Parwowiroza to łatwo zaraźliwa, wysoce śmiertelna oraz najczęściej występująca choroba zakaźna wśród psów. W ostatnim numerze poruszyliśmy kwestię przyczyny i objawów. Dzisiaj skupimy się na leczeniu oraz profilaktyce.
lek. wet.; Absolwentka wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pasja do zwierząt zaprowadziła ją nawet do Tajlandii, gdzie przez kilka miesięcy pracowała jako wolontariusz, niosąc pomoc medyczną dla psów i kotów. Lekarka aktywnie uczestnicząca w wielu szkoleniach w kraju i za granicą. Na co dzień praktykująca w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt w Poznaniu. Związana z marką John Dog, gdzie edukuje właścicieli psów, jak dbać o zdrowie czworonogów.
Parwowiroza to łatwo zaraźliwa, wysoce śmiertelna oraz najczęściej występująca choroba zakaźna wśród psów. W ostatnim numerze poruszyliśmy kwestię przyczyny i objawów. Dzisiaj skupimy się na leczeniu oraz profilaktyce.
Parwowiroza to łatwo zaraźliwa, wysoce śmiertelna oraz najczęściej występująca choroba zakaźna wśród psów. Jest ona rozpowszechniona na całym świecie i dotyczy wszystkich psowatych, w tym także lisów. Uznaje się ją za najczęstszą przyczynę zakaźnych biegunek u szczeniąt poniżej szóstego miesiąca życia.
Każdy, kto na co dzień zajmuje się kotami bądź z nimi pracuje, na pewno miał do czynienia z kocim katarem. Mówiąc „koci katar”, mamy na myśli chorobę wirusową charakteryzującą się objawami z górnych dróg oddechowych. Ta powszechna nazwa choroby wynika z najczęstszego jej objawu, czyli kataru – surowiczego lub surowiczo-krwistego wycieku z jam nosowych. Jednak zarówno objawy, jak i przebieg choroby mogą być bardzo różnorodne. W tym artykule omawiamy koci katar, czyli objawy i przyczyny tej choroby.
W świecie zwierząt zatrucia roślinami zdarzają się dość często. Niebezpieczne dla zwierząt rośliny występują niemal wszędzie w naszym otoczeniu, także w domu. Zatrucie u czworonogów może wywołać zarówno zjedzenie rośliny, jak i wypicie wody, w której się znajduje.
Koprofagia to naukowe określenie odżywiania się odchodami, pochodzące od greckich słów: copros, czyli kał, oraz phagein, czyli jedzenie. Jest to zjawisko naturalnie występujące w świecie zwierząt. U części ssaków stanowi ona ważny element trawienia pokarmu roślinnego, jednak u psów czy kotów nie jest zjawiskiem fizjologicznym.
Kaszel kenelowy (kennel cough), zwany psiarniowym, to dość ogólny termin używany na określenie zakaźnego zapalenia tchawicy i oskrzeli lub zakaźnego zapalenia krtani i tchawicy czy też po prostu zakaźnej choroby układu oddechowego u psów. Jest to choroba powszechna na całym świecie, dotyczy wszystkich psów, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Jej swoistym wyróżnikiem jest fakt, że dotyka przede wszystkim psów przebywających w grupach. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tej choroby.
Wakacyjne upały mogą sprzyjać przegrzewaniu się bądź odwodnieniu psów, a nawet powodować udar cieplny. Szczególnie narażone na te zjawiska są psy trenujące. Ale podczas letnich upałów musimy zwracać baczną uwagę również na mniej aktywne psy, szczególnie na krótkoczaszkowe (brachycefaliczne), psy przebywające na dworze bez możliwości schronienia się w cieniu czy pozostawione na dłuższy czas w pełnym słońcu. Pamiętajmy też, oczywiście, że pozostawienie psa samego w nagrzanym aucie jest niedopuszczalne.