Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

19 września 2022

NR 31 (Wrzesień 2022)

Stawy: sprawdzone sposoby na jesienne dolegliwości

0 96

Wiele prawdy zawarte jest w stwierdzeniu, że każda pora roku rządzi się swoimi prawami. O ile zazwyczaj ciepłe i przyjazne pogodowo miesiące sprzyjają ruchowi na świeżym powietrzu, to nadejście jesieni zazwyczaj skraca długość spacerów, szczególnie gdy na horyzoncie pojawiają się krótsze, zimniejsze dni, często dodatkowo „uprzyjemnione” zrywnym wiatrem i zimnym deszczem. Jak mądrze przygotować się na nadejście dosyć melancholijnego i słotnego kwartału? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę aktywności czworonoga, ale także zapoznać się z możliwymi schorzeniami, które bardzo często budzą się wraz z nadejściem pierwszych chłodów.

Od pogody w bardzo dużej mierze zależy rodzaj aktywności, jaką podejmujemy z psem. Pora roku będzie więc determinowała poziom satysfakcji czworonoga z uprawianego sportu, ale również wymagała od opiekunów dokładnej kontroli przebiegu treningu, szczególnie jeśli odbywa się on w zimie lub w lecie. Pewne rodzaje wysiłku fizycznego są wysoce niewskazane do podejmowania w czasie skrajnych temperatur, w głównej mierze wtedy, gdy pupil boryka się z problemami zdrowotnymi. Wówczas to właśnie ten nieco zimniejszy okres jesienny może okazać się niezwykle atrakcyjny i zachęcać do wspólnych, dynamicznych zabaw na świeżym powietrzu.

Często krótszy dzień oraz mały udział sprzyjającej pogody zniechęca opiekunów do korzystania z dobrodziejstw ruchu fizycznego. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że następstwem jesieni są jeszcze skąpsze w udział słońca i dużo chłodniejsze, zimowe dni. Niestety, takie rozluźnienie i odpuszczenie aktywności przypadające na jesień stanowi często prostą drogę do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim, jeśli zwierzę boryka się z problemami różnego rodzaju, zaniechanie dotychczasowych treningów może skutecznie zniszczyć wszystkie wypracowane do tej pory efekty. 

POLECAMY

W tym nierzadko melancholijnym okresie należy również pamiętać o zwierzętach, które zmagają się z chorobami kostno-stawowymi. Ta grupa czworonogów jest najbardziej narażona na nieprzyjemne oraz uciążliwe skutki nastania jesieni, gdyż mogą one odczuwać duży dyskomfort związany z wahaniami pogody. 

Osteoarthritis – choroba, która daje o sobie znać szczególnie jesienią

Choroba zwyrodnieniowa stawów, nazywana również osteoarthritis (OA), należy do grona nieuleczalnych schorzeń w obrębie tych struktur. Objawia się występowaniem postępujących zmian zwyrodnieniowych, które w efekcie doprowadzają do różnych form przedwczesnej niepełnosprawności ruchowej. Dotychczas opisano bardzo wiele czynników ryzyka sprzyjających pojawieniu się tego schorzenia. Wśród nich można wyróżnić: wiek, masę ciała, przebyte urazy czy aktywność sportową. Nie bez znaczenia pozostają również obciążenia genetyczne. Główną przyczyną powstawania tych zmian są zaburzenia równowagi pomiędzy procesami niszczenia a regeneracji struktury chrząstki stawowej. Zdegenerowana i uszkodzona chrząstka w stawie ulega coraz większemu rozrzedzeniu, prowadząc do pojawienia się stanu zapalnego. Zapalenie to doprowadza do dalszego pogłębiania zmian zwyrodnieniowych i potęgowania objawów związanych z chorobą. 

 

Pośród wszystkich grup wiekowych psów najbardziej narażone na opisywane skutki są pacjenci geriatryczni. Z wiekiem bardzo często dochodzi do pogorszenia lub ujawnienia się objawów i skutków choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to może dotyczyć zarówno pojedynczych stawów, jak i mieć charakter uogólniony. 


Niestety, ta druga forma spotykana jest częściej. Wprawdzie nie jest powiedziane, że u każdego zwierzęcia w starszym wieku na pewno rozwiną się opisywane objawy, jeśli jednak pojawią się pierwsze symptomy, należy niezwłocznie dążyć do zmniejszania ich dotkliwości, pamiętając, że pies cierpiący z powodu choroby nie może skarżyć się na ból ani sam sobie pomóc. Oznacza to, że to w gestii opiekuna pozostaje zapewnienie pupilowi zdrowotnego wsparcia. Poza podstawowym schematem leczenia chorób układu ruchu dobrą praktyką jest także leczenie wspomagające. W tym miejscu właściciel ma wybór bardzo wielu jego form. Do rozważenia jest między innymi wprowadzenie substancji o działaniu chondroprotekcyjnym do podstawowej diety psa przy jednoczesnym utrzymaniu właściwego poziomu jego aktywności fizycznej.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób układu ruchu

Pozostając w wątku aktywności fizycznej, nie sposób pominąć niechlubną rolę, jaką odgrywają nadwaga i otyłość w patogenezie chorób układu kostno-stawowego. Otyłość jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka pojawienia się choroby zwyrodnieniowej stawów, a przy tym pozostaje stosunkowo łatwa do wyeliminowania. Im większa masa ciała, tym większy nacisk na staw. Psy w dużej mierze poruszają się, kładąc nacisk na kończyny piersiowe. W związku z tym w przypadku występowania otyłości nadmiernie przeciążone są stawy przednich łap – nadgarstkowe, łokciowe czy ramienne. Nie oznacza to jednak, że nadmierna masa ciała pozostaje bez wpływu na inne stawy zwierzęcia. W podobnym stopniu na uszkodzenia narażone są również stawy biodrowe, kolanowe czy stawy kręgosłupa. Nadmierne przeciążanie opisywanych struktur z czasem prowadzić może do występowania stanów zapalnych, a później do pojawiania się zmian zwyrodnieniowych. Powstające zwyrodnienia, jeśli już się pojawią, nie są możliwe do usunięcia żadnymi znanymi metodami. Należy mieć świadomość, że nadmierne obciążenie chorych stawów znacznie pogarsza ich stan, jednocześnie wzmagając bolesność. 

Jak pomóc zredukować ból?

Osteoartritis – ze względu na złożony patomechanizm powstawania oraz przewlekły charakter – wymaga podjęcia wielokierunkowego działania. Przede wszystkim podstawą leczenia powinna być odpowiednio dobrana przez lekarza weterynarii terapia. Powinna ona nie tylko obejmować farmakoterapię, ale także skupiać się na fizjoterapii, rehabilitacji oraz zabiegach medycyny regeneracyjnej, których przykładami są terapia osoczem bogatopłytkowym czy iniekcje dostawowe. Duża liczba opiekunów zwierząt cierpiących na OA zastanawia się nad innymi możliwościami wsparcia swojego pupila w walce z chorobą. Bardzo wielu z nich decyduje się na wprowadzenie suplementacji, która (jeśli prowadzona jest w odpowiedni sposób) w wielu przypadkach wpływa pozytywnie na organizm zwierzęcia. Istnieje kilka podstawowych składników, których stosowanie z naukowego punktu widzenia może być zasadne w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów. Mogą one być dostarczane zarówno w formie gotowych suplementów diety, jak i jako dodatek do karmy podstawowej, co znacznie zmniejsza koszty i eliminuje trudności związane z podawaniem zwierzęciu dodatkowych tabletek czy syropów. 

Suplementacja zwierząt z OA

Najczęściej utożsamianymi ze zdrowiem stawów składnikami są chondroityna i glukozamina. Oba opisywane związki stanowią podstawowy element budulcowy chrząstki pokrywającej stawy człowieka i zwierząt. Glukozamina to składnik chrząstki i płynu maziowego. Płyn ten wypełnia jamy stawowe i w fizjologicznych warunkach odżywia chrząstkę stawową. Jej naturalnym źródłem są przede wszystkim skorupiaki (krewetki, kraby, raki). Substancja ta sto...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy