Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

17 lipca 2019

NR 12 (Lipiec 2019)

Jak przyzwyczaić kota do noszenia szelek?

0 33

Po co kotu szelki? Jak go nauczyć chodzenia w szelkach? W których będzie mu najwygodniej i będzie najbezpieczniejszy? Na te i inne pytania musimy znaleźć odpowiedź, jeśli chcemy być odpowiedzialnym opiekunem, który dba nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o odpowiedni komfort życia swojego pupila.

Jeszcze kilka lat temu widok kota z założonymi szelkami i chodzącego na smyczy wzbudzał żywe zainteresowanie przechodniów, a opiekunowie dbający w ten sposób o bezpieczeństwo kota podczas spacerów byli uważani za dziwaków. Do dzisiaj zdarza się im słyszeć, że to „niepotrzebne” i „nienaturalne”.

Argument odnoszący się do nienaturalności używania szelek jest jednym z moich ulubionych przykładów manipulacji, opartej na błędzie naturalistycznym, który w skrócie można opisać twierdzeniem, że naturalne jest dobre, a nienaturalne złe. To częsty (w ostatnich latach wręcz powszechny) sposób argumentowania w dyskusjach o wszystkim, co dotyczy zwierząt domowych. A cóż właściwie znaczy „nienaturalny” i dlaczego miałoby to przekonać kogokolwiek do rozwiązań „naturalnych”? Wiemy przecież z całą pewnością, że naturalna jest m.in. wścieklizna. Czy to czyni ją dobrą dla kotów?

Powiedzmy sobie wprost: jakiekolwiek operowanie kryterium naturalności i nienaturalności w odniesieniu do kotów będących pod opieką ludzi jest współcześnie niemal wyłącznie narzędziem manipulacji naszymi decyzjami.

Nieco inaczej ma się sprawa z wątpliwościami co do tego, po co kotu szelki. Warto pochylić się nad opinią, że noszenie szelek jest umiejętnością „niepotrzebną” kotu. Tę kwestię da się rozstrzygnąć jednoznacznie i konkretnie, dostarczając odpowiedzi, które mogą istotnie zaważyć na losie kota.

Po co zakładać kotu szelki?

To proste: po to, by móc skutecznie go kontrolować w razie potrzeby. Koty w sytuacji zagrożenia zazwyczaj starają się uciec. Opiekunowi może być trudno zapanować nad zwierzęciem, które czegoś się przestraszy. Nie wystarczy wziąć kota na ręce – zwłaszcza w sytuacji silnego stresu może wyrwać się albo zachować agresywnie, próbując uwolnić z objęć. Próby przytrzymania przerażonego kota mogą zakończyć się niepowodzeniem i narazić zwierzę na niebezpieczeństwo.

Są co najmniej cztery sytuacje, w których użycie szelek może być bardzo przydatne: 

  • spacery poza domem,
  • podróże,
  • wizyta w lecznicy,
  • terapia behawioralna.

W skrócie: szelki mogą okazać się pomocne w każdej sytuacji życiowej kota, w której może się przydać pełna kontrola nad jego ruchem. Ponieważ zwykle trudno przewidzieć, jak potoczą się losy konkretnego kota i kiedy w jego życiu nastąpi moment, w którym przydadzą się szelki, naukę noszenia szelek warto rozpocząć już ze starszym kocięciem. Umiejętność tę można potem (lub nie!) wykorzystać w różnych sytuacjach. 

Bezpieczeństwo kota podczas spacerów 

Nie mam wątpliwości, że jednym z najtrudniejszych zadań opiekunów kotów utrzymywanych w mieszkaniach jest zaspokojenie kociej potrzeby eksploracji. Dla niektórych kotów możliwość wychodzenia na spacery jest bardzo atrakcyjna. Ponieważ wypuszczanie kota bez kontroli często kończy się śmiercią zwierzęcia lub jego zaginięciem, a na dodatek koty wypuszczane swobodnie negatywnie oddziałują na środowisko (w tym na koty wolno żyjące), spacer na smyczy może być kompromisem między utrzymywaniem kota wyłącznie w domu a swobodnym wypuszczaniem go na zewnątrz.

Bezpieczeństwo kota podczas podróży i wizyt w lecznicy

Zasadniczo nie powinno się, ze względów bezpieczeństwa, wyjmować kotów z transportera podczas podróży. Jednak w sytuacji, kiedy podróż się przedłuża, bywa to konieczne. Wtedy szelki stanowią dodatkowe zabezpieczenie – można przypiąć do nich smycz i bezpiecznie otworzyć drzwiczki transportera. Spotkałam się z sytuacją, gdy podczas odprawy na lotnisku opiekunom kazano wyjąć kota z transportera. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak stresujące to było zarówno dla kota, jak i dla opiekunów, którzy bali się o bezpieczeństwo zwierzęcia – nie miał on bowiem założonych szelek.

Podobnie przydatne mogą być szelki w lecznicy. Chociażby podczas ważenia kota (wagi, niestety, zwykle stoją w pocze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy