Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 stycznia 2022

NR 27 (Styczeń 2022)

Pielęgnacja psa w zimie

0 178

Zima to czas, kiedy zmieniamy ubrania z letnich na cieplejsze. Nasze psy również mogą potrzebować odpowiedniej odzieży. Pojawiają się jednak wtedy wątpliwości. Kiedy założyć psu kurtkę? Jak dobrać odpowiednie ubranko? Co się dzieje z psami w zimie?

Dla kogo?

Ochrona psa w zimie to nie jest żaden wymysł ani fanaberia. Proces udomawiania psów sprawił, że ich potrzeby oraz tryb życia uległy zmianie. Wiele psów zostało sprowadzonych z ciepłych krajów, a wiadomo, że w Polsce mamy chłodniejsze pory roku. Na szczególną uwagę zasługują psy bezwłose (nagie peruwiańskie, meksykańskie, grzywacz chiński) oraz krótkowłose. Z kolei małe i miniaturowe psy, szczeniaki oraz starsze psy szybciej się wyziębiają. Dodatkowej ochrony wymagają również psy o smukłej budowie ciała, np. charty, ponieważ nie posiadają wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą. 

Odpowiedni wybór

Podstawowe objawy mogące świadczyć o wyziębieniu psiaka to drgawki, kulenie się i podnoszenie łapek. Dlatego przy wyborze ubranka nie należy kierować się wyłącznie gustem – najważniejsze są podstawowe potrzeby pupila. 

POLECAMY

Dopasowanie

Ubranko nie powinno krępować ruchów psa, musi bowiem mieć on swobodę biegania i załatwiania swoich potrzeb. Łapki oraz okolice ogona zawsze powinny być odkryte. Identycznie ma się sprawa, jeżeli chodzi o oczy, uszy czy głowę, ponieważ psy komunikują się między sobą poprzez mowę ciała – zbyt szczelnie okryty pupil może zostać źle odebrany przez inne psy. W następstwie zostanie natarczywie obwąchany, obszczekany, a nawet pogryziony. Pamiętajcie, że psy najlepiej widzą kolory żółty oraz niebieski. Najlepiej kupować więc ubranko w neutralnym kolorze.
Kurtka czy sweter dla psa powinny być idealnie dobrane. Ubranko ma przede wszystkim chronić zwierzaka przed zimnem. Zwróćcie uwagę, czy posiada warstwę ogrzewającą oraz nieprzemakalną. Z pewnością świetnie sprawdzi się również warstwa oddychająca, czyli membrana. Przykładowo sweterek zrobiony na drutach poza słodkim wyglądem nie będzie mieć żadnych wartości. Co gorsza, po przemoknięciu zacznie jeszcze bardziej wyziębiać psa. Warto też pomyśleć o materiale, który będzie można łatwo umyć i wyczyścić.
 

Czy wiesz, że...

Ubranko ma przede wszystkim chronić zwierzaka przed zimnem. Zwróćcie uwagę, czy posiada warstwę ogrzewającą oraz nieprzemakalną. Z pewnością świetnie sprawdzi się również warstwa oddychająca, czyli membrana. 
Warto też pomyśleć o materiale, który będzie można łatwo umyć i wyczyścić.


Wygląd

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to najlepiej sprawdzi się ubranko posiadające odblaski. Dzięki temu pies będzie widoczny nawet po zmroku. Warto też pamiętać, że metalowe zatrzaski, guziki czy suwaki przy niskiej temperaturze mogą spowodować odmrożenia. Najlepiej przed zakupem załóżcie ubranko na psa i sprawdźcie, czy bez problemu można podpiąć smycz do obroży lub szelek i czy są na to specjalne otwory. 

Przyzwyczajanie

Jednym psiakom nie będzie robić żadnej różnicy, czy mają coś na sobie, a inne po założeniu ubranka będą dostawały furii i mogą próbować je pogryźć. Ważne więc, by ćwiczyć jego zakładanie stopniowo i bez zmuszania psa do jego noszenia. Najważniejsze jest zbudowanie pozytywnego skojarzenia z ubrankiem. 

Etap I
Pokaż psu ubranko i pozwól mu je obwąchać. Połóż je na ziemi i rozsyp dookoła smakołyki. Dzięki temu powstanie pierwsze pozytywne skojarzenie: ubranko = smaczek. Nagradzaj psa za każdą próbę zbliżenia się do nowego przedmiotu.

Etap II
Teraz spróbuj namówić psa na przełożenie głowy przez ubranko. Nie rób niczego na siłę. Naprowadzaj psa smakołykami i chwal za każde włożenie głowy w materiał, stopniowo coraz dalej.

Etap III
Jeżeli Twój pies jest wrażliwy na dźwięki, to zapnij zatrzask, zaszeleść materiałem i w tym samym momencie daj mu ulubiony smakołyk. Po pewnym czasie z pewnością skojarzy sobie to pozytywnie.

Etap IV
Jeżeli po wszystkich etapach pies nie boi się już niczego związanego z ubrankiem i sam chętnie przekłada głowę przez odpowiedni otwór w nim, to możesz spróbować mu je założyć. Pierwszy raz zrób to w domu, gdzie czuje się bezpiecznie. Następnie rozrzuć smakołyki po podłodze i zachęć psa, aby troszkę się poruszał. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy i dopiero kiedy piesek poczuje się swobodnie w ubranku, możesz wyjść...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy