Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Wakacje z psem

Wiosna i lato skłaniają właścicieli psów do częstszych spacerów z pupilami i przeprowadzania intensywniejszych treningów w terenie. Czworonogi mogą nam towarzyszyć także w czasie wakacyjnych wyjazdów. Jak przygotować się do letnich aktywności z psem, aby zadbać o jego bezpieczeństwo?

Eskapady, eksploracje nowych terenów oraz spotkania w gronie przyjaciół (zarówno ludzi, jak i psów) oprócz przyjemności niosą za sobą zagrożenia. Okazuje się, że wcale nie jest ich mało, a nieprzyjemności mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie. Zwłaszcza w wypadku psów sytuacje niebezpieczne na łonie natury i w grupie czworonogów są, niestety, częstym zjawiskiem. Dlatego też autorka ma nadzieję namówić odpowiedzialnych opiekunów zwierząt do skompletowania apteczki pierwszej pomocy oraz, co najistotniejsze, zabierania jej ze sobą na każdy dłuższy wypad z psami. We wcześniejszym numerze „Animal Expert” wspomniane zostały zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. W tym miejscu pragnę przypomnieć, iż pierwsza pomoc nie ogranicza się do typowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale jest nią także każde działanie mające na celu ochronę zdrowia i życia żywej istoty.

Zagrożenia podczas spacerów

Aktywność fizyczna, czas spędzony poza domem i spotkania w grupie innych zwierząt mogą wiązać się z wystąpieniem ewentualnych sytuacji niebezpiecznych, w których właściciel musi radzić sobie sam. W sytuacji zagrożenia zdrowia człowieka możemy liczyć na zespół ratownictwa medycznego, zaś kiedy ranne jest zwierzę, z przykrością należy stwierdzić, iż wszystko zależy od nas samych oraz współpracy z lekarzem weterynarii. Trudno przytoczyć wszystkie możliwe groźne sytuacje, jakie mogą nas spotkać, jednakże zdecydowanie najczęściej spotykane zdarzenia to:

  • Skaleczenia – człowiek zabrnął ze swoim bałaganem tak daleko, że ciężko czuć się bezpiecznie nawet głęboko w górach, w lesie czy nad morzem. Rozrzucone szkła, rozbite butelki, puszki, kable i inne odpady to już, niestety, nieodłączny element naszego krajobrazu. Te śmieci są ogromnym zagrożeniem dla zwierząt towarzyszących – najczęściej są przyczyną rozciętych przestrzeni międzypalcowych, okolic nadgarstków czy stawów skokowych, choć nie można wykluczyć także innych urazów.
  • Pogryzienia – konflikty w dużej grupie psów mogą się zdarzyć zawsze. Tutaj kluczem jest duża doza rozsądku właścicieli przebywających ze sobą zwierząt oraz kontrolowanie sytuacji, chociaż mimo skupionej uwagi mogą pojawić się momenty trudne, w których napięcie między psami da upust w postaci walki. Rany po bójkach są różne i niekiedy to kwestia jedynie otarć, ale bywają i takie sytuacje, kiedy rany są szarpane i głębokie – wtedy istotne jest zabezpieczenie krwawiących ran oraz pomoc lekarza weterynarii.
  • Udar cieplny – spacery w temperaturze w cieniu powyżej 25ºC mogą być już niebezpieczne dla psów, zwłaszcza tych znajdujących się w grupie ryzyka. Należy zwrócić uwagę, aby podczas spaceru w ciepłe dni pies miał możliwość schłodzenia się lub schowania w cieniu, a także dostęp do świeżej wody. Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na poważne objawy, takie jak zataczanie się, apatia, wymioty, biegunka, silne dyszenie. W takiej sytuacji zawsze priorytetem jest zmierzenie temperatury wewnętrznej ciała psa.
  • Połknięcie niepożądanych przedmiotów/substancji – w wypadku psów to bardzo częste zjawisko, także podczas spacerów. Rozrzucone śmieci i odpadki są ogromną pokusą dla czworonogów, wiele z nich chętnie korzysta z pozostawionych „prezentów”. W sytuacji gdy jesteśmy świadkami, jak pies na naszych oczach zjada coś niepożądanego lub zdarzyło się to parę minut wcześniej, mamy możliwość sprowokowania wymiotów. Zawsze należy tutaj rozważyć, na ile niebezpieczne jest to, co zjadł pies, i czy korzystniejsze dla jego zdrowia będzie zwrócenie „zdobyczy”. Należy pamiętać, że nigdy nie wolno prowokować wymiotów, kiedy pies połknął coś ostrego lub kości – niosłoby to za sobą zbyt duże ryzyko okaleczenia przełyku lub utknięcia w nim przeszkody. Wymioty możemy wywołać, jeżeli nie minęło więcej niż godzina od spożycia niepożądanego przedmiotu. Do tego celu możemy użyć wody utlenionej podanej do pyska w ilości 1 ml/kg – po kilku minutach pies powinien zacząć wymiotować. Jeżeli opiekun nie jest pewny, jak zareagować na zjedzenie „czegoś” przez psa, warto skorzystać z telefonu do lekarza weterynarii i skonsultować sytuację. 
  • Kontuzje/gorączki – zwiększona aktywność fizyczna zawsze niesie za sobą ryzyko urazu lub nagłego pogorszenia samopoczucia, związanego chociażby z przesileniem. W wypadku urazów zabezpieczamy miejsce obolałe, zaś jeżeli chodzi o złe samopoczucie, zawsze priorytetem jest mierzenie temperatury w odbycie (prawidłowa temperatura psa to 38,5ºC). Jeżeli temperatura jest podwyższona, sięgająca 39ºC i wyżej, trzeba podać leki przeciwgorączkowe (tylko takie przeznaczone dla psa!) i skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia źródła problemu. Należy pamiętać, że nie wolno stosować u psów i kotów leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi – są one toksyczne dla zwierząt. Zamiast efektu zbicia gorączki możemy uzyskać objawy związane z zatruciem (m.in. krwotoczne zapalenie przewodu pokarmowego).

Zanim wyjedziemy…

Planując eskapady bądź wakacje w towarzystwie psów, należy przede wszystkim odpowiednio je do tego przygotować. W praktyce oznacza to, że musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. I tak też rozpoczynamy dział...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy