Jak ocenić nastrój psa? Analiza przypadków i wybrane kierunki terapii - cz. 2

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

W poprzednim numerze opisywałem, jak ważny jest wpływ nastroju psa na zachowanie problemowe, oraz wskazywałem różnice między emocjami a nastrojem. W tym tekście na podstawie trzech przykładów opiszę wybrane kierunki terapii w przypadku obniżonego nastroju u naszego ulubieńca.

Przypomnijmy, że nastrój różni się od emocji, które można określić jako odczucia chwilowe, tym, iż jest stanem trwającym dłużej. Emocje mają istotny wpływ na nastrój – można powiedzieć, że emocje utrzymujące się długofalowo to ważny element składowy nastroju. W sytuacji gdy nastrój zwierzęcia jest obniżony, zachowania problemowe mogą być silniejsze, bodziec o mniejszym natężeniu może wywołać silniejszą reakcję, zatem w dużym stopniu wpływa to na większą reaktywność psa.

Obniżony nastrój często kojarzy się ze smutkiem, przygnębieniem czy depresją. Warto jednak pamiętać, że u psów obniżony nastrój może się objawiać także stanem podenerwowania, mniejszej odporności na frustrację czy też większą reaktywnością i pobudliwością. W takich sytuacjach możemy mówić o stanie tzw. frustracyjnego wigoru. Tego typu stany często występują u psów z natury bardziej ekstrawertycznych, takich jak teriery czy rasy psów pasterskich, ale nie jest to regułą. W swojej pracy spotykałem także teriery w stanie długotrwającego smutku, depresji. Co ważne, obniżony nastrój może się utrzymywać miesiącami, a nawet latami, może też występować o określonych porach dnia czy przez kilka dni lub kilka godzin. Ponieważ swoje teksty staram się opierać na bazie doświadczeń w pracy z psami problemowymi, w artykule opisałem kilka przypadków psów, u których obniżony nastrój występował w różnych odcinkach czasowych.
W swojej pracy terapeutycznej spotykam głównie psy z problemem z zachowaniami agresywnymi, więc dwa z trzech opisanych przypadków będą dotyczyły właśnie zachowań agresywnych oraz wpływu nastrojów psów w tych przypadkach na zachowania problemowe.

POLECAMY

PRZYPADEK 1 – AGRESJA PRZY MISCE

Pierwszy przypadek, który chciałem opisać, to agresywna suka rasy welsh corgi cardigan. Zachowania niepożądane pojawiały się podczas karmienia. Co ważne, gdy poznałem sukę, okazało się, że jest psem sprawiającym wrażenie wesołego i szczęśliwego. Trudno było uwierzyć, że jest to „agresywna bestia”, której zachowania ujawniały się dwa razy dziennie, w czasie karmienia, i występ...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy