Stawy: sprawdzone sposoby na jesienne dolegliwości

Opieka i pielęgnacja

Wiele prawdy zawarte jest w stwierdzeniu, że każda pora roku rządzi się swoimi prawami. O ile zazwyczaj ciepłe i przyjazne pogodowo miesiące sprzyjają ruchowi na świeżym powietrzu, to nadejście jesieni zazwyczaj skraca długość spacerów, szczególnie gdy na horyzoncie pojawiają się krótsze, zimniejsze dni, często dodatkowo „uprzyjemnione” zrywnym wiatrem i zimnym deszczem. Jak mądrze przygotować się na nadejście dosyć melancholijnego i słotnego kwartału? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę aktywności czworonoga, ale także zapoznać się z możliwymi schorzeniami, które bardzo często budzą się wraz z nadejściem pierwszych chłodów.

Od pogody w bardzo dużej mierze zależy rodzaj aktywności, jaką podejmujemy z psem. Pora roku będzie więc determinowała poziom satysfakcji czworonoga z uprawianego sportu, ale również wymagała od opiekunów dokładnej kontroli przebiegu treningu, szczególnie jeśli odbywa się on w zimie lub w lecie. Pewne rodzaje wysiłku fizycznego są wysoce niewskazane do podejmowania w czasie skrajnych temperatur, w głównej mierze wtedy, gdy pupil boryka się z problemami zdrowotnymi. Wówczas to właśnie ten nieco zimniejszy okres jesienny może okazać się niezwykle atrakcyjny i zachęcać do wspólnych, dynamicznych zabaw na świeżym powietrzu.

Często krótszy dzień oraz mały udział sprzyjającej pogody zniechęca opiekunów do korzystania z dobrodziejstw ruchu fizycznego. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że następstwem jesieni są jeszcze skąpsze w udział słońca i dużo chłodniejsze, zimowe dni. Niestety, takie rozluźnienie i odpuszczenie aktywności przypadające na jesień stanowi często prostą drogę do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim, j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy