Bezpieczny transport zwierząt za granicę

Opieka i pielęgnacja

Transport zwierząt za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania. Znaczenie mają również docelowy kraj podróży oraz – niestety – rasa psa. Jak bezpiecznie przekraczać granicę? Jakie dokumenty są wymagane? Jak przygotować psa lub kota na stres z tym związany?

Przed wyjazdem zwierzę przede wszystkim musi zostać zaopatrzone w specjalny mikroczip. Praktycznie bezboleśnie wstrzykuje się go pod skórę, a następnie dokonuje internetowej lub stacjonarnej rejestracji. Jest to niezbędne nie tylko podczas podróżowania, ale również na co dzień. Zabezpiecza psa i zwiększa jego szansę na powrót do właścicieli w przypadku zgubienia się. Dzięki temu w schronisku lub lecznicy będzie można za pomocą czytnika sprawdzić dane właścicieli. Inną opcją oznaczenia psa jest tatuaż. Aktualnie jednak wykonuje się go coraz rzadziej, ponieważ zabieg jest bolesny i traumatyczny dla psa. 

Kolejną wymaganą formalnością jest zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Jest to znak, że zwierzę cieszy się dobrym zdrowiem oraz jest regularnie badane. Zazwyczaj musi być wykonane na 30 dni przed podróżą. Istotne są również paszport (ważny bezterminowo) bądź unijne świadectwo zdrowia (ważne przez 4 miesiące) – w przypadku podróży z państwa nienależącego do Unii Europejskiej. Wyrobicie go bez problemu w uprawnionej do tego lecznicy weterynaryjnej. W pr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy