Zatrucia roślinami u psów i kotów

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

W świecie zwierząt zatrucia roślinami zdarzają się dość często. Niebezpieczne dla zwierząt rośliny występują niemal wszędzie w naszym otoczeniu, także w domu. Zatrucie u czworonogów może wywołać zarówno zjedzenie rośliny, jak i wypicie wody, w której się znajduje.

Większość zwierząt instynktownie potrafi rozpoznać trującą roślinę i po skubnięciu listka nie zbliża się już do niej ponownie. To właśnie dlatego rośliny produkują toksyny – aby zwierzęta ich nie spożywały i nie niszczyły. Jest to ich forma obrony przed roślinożercami. Jednak nie zawsze zwierzę reaguje prawidłowo. Najczęstsze przypadki zatruć roślinami odnotowywane są wśród szczeniaków i kotów, które bywają szczególnie zaciekawione nową rośliną czy kolorowym kwiatem. Często też zjadanie rośliny wynika z nudy bądź nadmiernego, spaczonego łaknienia. Również podczas skubania trawy, co u niektórych psów i kotów jest fizjologicznym zachowaniem mającym na celu oczyszczenie przewodu pokarmowego, może dojść do omyłkowego połknięcia trującego chwastu. Także w domu, z racji braku dostępu do trawy, zwierzę – chcąc sprowokować wymioty – może zacząć podskubywać roślinę doniczkową. Literatura podaje także przypadki zatruć w ziołolecznictwie stosowanym wśród czworonogów.
Rośliny różnią się między sobą przede wszystkim substancjami trującymi. Szkodliwość roślin, czas działania toksyny oraz czas, po jakim pojawią się objawy, są bardzo zmienne i zależą od rodzaju i ilości substancji trującej. Również ich stężenie w poszczególnych częściach: kwiatach, liściach, łodygach, nasionach czy korzeniach jest bardzo zmienne. Bywa, że szkodliwa jest tylko bulwa korzeniowa, ale najczęściej to cała roślina może zaszkodzić. Często rośliny pochodzące z tej samej rodziny mają podobne substancje trujące i wywołują podobne objawy u czworonogów. Niektóre trucizny nawet w bardzo małych dawkach mogą być szkodliwe dla psów i kotów. Należy również pamiętać, że spożycie jakiegokolwiek materiału roślinnego może powodować wymioty i zaburzenia żołądkowo-jelitowe w wyniku podrażnienia przewodu pokarmowego. Rośliny uważane za potencjalnie nietoksyczne lub mało toksyczne, a wywołujące tylko niewielkie objawy żołądkowe, także nie powinny być dostępne do spożycia dla zwierząt.

Objawy zatrucia

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy