Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Jak dbać o higienę jamy ustnej u kotów i psów?

0 90

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, muszą dbać o swoje zęby i jamę ustną, ponieważ zaniedbanie podstawowej higieny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co więc warto wiedzieć na ten temat, jakie produkty są dostępne na rynku oraz jak zapobiegać wszelkim chorobom jamy ustnej?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia próchnicy. Jest to rozkładanie się twardych substancji zęba na skutek bakteryjnej fermentacji węglowodanów. Próchnica u zwierząt udomowionych występuje bardzo rzadko. W przypadku psów dotyka ona 5%. Wynika to diety ubogiej w cukry, a bogatej w białka oraz węglowodany. Jeżeli odpowiednio będziemy karmić nasze pupile, dobrze zbilansowaną karmą, to praktycznie nie istnieje ryzyko wystąpienia u nich próchnicy. Dodatkowo psie oraz kocie zęby znacznie różnią się od ludzkich. U zwierząt kształt uzębienia  przypomina stożek i nie sprzyja zaleganiu pokarmu w bruzdach, z wyjątkiem pierwszych zębów trzonowych. To właśnie one zazwyczaj zmagają się z próchnicą, jeżeli się już pojawi. Dodatkową ochronę przeciw próchnicy stanowi ślina czworonogów, która posiada wysokie pH, tym samym opóźniając proces powstawania próchnicy. Kolejną tarczą ochronną u psów i kotów jest inna, bardziej zróżnicowana flora bakteryjna jamy ustnej niż u ludzi. To wszystko powoduje, że zwierzęta o wiele rzadziej zmagają się z próchnicą niż ludzie. Istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że nasz pupil będzie musiał się mierzyć z tą chorobą.

Skutki uboczne osadu na zębach

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do przeróżnych chorób, w tym pojawienia się kamienia nazębnego. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby pozostaje jedynie usuwanie osadu pod narkozą, co zawsze wiąże się ze stresem dla pupila. Kamień powstaje z płytki nazębnej gromadzącej się z resztek pokarmu oraz bakterii. Na zębach pojawia się osad koloru żółtego lub brązowego w wyniku twardnienia płytki po kontakcie ze śliną zawierającą sól. Konsekwencją powstawania kamienia nazębnego często jest zapalenie dziąseł. Ten stan z kolei może doprowadzić do paradontozy i zaniku dziąseł.

Dziąsła zaczynają krwawić, a bolesne miejsca skutecznie odciągają pupila od jedzenia. W ekstremalnych i nieleczonych przypadkach często dochodzi do infekcji wtórnej. Taka infekcja oznacza idealne źródło do kumulowania się bakterii, które później przedostają się do krwiobiegu, powodując uszkodzenia serca, wątroby, nerek, a nawet płuc. W efekcie zwierzę może nabawić się przewlekłej anginy, zapalenia płuc, spojówek, wątroby, żołądka, jelit, a nawet wsierdzia. Dlatego należy regularnie chodzić z psem oraz kotem do weterynarza, bądź samemu kontrolować stan uzębienia zwierzaków.

Najczęstsze objawy

Problem z naszymi pupilami jest taki, że nigdy nie powiedzą nam, co im dokładnie dolega. Oczywiście pokazują pewne symptomy, te jednak często bywają mylnie odczytywane przez opiekunów. W przypadku zębów sprawa jest nieco łatwiejsza. Po pierwsze, możemy po prostu zajrzeć do pyszczka naszego zwierzaka i dokładnie obejrzeć zęby. Po drugie, zazwyczaj bólowi jamy ustnej towarzyszą apatia, brak apetytu i osowiałość. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Naturalny kolor psich i kocich zębów to kolor kości słoniowej albo czysta biel. Kiedy zauważysz, że zęby powoli tracą swój naturalny kolor, to koniecz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy