Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej

0 3105
 1. Zamknięta klatka. Wstaw klatkę do mieszkania jako nowy element otoczenia. Zostaw ją zamkniętą, niech pies zapozna się i oswoi z nowym przedmiotem. 
  Czas trwania ćwiczenia: 1 dzień
   
 2. Otwarta klatka. Otwórz klatkę i pozwól psu zapoznać się z nią w takiej wersji. Nie mów, żeby wszedł do środka, nie zachęcaj, w ogóle nie zwracaj na nią uwagi. Daj psu całkowitą swobodę. 
  Czas trwania ćwiczenia: 1 dzień

  Przekładamy ulubione posłanie psa do klatki. Dodatkowo można włożyć kocyk przesiąknięty naszym zapachem, z którym wcześniej spaliśmy około dwóch nocy.
   
 3. Trening oswajania. Klatka jest otwarta. Poukładaj smaczki wokół niej i zachęć psa do ich konsumpcji. Dobrze, żeby pies, zdobywając smaczki, musiał dotknąć nosem klatki. Nagradzaj go pochwałą za każdy zjedzony smaczek („dobry pies!”). Stopniowo umieszczaj smaczki w klatce. Na początku przy wejściu i potem coraz głębiej. Za każdym razem nagradzaj psa pochwałą. 
  Czas trwania ćwiczenia: 2 dni (wykonać kilkanaście powtórzeń)
  W międzyczasie, poza treningami, klatka jest wciąż otwarta. Pies może do niej wchodzić, kiedy chce – za każdym razem, jak wejdzie lub zajrzy do klatki, nagradzamy go smaczkiem (jak zdążymy – mamy na to 2 sekundy) lub pochwałą.
   
 4. Nauka wchodzenia do klatki. Trzymając dłoń pełną smaczków przy nosie psa, naprowadzaj go do klatki. Daj psu smakołyk z garści przy każdym jego ruchu w kierunku klatki. Na początku może to być wyciągnięcie łba, potem przestawienie kolejnej łapy. Gdy pies wejdzie czterema łapami do środka – wypuść z dłoni wszystkie smaczki (budujemy pozytywne skojarzenia: „wszedłem do klatki i tu nagle tyle pyszności!”). 
  Czas trwania ćwiczenia: 1–2 dni (wykonać kilkanaście powtórzeń)

  Codzienną dawkę karmy podajemy psu w klatce – już zawsze.
   
 5. Wchodzenie na komendę. Naprowadzaj psa do klatki dłonią, w której trzymasz smakołyk, ale daj mu go tylko wtedy, gdy cały wejdzie do środka (cztery łapy na posłaniu). Po kilkunastu powtórzeniach naprowadź psa pustą ręką do klatki i, gdy wejdzie do środka, daj mu smakołyk z drugiej ręki (nie zapominaj o pochwałach). Po kilkunastu powtórzeniach dodaj komendę „do klatki” i doszlifuj gest. 
  Czas trwania ćwiczenia: 2 dni (wykonać kilkadziesiąt powtórzeń)
   
 6. Przymykanie. Do tego zadania przyda się miska z dzienną dawką karmy, zabawki typu kong lub jadalne gryzaki, których rozpracowanie zajmie psu dłuższą chwilę.. Skieruj psa do klatki i daj mu konga/miskę. Gdy pies zajmie się jedzeniem, przymknij delikatnie drzwi. Gdy skończy jeść, otwórz je. Nie bądź zbyt entuzjastyczny – to mają być dla psa normalne sytuacje. Entuzjazm lepiej okazywać, gdy pies wchodzi do klatki. Po kilkunastu powtórzeniach, jeśli pies zachowuje się spokojnie w zamkniętej klatce, wydłużaj czas. Na tym etapie bądź wciąż w zasięgu wzroku psa. 
  Czas trwania ćwiczenia: 2–4 dni
  Nie utrzymuj kontaktu wzrokowego z psem w klatce, nie mów do niego.
  Gdyby pies zaczął popiskiwać lub szczekać – nie wypuszczaj go od razu! To najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić. Poczekaj, aż pies się uspokoi (choćby na moment), i dopiero wtedy go wypuść.
  Takie zachowanie psa może oznaczać, że trening nie był wystarczająco długi/rzetelny. 
  Należy wtedy wrócić do wcześniejszych ćwiczeń i je na nowo przepracować.
   
 7. Zostawianie samego. Gdy pies już chętnie wchodzi do klatki, zostaje w niej zamknięty, czas przystąpić do pozostawiania go w klatce pod naszą nieobecność. Zaproś psa do klatki, daj mu coś do jedzenia na dłużej, zamknij drzwiczki. Gdy pies zaangażuje si...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy