Wakacje z psem

Opieka i pielęgnacja

Wiosna i lato skłaniają właścicieli psów do częstszych spacerów z pupilami i przeprowadzania intensywniejszych treningów w terenie. Czworonogi mogą nam towarzyszyć także w czasie wakacyjnych wyjazdów. Jak przygotować się do letnich aktywności z psem, aby zadbać o jego bezpieczeństwo?

Eskapady, eksploracje nowych terenów oraz spotkania w gronie przyjaciół (zarówno ludzi, jak i psów) oprócz przyjemności niosą za sobą zagrożenia. Okazuje się, że wcale nie jest ich mało, a nieprzyjemności mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Zwłaszcza w wypadku psów sytuacje niebezpieczne na łonie natury i w grupie czworonogów są, niestety, częstym zjawiskiem. Dlatego też autorka ma nadzieję namówić odpowiedzialnych opiekunów zwierząt do skompletowania apteczki pierwszej pomocy oraz, co najistotniejsze, zabierania jej ze sobą na każdy dłuższy wypad z psami. We wcześniejszym numerze „Animal Expert” wspomniane zostały zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. W tym miejscu pragnę przypomnieć, iż pierwsza pomoc nie ogranicza się do typowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale jest nią także każde działanie mające na celu ochronę zdrowia i życia żywej istoty.

POLECAMY

Zagrożenia podczas spacerów

Aktywność fizyczna, czas spędzony poza domem i spotkania w grupie innych zwierząt mogą wiązać się z wystąpieniem ewentualnych sytuacji niebezpiecznych, w których właściciel musi radzić sobie sam. W sytuacji zagrożenia zdrowia człowieka możemy liczyć na zespół ratownictwa medycznego, zaś kiedy ranne jest zwierzę, z przykrością należy stwierdzić, iż wszystko zależy od nas samych oraz współpracy z lekarzem weterynarii. Trudno przytoczyć wszystkie możliwe groźne sytuacje, jakie mogą nas spotkać, jednakże zdecydowanie najczęściej spotykane zdarzenia to:

  • Skaleczenia – człowiek zabrnął ze swoim bałaganem tak daleko, że ciężko czuć się bezpiecznie nawet głęboko w górach, w lesie czy nad morzem. Rozrzucone szkła, rozbite butelki, puszki, kable i inne odpady to już, niestety, nieodłączny element naszego krajobrazu. Te śmieci są ogromnym zagrożeniem dla zwierząt towarzyszących – najczęściej są przyczyną rozciętych przestrzeni międzypalcowych, okolic nadgarstków czy stawów skokowych, choć nie można wykluczyć także innych urazów.
  • Pogryzienia – konflikty w dużej grupie psów mogą się zdarzyć zaws...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy