Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

17 lipca 2019

NR 12 (Lipiec 2019)

Przygotowania domowego pupila na pojawienie się dziecka

0 623

Prawidłowa relacja dziecka z psem lub kotem niesie za sobą wiele korzyści. Zanim jednak będziesz cieszyć się jej owocami, należy ją odpowiednio między nimi zbudować. W jaki sposób przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka w rodzinie?

„Młody człowiek i zwierzę nawiązują tajemniczą relację. Dziecko porozumiewa się z pupilem w sposób naturalny. Zwierzę nie ma surowości dorosłego. Jest istotą, która wysłucha, pociesza, ale i bierze bezwarunkowo. To stworzenie nigdy nie ocenia; dziecko zawsze może na nim polegać. Karmienie i głaskanie zwierzęcia wzmacnia w nim poczucie szacunku oraz zaufanie do samego siebie, a to z kolei wspiera jego rozwój” – tak wspaniale opisuje relację dziecka ze zwierzęciem Guy Gilbert w swojej książce Czego uczą nas zwierzęta. Czy jednak wiemy, co zrobić, by takie relacje panowały w naszym domu?

POLECAMY

Wieść o narodzinach dziecka zawsze jest dużym wydarzeniem. Często taka informacja przewraca w domu wszystko do góry nogami. Już sama ciąża zmienia u przyszłej mamy jej dotychczasowy, poukładany świat. 

Przyszli rodzice w obliczu nowego wyzwania stają przed dylematem przewartościowania swoich dotychczasowych priorytetów, podporządkowując je właśnie pojawieniu się w ich życiu dziecka. 

Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uzmysłowić, jest fakt, iż nowa sytuacja, w jakiej znajduje się rodzina, nie jest bez znaczenia również dla jej czworonoga (pies lub kot, który dotychczas był oczkiem w głowie swoich opiekunów, będzie musiał ustąpić miejsca maleństwu).

Nowa sytuacja niesie dla Twojego pupila wiele zmian. Zmiany te Twoje zwierzę powinno spokojnie zaakceptować. Warto więc okres oczekiwania na pojawienie się dziecka wykorzystać również na poświęcenie pupilowi zwiększonej uwagi i, ewentualnie, skupienie się na wypracowaniu u niego pożądanych w przyszłości zachowań.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie należy z góry zakładać, że pupil w momencie pojawienia się dziecka będzie balastem dla młodej mamy i zagrożeniem dla noworodka. 

Zacznij przede wszystkim od przeanalizowania Twojej dotychczasowej psio- lub kocio-ludzkiej relacji: Jakie miejsce w Twojej rodzinie zajmuje zwierzak? Czy śpi z Tobą w łóżku? Ile czasu mu poświęcasz w ciągu dnia? Jeśli masz psa, to czy reaguje on na podstawowe komendy? 

I, co ważne, czy nie prezentuje w określonych sytuacjach zachowań niepożądanych lub agresywnych? 

W przypadku psów, jeśli podczas takiego „rachunku sumienia” okaże się, że zwierzak nie reaguje na podstawowe komendy – tj. nie przychodzi do Ciebie na zawołanie, ciągnie na smyczy, nie jest odwoływalny, nie umie pozostać na swoim miejscu, kiedy go tam wysyłasz – to jest to bardzo poważny sygnał informujący Cię o tym, by swoją pracę rozpocząć od wykształcenia podstawowego posłuszeństwa psa.

Pamiętaj, że umiejętność reagowania na komendy to baza do tego, by w przyszłości poradzić sobie z takimi czynnościami jak spokojne spacerowanie z psem i wózkiem jednocześnie, karmienie dziecka, podczas gdy pies towarzyszy Wam na swoim posłaniu, czy spokojne przywołanie czworonoga do siebie w sytuacji, kiedy maluch zacznie intensywnie raczkować.

W związku z powyższym dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się z psem na kurs podstawowego posłuszeństwa, by wspólnie z kompetentną osobą poradzić sobie z powstałymi w wychowaniu psa zaległościami.

Kwestie bezpieczeństwa

Kolejne ważne pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: Czy obecne zachowanie psa lub kota będzie w przyszłości bezpieczne dla dziecka?
 
Należy zastanowić się, czy pies pozwala podejść do siebie, gdy je. Czy wykazuje silną obronę zasobów – czy broni zabawek, dostępu do swojego legowiska, a może kanapy, na której leży? Czy spokojnie pozwala się dotykać? Jak reaguje na manipulację ciałem, np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych? Natomiast w przypadku kota należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie poluje on na szybko poruszające się obiekty lub przechodzących obok niego ludzi? 

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci rozeznać się w obecnej sytuacji oraz ewentualnie pomogą ustalić, nad czym będziesz musiała teraz intensywnie popracować.

Pamiętaj, że w zachowaniach niepożądanych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy