Zanim weźmiesz do domu szczeniaka…

Opieka i pielęgnacja

Podjęcie decyzji o przyjęciu szczenięcia pod swój dach wzbudza zawsze wiele emocji. Odpowiedni wybór psa jest kluczowy do dalszego dobrego współżycia psa i człowieka. Jakiego psa wybrać?

Obecnie jest bardzo dużo ras, które zachwycają swoją różnorodnością i urokiem. Powinniśmy jednak wykazać się rozsądkiem i świadomie podjąć decyzję, na jakiego psa się zdecydować, mając na uwadze jego i nasze wspólne dobro.

POLECAMY

Czy na pewno powinniśmy?

Zanim zostaniemy szczęśliwymi właścicielami psa, powinniśmy wspólnie z domownikami odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Ile czasu poświęcamy domowi, a ile pracy? Czy prowadzimy aktywny tryb życia? Ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? Czy stać nas na szkolenie psa? Ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na pielęgnację i zdrowie naszego czworonoga?
Następnie – czy to dobry moment w naszym życiu, aby wziąć do domu małe szczenię? Może prowadzimy obecnie prężnie rozwijającą się firmę, która absorbuje nas w znacznym stopniu? Budowę domu? Może mamy małe dzieci, które są jeszcze zbyt niedojrzałe emocjonalnie, by sprostać opiece nad młodym psem? Wreszcie – czy mamy już jakieś zwierzęta i czy wprowadzając do naszego domostwa kolejne, nie skonfliktujemy ich w znacznym stopniu ze sobą? Powinniśmy przeanalizować, czy chcemy kupić psa konkretnej rasy, czy jednak decydujemy się na adopcję wielorasowca. Wszystkie wymienione zagadnienia powinniśmy na spokojnie rozważyć i podjąć decyzję dostosowaną do naszej sytuacji.
Jeśli moment jest właściwy i zdecydujemy się na psa, należy odpowiednio przygotować się na jego przyjęcie.

Krytyczny okres rozwoju

Bez względu na to,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy