Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

22 marca 2019

NR 10 (Marzec 2019)

Zanim weźmiesz do domu szczeniaka…

0 900

Podjęcie decyzji o przyjęciu szczenięcia pod swój dach wzbudza zawsze wiele emocji. Odpowiedni wybór psa jest kluczowy do dalszego dobrego współżycia psa i człowieka. Jakiego psa wybrać?

Obecnie jest bardzo dużo ras, które zachwycają swoją różnorodnością i urokiem. Powinniśmy jednak wykazać się rozsądkiem i świadomie podjąć decyzję, na jakiego psa się zdecydować, mając na uwadze jego i nasze wspólne dobro.

POLECAMY

Czy na pewno powinniśmy?

Zanim zostaniemy szczęśliwymi właścicielami psa, powinniśmy wspólnie z domownikami odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Ile czasu poświęcamy domowi, a ile pracy? Czy prowadzimy aktywny tryb życia? Ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? Czy stać nas na szkolenie psa? Ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację i zdrowie naszego czworonoga?
Następnie – czy to dobry moment w naszym życiu, aby wziąć do domu małe szczenię? Może prowadzimy obecnie prężnie rozwijającą się firmę, która absorbuje nas w znacznym stopniu? Budowę domu? Może mamy małe dzieci, które są jeszcze zbyt niedojrzałe emocjonalnie, by sprostać opiece nad młodym psem? Wreszcie – czy mamy już jakieś zwierzęta i czy wprowadzając do naszego domostwa kolejne, nie skonfliktujemy ich w znacznym stopniu ze sobą? Powinniśmy przeanalizować, czy chcemy kupić psa konkretnej rasy, czy jednak decydujemy się na adopcję wielorasowca. Wszystkie wymienione zagadnienia powinniśmy na spokojnie rozważyć i podjąć decyzję dostosowaną do naszej sytuacji.
Jeśli moment jest właściwy i zdecydujemy się na psa, należy odpowiednio przygotować się na jego przyjęcie.

Krytyczny okres rozwoju

Bez względu na to, jakiego szczeniaka przyjmiemy pod swój dach (zakup rasowego psa lub adopcja wielorasowca), pod żadnym pozorem nie powinniśmy odbierać matce szczenięcia, które nie ukończyło pełnych ośmiu tygodni życia. Dlaczego?
W trzecim tygodniu życia psy stają się bardziej samodzielnie. W tym okresie następują szybkie zmiany fizyczne organizmu. W ciągu bardzo krótkiego czasu szczenięta przestają być noworodkami, które nie słyszą, nie potrafią chodzić, wypróżniać się, utrzymywać ciepłoty ciała czy ssać mleka. Zaczynają już orientować się w terenie. Całkowicie wykształca się u nich zmysł słuchu. Stale rozwija się koordynacja ruchowa (młode są w stanie podążać za matką). Szczenięta powoli przejmują kontrolę nad wydalaniem. Wchodzą w krytyczny okres rozwoju. Jest to bardzo istotny czas, w którym maluchy nabywają umiejętności radzenia sobie z otaczającym je światem. Zwykle zaczyna się w wieku trzech tygodni i trwa przeciętnie do 18. tygodnia życia. W tym okresie szczenięta są szczególnie chłonne i z ciekawością doświadczają nowych doznań.
W krytycznym okresie rozwoju zaczyna się tworzenie silnych więzi. Wtedy też mają swój początek niezwykle ważne procesy socjalizacji i habituacji. Czym są te dwa procesy? Socjalizacja oznacza uczenie się prawidłowych relacji społecznych z innymi żywymi stworzeniami, podczas gdy habituacja prowadzi do nauki, jaką jest ignorowanie nieistotnych bodźców otoczenia. Należy pamiętać, że przełomowe dla procesu uczenia się psa oraz jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego jest pojawienie się około 49. dnia życia naturalnego lęku i zdolności do unikania rzeczy nowych i nieznanych.
Jednym z kluczowych momentów krytycznego okresu rozwoju, wpływających na zachowanie w późniejszym życiu psów, jest naturalne odstawienie szczenięcia od piersi matki. Zbyt wczesne odebranie szczenięcia matce zakłóca przebieg tego procesu. Najpierw matka wysyła ostrzegawcze mruknięcie, aby zdyscyplinować malucha i odsunąć go od piersi. Jeśli to nie pomaga, warczy, przeszywając go groźnym wzrokiem. Dzięki takiej lekcji szczenię uczy się radzić sobie z poczuciem frustracji i odrzuceniem. 
Czasami hodowcy błędnie interpretują zachowanie suki jako wrogie w stosunku do szczeniąt i wręcz na siłę przystawiają je do sutka matki. Proces odstawienia od piersi jest jednak bardzo cenną lekcją dla szczeniąt  i w żaden sposób nie należy jej zakłócać. Relacja pomiędzy szczenięciem i matką ma kluczowe znaczenie w jego późniejszym rozwoju i w znacznym stopniu wpływa na umiejętne radzenie sobie z przyszłymi stresogennymi sytuacjami. Dlatego tak ważne jest, by szczenię mogło naturalnie przejść odstawienie – dopiero wówczas będzie gotowe do zmiany domu i środowiska dotychczasowego życia.

Co nas czeka?

Mając już malucha w swoim domu, musimy wiedzieć, jakie zabiegi weterynaryjne oraz jakie szczepienia i rutynowe zabiegi chirurgiczne czekają nas w przyszłości, by zapewnić mu zdrowe i bezpieczne życie. Każdy właściciel psa musi się liczyć z rutynowymi działaniami, które mają na celu zabezpieczenie zwierzęcia przed ewentualnymi chorobami czy czyhającymi na nie w wieku szczenięcym zagrożeniami.
Szczepionka ma za zadanie stymulować układ immunologiczny, zmuszając go tym samym do produkcji przeciwciał po to, by zwiększyć odporność na daną chorobę. Podstawowe szczepienia to te, które chronią zwierzę przed chorobą zagrażającą jego życiu. W naszym kraju są to szczepienia przeciwko parwowirozie oraz nosówce. Szczenięta potrzebują dwóch lub trzech dawek szczepionek podawanych w odstępach trzech–czterech tygodni, począwszy od ósmego do dziesiątego tygodnia życia, np. w ósmym, 12. i 16. tygodniu życia psa. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają powtórzenie jednorazowej dawki szczepień w pierwszym roku życia psa.
Kolejnym ważnym szczepieniem jest szczepionka przeciwko wściekliźnie. 
To bardzo istotny zabieg weterynaryjny, gdyż choroba ta jest śmiertelna dla 100% zarażonych nią zwierząt. Należy pamiętać, że szczepienie to jest obowiązkowe i można je wykonać już między 16. a 20. tygodniem życia psa.
Należy mieć świadomość, że okazanie potwierdzenia wykonania tego szczepienia wymagane jest np. podczas przewozu psa komunikacją miejską, wejścia z psem do miejsc publicznych czy przy uczestnictwie z psem w różnego rodzaju warsztatach lub imprezach kynologicznych.

Zabezpieczenie przed pasożytami

Poza szczepieniami w celu ochrony zdrowia, a nawet życia czworonoga należy pamiętać, by zwierzę zabezpieczyć przed pasożytami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.
W naszym kraju konieczne jest regularne stosowanie preparatów przeciwko pchłom i kleszczom.
Zachorowalność zwierząt z powodu chorób odkleszczowych jest spora. Natomiast w dużym stopniu jest ona zależna od obszaru geograficznego, pory roku, w końcu od stylu i warunków życia psa (np. zwierzęta mieszkające na obszarach wiejskich są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań, podczas gdy psy mieszkające w dużych miastach potencjalnie mają mniejszą szansę na zakażenie się chorobą przenoszoną przez wspomniane wyżej pasożyty).
Najczęściej spotykane choroby, jakie przenoszone są przez kleszcze, to borelioza, anaplazmoza i babeszjoza. Ich objawy nie zawsze są widoczne od razu, a konsekwencją zarażenia nimi psa może być nawet śmierć. Dlatego tak bardzo ważne jest, by regularnie zabezpieczać psy przed tymi pasożytami. 
Istotne jest również odrobaczanie psa w celu ochrony przed pasożytami wewnętrznymi. Odrobaczenie należy przeprowadzać rutynowo, w stałych odstępach czasu. Dotyczy ono głównie pasożytów, takich jak nicienie i tasiemce oraz wiciowce. Ochrona zwierzęcia przed pasożytami wewnętrznymi może polegać na ograniczeniu lub likwidacji już istniejącej inwazji (w przypadku zwierząt już zarobaczonych) lub na zabezpieczeniu psa przed możliwym wystąpieniem takiej inwazji (p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy