Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie , Otwarty dostęp

21 września 2021

NR 25 (Wrzesień 2021)

Jak bezpiecznie i bezproblemowo spacerować z psem?

0 424

W tym artykule poruszymy temat spaceru. Większość opiekunów skarży się na problemy z psem, pojawiające się zaraz po przekroczeniu progu drzwi. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinien wyglądać prawidłowy spacer? Jak nawiązać odpowiednią komunikację?

Zacznijmy od podstaw. Wyjście z psem zaczyna się już od naszego ubierania, brania smyczy do ręki oraz nastawienia. Psy doskonale wyczuwają nasze emocje i wiedzą, kiedy zbliża się pora spaceru. Czy zdarzyło Wam się mówić do pupila: „Idziemy na spacerek? Chodź szybciutko, idziemy, a gdzie masz smycz?”. Już samo takie nastawienie powoduje wzrost pobudzenia u psa. Kolejna sprawa to ciągnięcie. Jeżeli schodzicie po schodach czy idziecie przez klatkę, wręcz biegnąc za psem, który ciągnie jak parowóz, to popełniacie kolejny błąd. W tym momencie psiak nakręca się jeszcze bardziej, co skutkuje wzrostem emocji i tak podniesionych już od kilku minut.

POLECAMY

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Szarpanie, wyrywanie się, szczekanie – brzmi jak koszmar, prawda? Wasz spacer z pupilem wcale nie musi tak wyglądać! Wystarczy jedynie odrobina pracy, konsekwencji i przede wszystkim cierpliwości. Nauka chodzenia na luźnej smyczy jest bardzo ważna. Ułatwia to życie nie tylko Wam, ale też zwierzakowi. Oczywiście, najlepiej zacząć jak najszybciej. Jednak nie martwcie się – dorosłego psa, który ciągnie jak czołg, też można oduczyć złego zachowania. Ważne jest, aby nie mylić chodzenia na luźnej smyczy z chodzeniem przy nodze. W pierwszym przypadku psiak może swobodnie wąchać, załatwiać swoje potrzeby itp. Przy nodze pies musi być bardziej skoncentrowany i trzymać się ciągle przy przewodniku.

Ćwiczenie 1
Nazywana potocznie metodą „drzewka” polega na zatrzymywaniu się i czekaniu, gdy tylko pies pociągnie. Ruszamy dopiero w momencie, gdy smycz się rozluźni lub pies spojrzy na nas. Jeżeli pies ma nawyk szarpania i potrafi godzinami stać napięty, to ćwiczenie w jego przypadku może się nie sprawdzić.

Ćwiczenie 2
Idziemy z psem normalnym tempem i nagle cmokamy. Następnie ruszamy w przeciwną stronę. Nie zmieniamy tempa marszu, nie oglądamy się na psa. To pupil musi się dostosować do nas. Z początku może ograniczyć się to do kilku kroków. Z czasem pies powinien zrozumieć, że poprzez napięcie smyczy nie osiągnie swojego celu.

Ćwiczenie 3
Kładziemy garść smakołyków na ziemi, kilka metrów przed psem. Powoli razem z psem podchodzimy do nich. Gdy tylko pies pociągnie za smycz, wracamy do punktu startu. Wtedy zaczynamy od nowa, kolejną próbę – i tak do skutku. Pies nauczy się w ten sposób, że wyłącznie idąc na luźnej smyczy, dostanie nagrodę. Nie muszą to być tylko smakołyki – może to być również ulubiona zabawka lub drugi opiekun. Chodzi o silną motywację i coś, co sprawi psu dużą radość.
Czas treningu zależy zarówno od psa, jak i opiekuna. Wiadomo, że szczeniaki nauczą się dużo szybciej niż dorosłe psy, które mają już utrwalony nawyk ciągnięcia. Nie zapominajcie o konsekwencji i cierpliwości, bo warto.

Wybiegi dla psów

Wiele osób ma wątpliwości odnośnie do korzystania z wybiegów. Tymczasem miejsca te same w sobie nie są złe, ale, niestety, postępowanie niektórych ludzi już tak. Psy na małych przestrzeniach szybko się nudzą, nakręcają się za mocno zabawą i innym psem, przez co czasami dochodzi do sprzeczek.
Błędne jest założenie, że skoro pies pobiegał, to, kolokwialnie mówiąc, spacer mamy z głowy. Takie działanie powoduje zazwyczaj straszną fiksację psa na wybieg. Tylko tam ma wolność oraz styczność z psimi kolegami. Następstwem tego jest ciągnięcie w to miejsce, pies staje się nakręcony i pobudzony.
Ile razy spotkaliście się z sytuacją, że nikt nie zapytał, czy może do Was dołączyć? Czy Wasz pies jest agresywny, czy może bawić się z innymi, za ile możecie się wymienić na wybiegu, czy suczka ma cieczkę itp.? Wybieg to dobro wspólne, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie narażać psów na niebezpieczeństwo. Wiele psów miewa również problemy z zakończeniem niechcianej zabawy, ponieważ często opiekun jest zajęty np. rozmową i nie zwraca uwagi na potrzeby psa.
 

Czy wiesz, że...

Linka treningowa świetnie nadaje się do nauki przywołania. Dzięki niej pies ma dużą swobodę, a właściciel kontrolę nad pupilem. Trening najlepiej zacząć od znalezienia miejsca z jak najmniejszą ilością rozproszeń, tak aby pies mógł się skupić na właścicielu.


Sprzęt spacerowy

W sklepie zoologicznym znajdziecie mnóstwo wersji szelek, obroży i smyczy. Akcesoria te powinny zostać odpowiednio dobrane do psa. Ani obroża, ani szelki nie powinny być za luźne, obracać się czy umożliwiać psiakowi wyswobodzenie się i ucieczkę. Najważniejsze jest jednak, aby odpowiednio używać sprzętu spacerowego i nie wyrządzić psu krzywdy. Obroże skórzane zalecane są dla większych psiaków, gdyż dla maluchów będą za ciężkie. Przy nich lepiej się sprawdzą obroże materiałowe czy nylonowe. Zaleca się również podszycie polarowe, które pozwoli uniknąć zadrapań i otarć. Jeżeli chodzi o rodzaj zapięcia, to tutaj również trzeba chwili rozwagi. Obroża zatrzaskowa na dużym i silnym psie będzie się rozciągać przy każdym pociągnięciu. Lepiej więc wybrać metalową klamrę. W sprawie szelek fizjoterapeuci są zgodni i zdecydowanie polecają typ guard. Nie blokują żadnych ruchów, nie wpływają negatywnie na stawy i nadają się dla każdego psiaka. Zapewniają największy komfort i bezpieczeństwo. 
Smycz najlepiej wybrać przepinaną, ponieważ umożliwia regulację długości w zależności od ćwiczeń, wygodną dla Waszych rąk i nie za ciężką. Długość optymalna to 2–3 m. Jeżeli chodzi o smycz flexi, to warto przemyśleć wybór. Tego typu smycz uczy psa ciągnięcia, uniemożliwia komunikację, jest stale napięta, może nam wypaść z ręki i uderzyć psa i go wystraszyć. Ponadto ściąganie psa do siebie w przypadku zagrożenia – np. spotkania z innym psem czy kotem – jest uciążliwe, a reakcja może okazać się opóźniona.
Linka treningowa z powodzeniem może zastąpić smycz, zwłaszcza gdy nie możemy puścić psa luzem, w okolicy nie m...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy