Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej

0 46
 1. Zamknięta klatka. Wstaw klatkę do mieszkania jako nowy element otoczenia. Zostaw ją zamkniętą, niech pies zapozna się i oswoi z nowym przedmiotem. 
  Czas trwania ćwiczenia: 1 dzień
   
 2. Otwarta klatka. Otwórz klatkę i pozwól psu zapoznać się z nią w takiej wersji. Nie mów, żeby wszedł do środka, nie zachęcaj, w ogóle nie zwracaj na nią uwagi. Daj psu całkowitą swobodę. 
  Czas trwania ćwiczenia: 1 dzień

  Przekładamy ulubione posłanie psa do klatki. Dodatkowo można włożyć kocyk przesiąknięty naszym zapachem, z którym wcześniej spaliśmy około dwóch nocy.
   
 3. Trening oswajania. Klatka jest otwarta. Poukładaj smaczki wokół niej i zachęć psa do ich konsumpcji. Dobrze, żeby pies, zdobywając smaczki, musiał dotknąć nosem klatki. Nagradzaj go pochwałą za każdy zjedzony smaczek („dobry pies!”). Stopniowo umieszczaj smaczki w klatce. Na początku przy wejściu i potem coraz głębiej. Za każdym razem nagradzaj psa pochwałą. 
  Czas trwania ćwiczenia: 2 dni (wykonać kilkanaście powtórzeń)
  W międzyczasie, poza treningami, klatka jest wciąż otwarta. Pies może do niej wchodzić, kiedy chce – za każdym razem, jak wejdzie lub zajrzy do klatki, nagradzamy go smaczkiem (jak zdążymy – mamy na to 2 sekundy) lub pochwałą.
   
 4. Nauka wchodzenia do klatki. Trzymając dłoń pełną smaczków przy nosie psa, naprowadzaj go do klatki. Daj psu smakołyk z garści przy każdym jego ruchu w kierunku klatki. Na początku może to być wyciągnięcie łba, potem przestawienie kolejnej łapy. Gdy pies wejdzie czterema łapami do środka – wypuść z dłoni wszystkie smaczki (budujemy pozytywne skojarzenia: „wszedłem do klatki i tu nagle tyle pyszności!”). 
  Czas trwania ćwiczenia: 1–2 dni (wykonać kilkanaście powtórzeń)

  Codzienną dawkę karmy podajemy psu w klatce – już zawsze.
   
 5. Wchodzenie na ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy