Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

22 marca 2019

NR 10 (Marzec 2019)

Zanim weźmiesz do domu szczeniaka…

0 63

Podjęcie decyzji o przyjęciu szczenięcia pod swój dach wzbudza zawsze wiele emocji. Odpowiedni wybór psa jest kluczowy do dalszego dobrego współżycia psa i człowieka. Jakiego psa wybrać?

Obecnie jest bardzo dużo ras, które zachwycają swoją różnorodnością i urokiem. Powinniśmy jednak wykazać się rozsądkiem i świadomie podjąć decyzję, na jakiego psa się zdecydować, mając na uwadze jego i nasze wspólne dobro.

Czy na pewno powinniśmy?

Zanim zostaniemy szczęśliwymi właścicielami psa, powinniśmy wspólnie z domownikami odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Ile czasu poświęcamy domowi, a ile pracy? Czy prowadzimy aktywny tryb życia? Ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? Czy stać nas na szkolenie psa? Ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację i zdrowie naszego czworonoga?
Następnie – czy to dobry moment w naszym życiu, aby wziąć do domu małe szczenię? Może prowadzimy obecnie prężnie rozwijającą się firmę, która absorbuje nas w znacznym stopniu? Budowę domu? Może mamy małe dzieci, które są jeszcze zbyt niedojrzałe emocjonalnie, by sprostać opiece nad młodym psem? Wreszcie – czy mamy już jakieś zwierzęta i czy wprowadzając do naszego domostwa kolejne, nie skonfliktujemy ich w znacznym stopniu ze sobą? Powinniśmy przeanalizować, czy chcemy kupić psa konkretnej rasy, czy jednak decydujemy się na adopcję wielorasowca. Wszystkie wymienione zagadnienia powinniśmy na spokojnie rozważyć i podjąć decyzję dostosowaną do naszej sytuacji.
Jeśli moment jest właściwy i zdecydujemy się na psa, należy odpowiednio przygotować się na jego przyjęcie.

Krytyczny okres rozwoju

Bez względu na to, jakiego szczeniaka przyjmiemy pod swój dach (zakup rasowego psa lub adopcja wielorasowca), pod żadnym pozorem nie powinniśmy odbierać matce szczenięcia, które nie ukończyło pełnych ośmiu tygodni życia. Dlaczego?
W trzecim tygodniu życia psy stają się bardziej samodzielnie. W tym okresie następują szybkie zmiany fizyczne organizmu. W ciągu bardzo krótkiego czasu szczenięta przestają być noworodkami, które nie słyszą, nie potrafią chodzić, wypróżniać się, utrzymywać ciepłoty ciała czy ssać mleka. Zaczynają już orientować się w terenie. Całkowicie wykształca się u nich zmysł słuchu. Stale rozwija się koordynacja ruchowa (młode są w stanie podążać za matką). Szczenięta powoli przejmują kontrolę nad wydalaniem. Wchodzą w krytyczny okres rozwoju. Jest to bardzo istotny czas, w którym maluchy nabywają umiejętności radzenia sobie z otaczającym je światem. Zwykle zaczyna się w wieku trzech tygodni i trwa przeciętnie do 18. tygodnia życia. W tym okresie szczenięta są szczególnie chłonne i z ciekawością doświadczają nowych doznań.
W krytycznym okresie rozwoju zaczyna się tworzenie silnych więzi. Wtedy też mają swój początek niezwykle ważne procesy socjalizacji i habituacji. Czym są te dwa procesy? Socjalizacja oznacza uczenie się prawidłowych relacji społecznych z innymi żywymi stworzeniami, podczas gdy habituacja prowadzi do nauki, jaką jest ignorowanie nieistotnych bodźców otoczenia. Należy pamiętać, że przełomowe dla procesu uczenia się psa oraz jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego jest pojawienie się około 49. dnia życia naturalnego lęku i zdolności do unikania rzeczy nowych i nieznanych.
Jednym z kluczowych momentów krytycznego okresu rozwoju, wpływających na zachowanie w późniejszym życiu psów, jest naturalne odstawienie szczenięcia od piersi matki. Zbyt wczesne odebranie szczenięcia matce zakłóca przebieg tego procesu. Najpierw matka wysyła ostrzegawcze mruknięcie, aby zdyscyplinować malucha i odsunąć go od piersi. Jeśli to nie pomaga, warczy, przeszywając go groźnym wzrokiem. Dzięki takiej lekcji szczenię uczy się radzić sobie z poczuciem frustracji i odrzuceniem. 
Czasami hodowcy błędnie interpretują zachowanie suki jako wrogie w stosunku do szczeniąt i wręcz na siłę przystawiają je do sutka matki. Proces ods...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy