsztat Zoopsychologa

Osoba, która ma pod swoją opieką nieuleczanie chore zwierzę, musi swoje działania dostosować do jego potrzeb, nieuchronnie zmienianych przez stan zdrowia. Na indywidualne doświadczenia każdego zwierzęcia, jego temperament i emocjonalność trzeba zawsze patrzeć przez pryzmat sytuacji, w której się znalazło. Z chorobą bardzo często wiążą się bowiem ból (także ten spowodowany zabiegami medycznymi), strach, ograniczenia fizyczne, a w konsekwencji obniżony nastrój, frustracja czy drażliwość.

Opiekun zmaga się w takiej sytuacji nie tylko z tym, co wynika bezpośrednio z chęci udzielenia zwierzęciu pomocy (zaangażowanie w proces leczenia i opieka nad zwierzęciem dostosowana do jego potrzeb często są czasochłonne lub wymagają dostosowania swojego rytmu dnia albo wręcz rezygnacji z części aktywności), ale także z własnymi emocjami, zmęczeniem, niepewnością w kwestii rokowań itd. 

Behawiorysta poproszony w takiej sytuacji o udzielenie wsparcia czy też ocenę sytuacji musi więc podążać za zmieniającymi potrzebami zwierzęcia, ale też opiekuna. To nie tylko wsparcie w planowaniu i działaniu, ale także wskazywanie, jakich działań należy zaniechać lub, ewentualnie, jak zmodyfikować swoje postępowanie. Rolą behawiorystów jest edukowanie opiekunów, by mogli oni lepiej zadbać o zwierzęta. Wiedza na temat zachowania zwierząt i sposobu, w jaki odczuwają świat, pozwala podejmować lepsze decyzje na każdym etapie ich życia. 

Obszary wymagające pomocy

Opiekun może potrzebowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy