Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie , Otwarty dostęp

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Jak ocenić nastrój psa? Analiza przypadków i wybrane kierunki terapii - cz. 2

0 64

W poprzednim numerze opisywałem, jak ważny jest wpływ nastroju psa na zachowanie problemowe, oraz wskazywałem różnice między emocjami a nastrojem. W tym tekście na podstawie trzech przykładów opiszę wybrane kierunki terapii w przypadku obniżonego nastroju u naszego ulubieńca.

Przypomnijmy, że nastrój różni się od emocji, które można określić jako odczucia chwilowe, tym, iż jest stanem trwającym dłużej. Emocje mają istotny wpływ na nastrój – można powiedzieć, że emocje utrzymujące się długofalowo to ważny element składowy nastroju. W sytuacji gdy nastrój zwierzęcia jest obniżony, zachowania problemowe mogą być silniejsze, bodziec o mniejszym natężeniu może wywołać silniejszą reakcję, zatem w dużym stopniu wpływa to na większą reaktywność psa.

Obniżony nastrój często kojarzy się ze smutkiem, przygnębieniem czy depresją. Warto jednak pamiętać, że u psów obniżony nastrój może się objawiać także stanem podenerwowania, mniejszej odporności na frustrację czy też większą reaktywnością i pobudliwością. W takich sytuacjach możemy mówić o stanie tzw. frustracyjnego wigoru. Tego typu stany często występują u psów z natury bardziej ekstrawertycznych, takich jak teriery czy rasy psów pasterskich, ale nie jest to regułą. W swojej pracy spotykałem także teriery w stanie długotrwającego smutku, depresji. Co ważne, obniżony nastrój może się utrzymywać miesiącami, a nawet latami, może też występować o określonych porach dnia czy przez kilka dni lub kilka godzin. Ponieważ swoje teksty staram się opierać na bazie doświadczeń w pracy z psami problemowymi, w artykule opisałem kilka przypadków psów, u których obniżony nastrój występował w różnych odcinkach czasowych.
W swojej pracy terapeutycznej spotykam głównie psy z problemem z zachowaniami agresywnymi, więc dwa z trzech opisanych przypadków będą dotyczyły właśnie zachowań agresywnych oraz wpływu nastrojów psów w tych przypadkach na zachowania problemowe.

PRZYPADEK 1 – AGRESJA PRZY MISCE

Pierwszy przypadek, który chciałem opisać, to agresywna suka rasy welsh corgi cardigan. Zachowania niepożądane pojawiały się podczas karmienia. Co ważne, gdy poznałem sukę, okazało się, że jest psem sprawiającym wrażenie wesołego i szczęśliwego. Trudno było uwierzyć, że jest to „agresywna bestia”, której zachowania ujawniały się dwa razy dziennie, w czasie karmienia, i występowały prawie wyłącznie w stosunku do opiekunki, która w tych okresach nie mogła się ruszyć. Była atakowana, gdy wstawała od biurka czy z kanapy, a ataki były najsilniejsze, gdy zbliżała się do kuchni, miejsca karmienia psa czy miejsca, gdzie przechowywana była karma. Podczas wywiadu szczegółowo wypytałem, jak wygląda rytuał podczas karmienia, w jakich godzinach występują ataki. Okazało się, że zawsze po powrocie do domu z porannego oraz wieczornego spaceru nastrój psa się zmieniał. Z relacji opiekunki wynikało, że suka była bardziej napięta, zmieniały jej się źrenice, czujnie obserwowała każdy ruch opiekunki i śledziła ją w mieszkaniu. Ponieważ nie mogłem zaobserwować tego zachowania podczas konsultacji, gdyż konsultacja nie odbyła się w porze karmienia, poprosiłem o nagrania, które potwierdziły, że nastrój psa ewidentnie się zmieniał przed karmieniem i zmiana trwała do około godziny po karmieniu.

Podejrzewałem, że powodem może być dieta lub spadek poziomu cukru w ciągu dobry, co wpływać może na obniżony nastrój zwierzęcia, więc zaleciłem konsultację z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w kwestiach wpływu problemów zdrowotnych na zachowanie psa. Lekarz jednak wykluczył problemy medyczne, które mogą wpływać na samopoczucie psa.

Próbując znaleźć przyczynę problematycznego zachowania, dopytywałem, jak długo występuje problem. Okazało się, że od pierwszych dni, gdy pies trafił do opiekunów, a z czasem stawał się coraz silniejszy. Dlaczego zachowania rzadko występowały w stosunku do opiekuna, a znacznie częściej w stosunku do opiekunki? W mojej ocenie pojawiła się hipoteza, że pies czuje się zagrożony w sytuacjach, które kojarzą mu się z karmieniem. Czuje strach i złość, gdy widzi poruszającą się osobę, która zbliża się do jedzenia. Z czasem u psa zaczęły pojawiać się coraz bardziej rozbudowane skojarzenia – na początku atakował tylko wtedy, gdy opiekunka zbliżała się do miski lub jedzenia, potem, gdy szła w stronę kuchni, a na końcu, gdy próbowała wstawać od biurka lub z kanapy. Co gorsze, trudno było zatrzymać tę „machinę skojarzeń”.

Opiekun rzadko karmił psa, zajmowała się nim głównie opiekunka. W tym wypadku relacja z opiekunem wydawała się lepsza, pomimo że to opiekunka trenowała z psem, wyprowadzała go na spacery, bawiła się z nim, dbała o jego potrzeby. Mogłoby zatem wydawać się, że relacja z opiekunką powinna być dużo lepsza niż z mniej angażującym się w pracę z psem opiekunem. Nic bardziej mylnego. Powodem gorszej relacji było to, że opiekunka była osobą, która karmiła psa. To właśnie poczucie bezpieczeństwa jest najważniejszym elementem dobrego samopoczucia psa. A opiekunka – nie chcąc robić nic złego, nie karcąc psa, nie stwarzając dla niego zagrożenia – nieświadomie stawała się największym „wrogiem” i źródłem zagrożenia dla suki.

Ponieważ problem występował od pierwszych dni pobytu psa w domu, podejrzewałem, że mógł mieć swój zalążek już w hodowli. Dlatego poprosiłem opiekunów, aby dowiedzieli się, jaki był rytuał karmienia psów w hodowli. Okazało się, że szczenięta były karmione dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ze wspólnej miski. W tym mom...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp?
Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się. Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy